Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sny o trawiastym dywanie

Tomasz Miks
Główna płyta Olimpii jest tak zniszczona, że dziewięć grup młodzieżowych swoje mecze będzie rozgrywać w Węgrowie albo Dolnej Grupie. To ewenement na skalę województwa.

Główna płyta Olimpii jest tak zniszczona, że dziewięć grup młodzieżowych swoje mecze będzie rozgrywać w Węgrowie albo Dolnej Grupie. To ewenement na skalę województwa.

Sportowo trzecioligowi piłkarze Olimpii stają się pierwszoplanowym klubem w mieście. Jednak baza treningowa powodów do dumy już nie przynosi. Jedenaście drużyn, w tym dwie seniorskie, do dyspozycji mają jedną płytę trawiastą i boczne boisko piaskowe.

- To jest tragedia - mówi Jacek Bojarowski, prezes Olimpii. - Jeszcze w ubiegłym roku grupy młodzieżowe ligowe mecze rozgrywały na płycie głównej, ale oznaczało to co weekend nawet siedem spotkań. Do tego trzeba dodać treningi i spotkania zespołów seniorskich. Dlatego musimy znaleźć inne rozwiązanie.

W przerwie między rozgrywkami niewymieniana od około 30 lat murawa przeszła modernizację, ale przy braku innych boisk do treningu na krótko poprawi to sytuację. By uniknąć kompromitacji podczas wrześniowych spotkań eliminacji mistrzostw Europy do lat 17, z głównej płyty korzystać będą tylko seniorzy. Grupy młodzieżowe trenować będą na bocznym boisku, choć i tam trudno wszystkie pomieścić. Spotkania ligowe młodzi piłkarze będą musieli rozgrywać na wynajmowanych boiskach w Węgrowie lub Dolnej Grupie.

<!** reklama>- Trudno w takich warunkach zachęcić młodych ludzi do przyjścia na trening, o efektywnym szkoleniu nie wspominając - mówi prezes Bojarowski.

Koszt budowy pełnowymiarowej płyty ze sztuczną nawierzchnią trawiastą to wydatek rzędu około 3 mln zł. Miasto dostrzega problem, ale całej kwoty wyłożyć nie chce, czekając na częściowe wsparcie z Unii Europejskiej. W 2008 roku już na pewno go nie otrzyma.

- Nie ma odpowiednich konkursów - wyjaśnia prezydent Robert Malinowski. - Musimy zaczekać do przyszłego roku.

Sytuację ma trochę poprawić budowa w ramach projektu „Orlik 2012” treningowego boiska o wymiarach 40 na 60 metrów. Oświetlenie kompleksu pozwoliłoby także na zajęcia wieczorne.

Optymistyczniej rysuje się za to możliwość całkowitego zadaszenia trybun stadionu przy ulicy Piłsudskiego (teraz kryta jest tylko trybuna honorowa). Na ten cel potrzeba 1,8 mln złotych.

- W środę spotkam się z marszałkiem województwa i będziemy rozmawiać o możliwości współfinansowania inwestycji ze środków Totalizatora Sportowego - mówi prezydent Malinowski. - Wówczas moglibyśmy rozpocząć budowę jeszcze w tym roku, a koszty, już po dodaniu środków z budżetu, pokrylibyśmy po zakończeniu prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska