Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby kryzysowe w Toruniu ostrzegają! Nie wchodźcie do lasu!

ao
Wybijanie łabędzi w Toruniu w 2006 roku, w związku z wykryciem ptasiej grypy
Wybijanie łabędzi w Toruniu w 2006 roku, w związku z wykryciem ptasiej grypy Adam Zakrzewski
Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF), od czwartku do wtorku w Kujawsko-Pomorskiem prowadzona będzie inwentaryzacja dzików. Leśnicy proszą o ograniczenie wizyt w lesie i ostrożność na drogach!

- Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzików - informuje TCZK. - Choroba nie jest groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF. Wystąpienie pomoru świń może być jednak przyczyną poważnych strat ekonomicznych, związanych z padnięciami zwierząt, wypłatami odszkodowań, kosztami zwalczania, a przede wszystkim, z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny.

Zobacz też, jak Toruń zmagał się z ptasią grypą!

Zobacz galerię: Ptasia grypa w Toruniu (2006). Z archiwum "Nowości"

Do tej pory choroby nie notowano jeszcze na terenie naszego województwa. Niemniej konieczne jest sprawdzenie liczebności dzików we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Leśnicy przeprowadzą inwentaryzację metodą pędzeń próbnych na 10 proc. powierzchni lasów.

Wycieczka do lasu innym razem

- Leśnicy proszą – w miarę możliwości – o przełożenie wizyt w lesie na inny termin i wzmożoną ostrożność podczas poruszania się pojazdami przez tereny leśne - informuje TCZK. - Przemieszczająca się zwierzyna, nie tylko dziki, może stanowić zagrożenie dla ruchu.

Akcja związana z afrykańskim pomorem świń jest kolejną tego rodzaju w Toruniu i okolicach w ostatnich latach. W 2006 roku region zetknął się z ptasią grypą, kiedy znaleziono u nas martwego łabędzia zarażonego wirusem o oznaczeniu H5N1.

Ptasia grypa w Toruniu

W związku z tym w Toruniu zorganizowany został sztab kryzysowy, w skład którego weszły m.in. służby weterynaryjne, straż pożarna, policja i straż miejska oraz służby kryzysowe. Wyznaczone zostały trzy strefy, w których wprowadzono pewne ograniczenia:

- strefa zero, która obejmuje miejsce znalezienia padłego ptaka;

- strefa obszaru zapowietrzonego - czyli kręgu o promieniu 3 kilometrów wokół miejsca znalezienia łabędzie - strefa ta w całości znajduje się na terenie miasta;

- strefa o promieniu 10 kilometrów, stanowiący tzw. obszar zagrożony (obejmuje także sąsiednie gminy.

Czytaj także: Po wypadku w Rozgartach. Dom nadaje się do zamieszkania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska