Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć nauczycielki z Lubicza. Prokurator zamyka sprawę. Listu nie było...

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
25 sierpnia br. czterdziestoletnia nauczycielka ze szkoły w Lubiczu Dolnym pod Toruniem targnęła się na życie. Śledztwo w sprawie tej tragedii właśnie zamknięto.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Śmierć lubianej i szanowanej 40-letniej nauczycielki języka angielskiego w Szkole Podstawowej Lubiczu Dolnym pogrążyła w żałobie nie tylko jej najbliższych, ale i całą społeczność lokalną oraz środowisko oświatowe. Anglistka była naprawdę szanowanym i lubianym pedagogiem, ale także oddanym dzieciom wychowawcą.

Krytycznego 25 sierpnia 2022 roku anglistka uczestniczyła jeszcze w szkolnej radzie pedagogicznej. Po godzinie 18.00 mąż zgłosił policji tragiczne odkrycie. Od początku wszystko wskazywało na to, że czterdziestolatka sama odebrała sobie życie we własnym domu. Prokuratura zobowiązana jednak była przeprowadzić w tej sprawie śledztwo, by wykluczyć inne scenariusze, a także ewentualne nakłanianie lub pomocnictwo. Co ustaliła?

Śledztwo zamknięte. Motyw? Listu nie było

Kodeks karny przewiduje, że "kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" (art. 151). W tym kierunku śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód.

Polecamy

Śledczy wykluczyli udział osób trzecich w całym zdarzeniu. Opinia biegłego medyka potwierdziła smutne ustalenia. Nie było oznak walki czy obrony - nauczycielka sama odebrała sobie życie. Nie było też sygnałów ani innych okoliczności, które wskazywałyby na to, że ktokolwiek kobietę nakłaniał do tragicznego kroku lub też udzielił jej w tym pomocy. -W tej sytuacji całe postępowanie umorzyliśmy wobec braku znamion czynu zabronionego - mówi prokurator rejonowa Izabela Oliver.

Co popchnęło czterdziestoletnią kobietę do tak tragicznego kroku? Prawdopodobnie splot kilku okoliczności. Wobec braku udziału osób trzecich w tragedii śledczy motywu nie badali. Wiadomo tylko, że żadnego listu pożegnalnego nauczycielka nie zostawiła.

Rok szkolny w Lubiczu rozpoczął się w cieniu tragedii. Pamięć zostanie...

"Z głębokim żalem żegnamy Drogą Koleżankę, znakomitą nauczycielkę języka angielskiego, oddaną wychowawczynię, cenioną za profesjonalizm, wiedzę, wysoką kulturę osobistą i życzliwość. Zapamiętamy Cię jako osobę ciepłą i wrażliwą. W pamięci zachowamy wszystkie spędzone wspólnie chwile, a w naszych sercach zawsze pozostanie Twoje dobro i empatia " - tymi słowami społeczność szkoły im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Lubiczu Dolnym pożegnała zmarłą nauczycielkę.

Słowa te, wraz z głębokimi wyrazami współczucia dla rodziny i bliskich zmarłych szkoła opublikowała na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. Pozwoliło to wyrazić żal dziesiątkom osób, które znały i szanowały zmarłą.

Zobacz koniecznie

"Brak słów, które opiszą tragiczną stratę... Wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i całej społeczności szkolnej", "Wyrazy współczucia. Wyjątkowo wrażliwa osoba. Nauczyciel i wychowawca z powołania", "Niewyobrażalna tragedia. Aż ciężko uwierzyć, że nie zaszczyci grona pedagogicznego już swoją osobą" - pisali poruszeni internauci na szkolnym koncie.

W żałobie pogrążeni byli nie tylko najbliżsi zmarłej nauczycielki, ale i cała społeczność lokalna oraz środowisko oświatowe. Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego w Lubiczu Dolnym naznaczone było wyjątkowym smutkiem. Pamięć o nauczycielce trwa - pozostała w sercach współpracowników, uczniów i całej lokalnej społeczności.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

WAŻNE. Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

  • Myśli samobójczych przede wszystkim nie wolno bagatelizować – jeżeli ktoś o nich mówi, to znaczy, że tak naprawdę szuka pomocy. Początkowo należy przede wszystkim zaopiekować się taką osobą – można, chociażby namawiać ją do podejmowania wspólnie aktywności, które mogą na pewien, chociaż czas przegonić niechciane myśli. Takowymi mogą być spacery, wyjście do kina, ale nawet i gotowanie. Tego typu postępowanie może pomóc na chwilę, nie zażegna ono jednak problemu – pacjent z myślami samobójczymi zdecydowanie wymaga specjalistycznej pomocy.
  • Ważne jest to, aby osoba z myślami samobójczymi była pod opieką psychiatry i psychologa – warto pomóc jej w znalezieniu odpowiednich specjalistów, czasami korzystne jest wsparcie nawet w tak uznawanych za nieskomplikowane czynnościach, jak zadzwonienie do poradni i umówienie bliskiego na wizytę. (Za: poradnikzdrowie.pl)
  • Kontakt do Poradni Zdrowia Psychicznego (Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera): ul. Mickiewicza 24/26, 87-100 Toruń. Rejestracja: tel. (56) 67 95 822, pracownik socjalny:(56) 67 95 857.
  • Antydepresyjny telefon zaufania dla dorosłych: (22) 484 88 01. Dla młodzieży: (22) 484 88 04.
  • Warto zajrzeć na stronę: www.stopdepresji.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska