Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutny jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu

Mariola Lorenczewska
Ostatni raz tak wygląda  toruński jarmark bożonarodzeniowy przy Rynku Staromiejskim. Za rok ma być zupełnie inaczej, więcej kolorów, świateł, staną m.in. drewniane wozy z napojami i jedzeniem
Ostatni raz tak wygląda toruński jarmark bożonarodzeniowy przy Rynku Staromiejskim. Za rok ma być zupełnie inaczej, więcej kolorów, świateł, staną m.in. drewniane wozy z napojami i jedzeniem Grzegorz Olkowski
Jarmark bożonarodzeniowy powinien w przyszłym roku pozytywnie zaskoczyć torunian. Na razie Czytelnicy narzekają na ten, który jest.

Toruń - Zawsze przychodzę na toruński jarmark przed świętami z nadzieją, że będzie lepiej. Niestety, w tym roku jest tak samo. Smutno, biednie - mówi Czytelniczka.- Byłam kilka dni temu we Wrocławiu i Krakowie. Naprawdę, to zupełnie inna bajka. Tamte świąteczne jarmarki są wesołe, kolorowe, pełne ludzi.

Tego brakuje
Jak zaznacza nasza rozmówczyni, nie chodzi jej nawet o samych handlowców, czy asortyment, ale o sposób ekspozycji na toruńskim jarmarku. Te małe budki opatrzyły już się. Poza tym za mało jest świateł, muzyki, brakuje świątecznych zapachów, radosnej atmosfery. Owszem, jest nowa wielka świecąca bombka, ale to wszystko. W podobnym tonie wypowiada się więcej naszych Czytelników.

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy. Znajdują się tam wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, stroiki, ozdoby choinkowe, pamiątki, wyroby ceramiczne, wikliniarskie, biżuteria, minerały, choinki, wędliny bez konserwantów, miody, nalewki, sery, słodkości itp. W programie kolejnych dni jarmarku także koncerty kolęd i warsztaty artystyczne i plastyczno-techniczne, dotyczące tradycji związanych ze świętami m.in. tworzenie ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych, kalendarzy, karmników dla ptaków, warsztaty kulinarne, pisanie listów do św. Mikołaja, gra miejska i kalambury. Jarmark potrwa do 23 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu

Czytaj też: Bocian zadomowił się w zimie na Rybakach

Organizacją jarmarków zajmują się Targi Toruńskie. Prezydent Torunia ogłosił konkurs i jarmark bożonarodzeniowy oddaje pod skrzydła innej firmy. - Piękne iluminacje świetlne, bożonarodzeniowe ozdoby, 50 specjalnych namiotów dla wystawców i specjalne drewniane wozy z napojami i świątecznym jedzeniem. Tak od przyszłego roku będzie wyglądał toruński jarmark bożonarodzeniowy - tłumaczy Anna Kulbicka - Tondel, rzecznik prezydenta Torunia.

W feerii barw
Jak dodaje rzecznik, z ponad rocznym wyprzedzeniem szukano partnera, który chciałby poprowadzić jarmark w formule radosnego, pełnego świateł oraz obecności mieszkańców i gości wydarzenia. Od przyszłego roku, przez trzy lata, zawsze od 1 do 23 grudnia jarmark będzie organizowany na Rynku Staromiejskim w feerii barw, świateł, w zupełnie nowej kompozycji przestrzennej. 29 listopada prezydent Torunia Michał Zaleski i pełnomocnik toruńskiej firmy „Snake”, która wygrała konkurs, Andrzej Wójcik, podpisali umowę w sprawie organizacji toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego w latach 2017-2019.- Zaplanowaliśmy wspaniałe wydarzenie dla turystów i mieszkańców Torunia. Chcielibyśmy żeby toruński jarmark bożonarodzeniowy był wyjątkowy, tym bardziej, że w naszym regionie nie ma tego typu wydarzenia - zaznacza Andrzej Wójcik.

**

Przeczytaj również: O. Rydzyk odpowiada toruńskim przedsiębiorcom**

Jak we Wrocławiu
Jarmarki, na których chcą się wzorować organizowane są we Wrocławiu, Berlinie, Pradze. Zamierzają stworzyć podobne wydarzenie w Toruniu, ożywić zimą miasto.

Firma „Snake” planuje zakup 50 nowych namiotów spełniających funkcje pawilonów handlowych dla wystawców oferujących produkty regionalne, spożywcze własnego wyrobu i rękodzieła oraz nowych wozów drewnianych, które przeznaczone będą dla lokalnej gastronomii, do serwowania zimowych oraz świątecznych potraw i napojów.

Klimat świąt

Inspirując się największymi jarmarkami bożonarodzeniowymi w europejskich stolicach zaplanowano zakup iluminacji, która pozwoli zapewnić niepowtarzalny klimat, oraz wprowadzić uczestników w świąteczny nastrój. Nieodłącznym elementem świąt są dekoracje. Już od wejścia na teren jarmarku każdy gość musi poczuć święta. Na tylnych ścianach namiotów eksponowane będą zdjęcia toruńskich zabytków z krótkimi opisami lub panoramy Torunia. Na jarmarku zaplanowano wystawców oferujących rękodzieło, dekoracje, regionalne produkty spożywcze, wyroby własne, pamiątki, figurki, ozdoby choinkowe i świąteczne, pamiątki, regionalne produkty spożywcze oraz własnego wyrobu.

Zobacz też:

Rozpoczęły się Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Imię kompozytora, autora tekstów, a przede wszystkim założyciela Republiki nosi od czwartku (15.12) plac przed Centrum Kulturalno-Rozrywkowym Jordanki. Odsłonięto tam obelisk autorstwa Małgorzaty Mikielewicz. Po uroczystości  odbył się koncert, podczas którego piosenki Grzegorza Ciechowskiego zaśpiewali dotychczasowi laureaci nagrody: Julia Marcell, Misia Furtak, Mela Koteluk, Błażej Król, Piotr Rogucki i Marcin Masecki, a nad całością czuwał muzyk, kompozytor i producent Andrzej Smolik.

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska