Słoma jedzie do Londynu!

Michał Słoma, wioślarz AZS-u UMK Energi, spełnił sportowe marzenie. Torunianin zapewnił sobie wczoraj start na igrzyskach olimpijskich w Londynie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189864" sub="Torunianin Sławomir Kruszkowski (z prawej) trzykrotnie był na igrzyskach olimpijskich. Dla Michała Słomy (z lewej) start w Londynie będzie debiutem w takiej imprezie [Fot.: Jacek Smarz]">Reprezentant Polski w ostatnim dniu kwalifikacji olimpijskich w szwajcarskiej Lucernie zajął trzecie miejsce w finale skiffu z czasem 7.04,41. Wygrał Belg Tim Maeyens 7.00,96. Drugi był Chorwat Mario Vekic 7.03,55. Na czwartej pozycji, również premiowanej awansem, uplasował się Duńczyk Henrik Stephansen 7.04,90.<!** reklama>

Awans nie był zagrożony

Torunianin dobrze zaczął. Po 500 m był drugi. Później wyprzedził go Chorwat, ale już do samej mety płynął na trzeciej pozycji. Wprawdzie Duńczyk płynący na czwartym miejscu zbliżył się do niego, ale awans nie był zagrożony. Piąty na mecie Bułgar Georgi Bozhilow stracił bowiem do czwartego miejsca niemal pięć sekund.

- To jest sukces Michała - przyznał wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Henryk Boś. - Po nieudanym starcie w zeszłorocznych mistrzostwach świata w dwójce podwójnej zdecydował się na pływanie w jedynce. Ten wybór zaakceptował trener główny kadry wioseł krótkich Aleksander Wojciechowski i pozostało mu tylko ciężko pracować. Podjął się wyzwania i awans na igrzyska jest wspaniałą nagrodą. W półfinale popłynął spokojnie tak, aby wywalczyć miejsce w finale, a swoją wartość udowodnił w najważniejszym wyścigu. Cieszę się z jego sukcesu, bo to też nasz sukces. Toruńskie wiosła znów nie zawiodły i będziemy mieli dwóch przedstawicieli w Londynie.

Pawłowski pewny już wcześniej

Wcześniej, podczas mistrzostw świata w Bledzie awans uzyskała bowiem m.in. czwórka bez sternika wagi lekkiej w której pływa Łukasz Pawłowski.

Do tej pory srebrny medalista z igrzysk w Pekinie był jedynym toruńskim sportowcem, który wywalczył kwalifikację na IO.

Na igrzyskach reprezentanci naszego klubu występują nieprzerwanie od 1992 r., kiedy to w Barcelonie pływał Piotr Bujnarowski. Potem ten sam zawodnik wystąpił jeszcze w Atlancie. Po nim trzykrotnym olimpijczkiem był Sławomir Kruszkowski, dwukrotnym Michał Stawowski, raz Daniel Trojanowski (później również startował na IO, ale w barwach Zawiszy), a dla Łukasza Pawłowskiego będzie to drugi start.

Warto dodać, że w Londynie wystartuje najliczniejsza wioślarska reprezentacja Polski od czasu wprowadzenia kwalifikacji - w sumie 26 zawodniczek i zawodników.

Trzydziestolatek z kwalifikacją

Michał Słoma urodził się 31 stycznia 1982 r. w Prostkach

Jedyny medal w zawodach rangi mistrzowskiej, jaki zdobył do tej pory, to brąz mistrzostw Europy w Brześciu w 2009 roku w czwórce podwójnej