POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Socjalne będą w Michelinie?

Socjalne będą w Michelinie?

Maciej Gogołkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Socjalne będą w Michelinie?
Choć wielu chciałoby to zmienić, ulica Zakręt nadal nie cieszy się dobrą sławą, podobnie jak i blok przy Wienieckiej. Czy budynki socjalne mogłyby znajdować się we Włocławku w dzielnicy domków jednorodzinnych?
Socjalne będą w Michelinie?

Choć wielu chciałoby to zmienić, ulica Zakręt nadal nie cieszy się dobrą sławą, podobnie jak i blok przy Wienieckiej. Czy budynki socjalne mogłyby znajdować się we Włocławku w dzielnicy domków jednorodzinnych?


o przeznaczeniu na hotel dla pielęgniarek.


/ Fot. Jarosław Czerwiński">Ten pomysł od niedawna lansuje radny Eugeniusz Wypijewski (Włocławskie Forum Rozwoju). Na sesji Rady Miasta 1 grudnia złożył interpelację w sprawie zaadaptowania dwóch budynków przy ulicy Cienistej w Michelinie na mieszkania socjalne. - Kilkuset ludzi mogłoby zamieszkać w tych blokach - przekonywał radny. - Są one przygotowane do wprowadzenia tam mieszkańców.


Dwa budynki


Chodzi o dwa budynki powstałe w latach 80. XX wieku z myślą o przeznaczeniu na hotel dla pielęgniarek. W roku 1985 Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego podjął decyzję o budowie szpitala wojewódzkiego w malowniczym, otoczonym z trzech stron lasami zakątku Mielęcina, przy zbiegu ulic Cienistej i Łubinowej. Zrealizowano tylko część zaplanowanej inwestycji, właśnie owe dwa budynki. Reszty zaniechano, dziś już nikt nie wie, dlaczego. Po przekształceniach własnościowych nieruchomość odsprzedano w roku 2003 wywłaszczonemu repatriantowi z Legnicy za kwotę 32 tys. zł. Ten po roku odstąpił ją firmie, która zapowiedziała adaptację bloków na mieszkania. Pierwsze miały zostać oddane do użytku dwa lata temu.


- Opóźnienia wyniknęły z przyczyn formalnych - informuje Andrzej Szpulecki, prezes firmy, która kupiła bloki. - Mamy już decyzję na budowę i przebudowę. Zakończenie prac planujemy na jesień 2009 roku.


Miasto nie chce


Tymczasem bloki przy Cienistej z przeznaczeniem na mieszkania socjalne ratuszowi zaproponowało jedno z włocławskich biur nieruchomości. - Prezydent tę propozycję odrzucił - mówi zastępca prezydenta Arkadiusz Horonziak. - Znany jest nam stan techniczny obiektów, które przez 20 lat nieużywane niszczały narażone na czynniki atmosferyczne.


Poza tym miasto ma swoją koncepcję budowy mieszkań socjalnych, opisaną w Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy. Zakłada on budowę do 2011 roku na osiedlu Leopoldowo czyli 660 mieszkań dla najbiedniejszych mieszkańców. Sfinansowanie całego przedsięwzięcia ma pochłonąć 26 milionów złotych. Aktualnie przy Zakręcie na lokatorów czeka najnowszy blok socjalny. Może tu zamieszkać 60 rodzin. Jednak jak już pisaliśmy, wielu z ubiegających się o lokale komunalne i socjalne przy Zakręcie zamieszkać nie chce i odmawia przyjęcia lokali.


- Władze miasta chcą zrobić dzielnicę socjalną, by nie rozpraszać tego typu lokali po mieście - mówi radny Wypijewski. - Może to ma sens, ja jednak kieruję się względami ekonomicznymi. Nie wiem, czy prezydent robił już jakieś analizy.


Zaproponowane miastu dwa bloki przy Cienistej ratusz miałby kupić za 4 miliony złotych - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Mogłoby to być tańsze rozwiązanie niż budowa nowych obiektów. - Wariantu zakupu bloków przy Cienistej nie rozpatrujemy - dodaje Arkadiusz Horonziak i przyznaje: - Wprowadzenie mieszkań socjalnych do Michelina mogłoby spowodować zamieszanie.


Mieszkańcom „willowej” dzielnicy Włocławka ten pomysł także, mówiąc łagodnie, nie podoba się.


- Nie wyobrażam sobie, żeby na naszym osiedlu działy się takie sceny jak na Zakręcie - mówi jednak z mieszkanek Michelina.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo