Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć w niesprawnym aucie

zj, samar.pl, motocaina.pl
Kontrole techniczne pojazdów mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co najmniej 5 osób umiera codziennie na drogach Europy w wypadkach, spowodowanych usterkami technicznymi.

Kontrole techniczne pojazdów mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co najmniej 5 osób umiera codziennie na drogach Europy w wypadkach, spowodowanych usterkami technicznymi.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195291" sub="Według Komisji Europejskiej na drogach jest zbyt wiele samochodów, które nadają się do kasacji [Fot.: thinkstock]">Dlatego też Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy, mające na celu zaostrzenie kontroli i rozszerzenie ich zakresu.

Usterki techniczne bardzo często prowadzą do wypadków. Stanowią one przyczynę 6 proc. wszystkich wypadków samochodowych, w których w ciągu roku śmierć ponosi 2000 osób, a wiele więcej zostaje rannych. 8 proc. wszystkich wypadków z udziałem motocyklistów spowodowanych jest usterkami technicznymi.<!** reklama>

Przeprowadzone niedawno w Wielkiej Brytanii i w Niemczech badania wskazują na to, że do 10 proc. samochodów przez cały czas ma usterkę, uniemożliwiającą osiągnięcie pozytywnego wyniku kontroli technicznej.

Ponadto na mocy obowiązujących obecnie przepisów wiele usterek technicznych o poważnych skutkach dla bezpieczeństwa (dotyczących np. ABS i elektronicznej kontroli stateczności) nie jest jeszcze objętych kontrolą.

Obowiązujące przepisy UE, określające minimalne standardy dotyczące kontroli pojazdów, pochodzą z 1997 roku i były nowelizowane jedynie w niewielkim zakresie. Od tego czasu samochody, zachowania kierowców i technika uległy wielu zmianom.

Wprowadzenie nowych przepisów powinno zapobiec ponad 36000 wypadków, spowodowanych usterkami technicznymi, w których śmierć może ponieść ponad 1200 osób. Wiceprzewodniczący Siim Kallas, który odpowiada za transport, mówi: - Jazda samochodem, niespełniającym odpowiednich wymagań bezpieczeństwa ruchu drogowego, stanowi zagrożenie dla kierowcy, jak również dla jego pasażerów, którymi mogą być jego krewni, przyjaciele lub koledzy z pracy. Co więcej, taka jazda stanowi zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Problem nie jest skomplikowany; po prostu nie chcemy, by te potencjalnie niebezpieczne samochody poruszały się po naszych drogach.

We wszystkich przypadkach w ramach proponowanych przepisów ustanawia się wspólne dla całej UE minimalne standardy, dotyczące kontroli pojazdów, przy czym państwa członkowskie mają możliwość zaostrzenia przepisów, jeżeli uznają to za stosowne.

W 2010 roku najczęściej na sprzedaż w Polsce wystawiano samochody z roczników 1998-2000. Teraz dochodzą do tego jeszcze roczniki troszkę młodsze. Wszystko przez to, że średnio auto w Niemczech dożywa 8 lat, przejeżdża 100 tys. kilometrów i z tamtejszych dróg zjeżdża na drogi Europy Środkowej i Wschodniej. Nie możemy więc zapominać, że także stan techniczny naszego pojazdu jest jednym z podstawowych warunków bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Podczas kontroli sprawdzamy nie tylko trzeźwość kierowców, ale także stan techniczny pojazdów. Kierowca niesprawnego samochodu może w najmniej oczekiwanym momencie stracić nad nim panowanie, doprowadzając do tragicznego w skutkach wypadku - mówił portalowi motocaina.pl insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Pamiętajmy o tym, że nawet kilkunastoletnie auto może być w dobrym stanie technicznym - pod warunkiem, że właściciel nie oszczędza na przeglądach technicznych, niezbędnych naprawach oraz oryginalnych częściach.

Usterek technicznych, które mogą być przyczyną wypadków, może być wiele - począwszy od częściowo zapowietrzonego układu hamulcowego, na nieprawidłowej geometrii podwozia skończywszy. W 2009 roku aż w 7 proc. pojazdów, uczestniczących w kolizjach drogowych w Niemczech, stwierdzono usterki techniczne, mające bezpośredni związek z zaistniałym wypadkiem.

- Z pewnością zły stan techniczny samochodów jest czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na dużą liczbę wypadków w Polsce. Regularne przeglądy techniczne to dla wielu użytkowników i nabywców pojazdów wciąż tylko konieczność czy obowiązek, a nie rutyna, związana z odpowiedzialnym i bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Po zakupie używanego samochodu, nabywca powinien zarezerwować co najmniej kilkaset złotych na dodatkowe badania i niezbędną obsługę techniczną pojazdu - mówił motocaina.pl Marcin Świć z Grupy Allegro. Dla statystycznego polskiego kierowcy stanowi to dosyć duży wydatek, jednak do świadomości kierowców musi dotrzeć fakt, że sprawne techniczne auto oznacza większe bezpieczeństwo.


Warto wiedzieć

Główne elementy nowych przepisów, które chce wprowadzić Unia, to:

Wprowadzenie obowiązku badań przydatności do ruchu skuterów i motorowerów w całej UE. Kierowcy motocykli i skuterów, zwłaszcza ci najmłodsi, stanowią grupę najwyższego ryzyka wśród użytkowników dróg.

Zwiększenie częstotliwości okresowych badań przydatności do ruchu drogowego w przypadku starych pojazdów. Pomiędzy 5. a 6. rokiem użytkowania, liczba poważnych wypadków, spowodowanych usterką techniczną, znacząco się zwiększa.

Zwiększenie częstotliwości badań w przypadku samochodów osobowych i samochodów dostawczych o szczególnie wysokim przebiegu. Badania tych samochodów zostaną ujednolicone z badaniami innych pojazdów o wysokim przebiegu, takich jak taksówki, karetki pogotowia itd.

Poprawa jakości badań przydatności pojazdów do ruchu poprzez ustanowienie wspólnych minimalnych standardów w odniesieniu do usterek, urządzeń i inspektorów.

Wprowadzenie obowiązku kontroli elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

Ograniczenie fałszowania przebiegu dzięki rejestracji odczytów liczników. We wszystkich przypadkach w ramach proponowanych przepisów ustanawia się wspólne dla całej UE minimalne standardy dotyczące kontroli pojazdów, przy czym państwa członkowskie mają możliwość zaostrzenia przepisów, jeżeli uznają to za stosowne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska