Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci zmiecione z powierzchni ziemi

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na toruńskiej starówce działają obecnie dwa zestawy podziemnych pojemników na odpady
Na toruńskiej starówce działają obecnie dwa zestawy podziemnych pojemników na odpady Grzegorz Olkowski
Zastosowane w Toruniu śmietnikowe nowinki techniczne sprawują się w nieźle. Gorzej jest z niektórymi ich użytkownikami.

Na toruńskiej starówce działają jak dotąd tylko dwa zestawy podziemnych pojemników na odpady. Mimo tego stały się one bohaterami niedawnego spotkania władz miasta z mieszkańcami śródmieścia. W pojedynku na argumenty starli się ich gorący zwolennicy i przeciwnicy. Ci pierwsi chwalili, że dzięki urządzeniom z okolic zniknął problem wywlekanych z pojemników nieczystości, a co za tym idzie również przykrych zapachów, drudzy wypominali awarie. Grono dyskutujących niebawem się zapewne powiększy, ponieważ w tym roku w zabytkowym centrum miasta pojawią się kolejne tego typu urządzenia.
[break]
- Każdy z zestawów będzie się składał z pojemnika na odpady zmieszane o pojemności pięciu metrów sześciennych, równie obszernego na odpady suche oraz nieco mniejszego na szkło - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. - Zleciliśmy ich zaprojektowanie.
Zbiorniki zostaną umieszczone przy ulicy Kopernika, Podmurnej, niedaleko jej skrzyżowania z Szeroką, Małych i Wielkich Garbarach, a także przy ul. Szpitalnej. Swoje miejsce w ziemi powinny także znaleźć pojemniki, które w ubiegłym roku miały trafić na Rynek Staromiejski. Wylądują na głównym placu starówki, w tej chwili nie wiadomo jednak gdzie dokładnie.
Wszystkie urządzenia są otwierane przy pomocy kart magnetycznych, które zostały dostarczone mieszkańcom sąsiednich kamienic. Jak zapewniają przedstawiciele MPO, debiutujące na, a w zasadzie pod, toruńskim brukiem zbiorniki, sprawują się dobrze. Mimo wszystko mieszkańcy starówki skarżą się, że odpady, zamiast leżeć pod ziemią, walają się czasami obok nowoczesnych śmietników, a ponieważ są one znacznie bardziej wyeksponowane od pojemników tradycyjnych, wygląda to dość nieszczególnie.
- Napełnienie pojemników jest przez nas monitorowane, między innymi dzięki umieszczonym wewnątrz czujnikom - mówi Magdalena Krzyżanowska, rzeczniczka MPO. - Gdyby to było potrzebne, bardzo szybko jesteśmy w stanie wysłać samochód, który by zapełniony zbiornik opróżnił. Problem jednak w tym, że worki z odpadami, jakie pojawiają się przy nowych śmietnikach, nie są zostawiane przez okolicznych mieszkańców, którzy np. nie wzięli ze sobą karty. Oni o tym pamiętają, worki, m.in. z gruzem, podrzucają ci, którzy nie mają uprawnień do korzystania z pojemników.
Problem ten jest niestety w Toruniu dość powszechny. Zakładając kolejne pojemniki warto by więc było skierować na nie również oko którejś z licznych kamer miejskiego monitoringu. Priorytetem przy lokalizacji kolejnych urządzeń nie są jednak kamery. Miejsca te zostały uzgodnione podczas konsultacji społecznych, muszą być dostępne dla śmieciarek i przed budową muszą być przebadane przez archeologów.
Swoją drogą, pod tym ostatnim względem budowa nowoczesnych śmietników bardzo różni się od wielu realizowanych w Toruniu inwestycji, które odbywają się tylko pod nadzorem archeologicznym. Jak już wcześniej wiele razy wspominaliśmy, taka forma ochrony daje badaczom bardzo ograniczone pole do popisu, a Toruń z tego powodu bardzo traci. Tymczasem budowa pierwszych podziemnych pojemników na odpady została poprzedzona solidnymi badaniami.
- Najwięcej niespodzianek dostarczyły nam wykopaliska na Rynku Nowomiejskim - mówiła „Nowościom” Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, której firma prowadziła wszystkie badania w trzech miejscach, w których miały się pojawić zbiorniki. - Trafiliśmy na pozostałości jakiejś czworobocznej konstrukcji, która musiała tam stać jeszcze przed wytyczeniem samego rynku. Udało nam się również znaleźć tam poziom bruku z czasów istnienia nowomiejskiego ratusza.
W związku z planowaną budową pięciu kolejnych zestawów, można mieć nadzieję, że światło dzienne ujrzą kolejne ciekawostki z przeszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska