MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sobotnia kanonada na Kępie Bazarowej w Toruniu. Pokaz fajerwerków przy Pałacu Widokowym był nielegalny

Szymon Spandowski
Zgodnie z obowiązującymi w Toruniu przepisami, z materiałów pirotechnicznych wolno korzystać w przestrzeni publicznej tylko 31 grudnia i 1 stycznia. W innych przypadkach trzeba mieć zgodę wydaną przez prezydenta miasta.Zdjęcie ilustracyjne.
Zgodnie z obowiązującymi w Toruniu przepisami, z materiałów pirotechnicznych wolno korzystać w przestrzeni publicznej tylko 31 grudnia i 1 stycznia. W innych przypadkach trzeba mieć zgodę wydaną przez prezydenta miasta.Zdjęcie ilustracyjne. Jacek Smarz
W sobotę o godz. 22 na Kępie Bazarowej w Toruniu odbył się pokaz fajerwerków. Organizator nie miał na to koniecznej w tym przypadku zgody prezydenta miasta. Czy złamał przepisy dotyczące ochrony przyrody? Pałac Widokowy, skąd ładunki zostały odpalone, znajduje się przecież tuż przy granicy rezerwatu.

Nam strzelać zakazano. I to już dawno temu. Zgodnie z obowiązującymi w Toruniu przepisami, materiałów pirotechnicznych w przestrzeni publicznej można używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Niestety, również poza "sezonem" ciszę w mieście zakłócają kanonady, niektóre najwyraźniej są organizowane przez profesjonalistów, a ci powinni doskonale zdawać sobie sprawę z nałożonych przez prawodawców ograniczeń. Taki pokaz został zorganizowany w sobotę 7 września w rejonie Pałacu Widokowego na Kępie Bazarowej. Odbił się szerokim echem, nie tylko dlatego, że skończył się po godz. 22.

- Używanie materiałów pirotechnicznych na terenie Torunia w czasie wydarzeń okazjonalnych wymaga uzyskania zezwolenia prezydenta Torunia - przypomina jego rzecznik, Marcin Centkowski. - Sprawy w tym zakresie prowadzi Wydział Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia. Ostatnie zezwolenie na użycie materiałów pirotechnicznych zostało wydane 23 marca 2024 roku. W odniesieniu do pokazu, który odbył się wieczorem w dniu 7 września br. w okolicach Pałacu Widokowego informuję, że organizator nie posiadał zezwolenia PMT na jego przeprowadzenie. Należy zauważyć, że od kilku lat widoczny jest ogólnokrajowy trend odstępowania od uświetniania miejskich imprez pokazem sztucznych ogni, nie tylko w Sylwestra i Nowy Rok, ale także w trakcie całego roku, zważywszy na ochronę porządku i bezpieczeństwa ludności. W Toruniu ten trend jest zauważalny. Ograniczanie używania materiałów pirotechnicznych jawi się jako słuszne i uzasadnione. Nie bez znaczenia jest ochrona zwierząt wolnożyjących, ale także gospodarskich i domowych przed cierpieniem lub utratą zdrowia lub życia w związku z używaniem materiałów pirotechnicznych.

Ile pozwoleń na używanie fajerwerków wydały w ostatnich latach władze Torunia?

Nie oznacza to, że władze miasta takich zezwoleń nie wydają. Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku zostało wydane jedno, w roku poprzednim cztery, zaś w roku 2022 Urząd Miasta wydał 10 zezwoleń na użycie materiałów pirotechnicznych. To niewiele, bo kanonady słychać w Toruniu znacznie częściej.

- W najbliższym czasie Wydział Obsługi Mieszkańców UMT oraz Straż Miejska przeprowadzą przypominającą kampanię informacyjną wśród przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie tzw. "pirotechniki", dotyczącą zasad i prawnych aspektów używania materiałów pirotechnicznych na terenie Torunia - dodaje Marcin Centkowski.

Czego nie wolno robić na obszarach Natura 2000?

W przypadku sobotniego pokazu bulwersujące jest również to, że Pałac Widokowy znajduje się tuż przy granicy rezerwatu przyrody na Kępie Bazarowej i na terenie Natura 2000, a program ten służy przede wszystkim ochronie siedlisk ptaków. Jaki wpływ mają wybuchy i błyski na ptaki, nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. Co na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska? Zapytana przez nas rzeczniczka RDOŚ w Bydgoszczy przypomina, że zgodnie z przepisami, na terenie obszarów Natura 2000 zabrania się podejmowania działań mogących, osobno lub w połączeniu z innymi działaniami, znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, w tym w szczególności:

  • Pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000,
  • Wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000,
  • Pogorszyć integralność obszaru Natura 2000 lub jego powiązania z innymi obszarami.

Przepisy te nie wprowadzają jednak katalogu działań zakazanych, a o możliwości i sposobach ich realizacji decyduje stosowna procedura. Jeśli zaś chodzi o rezerwat, to zakazy obowiązujące w parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązują tylko w ich granicach, a hotel znajduje się poza rezerwatem.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nie wydaje zezwoleń na organizację pokazów fajerwerków, w tym na terenie obszarów Natura 2000. Brak jest także jakichkolwiek norm hałasu określonych dla form ochrony przyrody określonych w art 6 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody - informuje Anna Gondek, rzeczniczka RDOŚ w Bydgoszczy.

Prośbę o wyjaśnienia wysłaliśmy również do Pałacu Widokowego. Taki duży pokaz nie mógł być przecież wydarzeniem spontanicznym, przy hotelu trzeba było wyznaczyć strefę bezpieczeństwa wokół miejsca, z którego były odpalane fajerwerki. Na odpowiedź czekaliśmy dwa dni i się nie doczekaliśmy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Galaktyczny Lewy - również na kadrze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska