„Sołtys Roku 2017” mieszka w Toporzysku. O czym marzą...

„Sołtys Roku 2017” mieszka w Toporzysku. O czym marzą gospodynie ze Strużala?

Krzysztof Lietz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Tytuł Sołtysa Roku 2017 zdobyła Iwona Owieśna, sołtys Toporzyska
1/3
przejdź do galerii

Tytuł Sołtysa Roku 2017 zdobyła Iwona Owieśna, sołtys Toporzyska ©Krzysztof Lietz

V Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i XI Zjazd Sołtysów Powiatu Toruńskiego - w Daglezjowym Dworze w Sąsiecznie.
Tym razem na swój doroczny zjazd panie z Kół Gospodyń Wiejskich i sołtysi z powiatu zjechali do Sąsieczna w gminie Obrowo. Spotkanie to tradycyjnie jest okazją do wymiany doświadczeń, do wspólnej zabawy ze śpiewem i tańcami, ale też do podsumowania konkursu o tytuł Sołtysa Roku.

Tradycja działalności Kół Gospodyń Wiejskich sięga wielu dziesiątek lat, ale po roku 1989, po ustrojowych przemianach w Polsce, koła zaczęły tracić impet.
Z uwagi jednak na niezwykłą energię pań mieszkających na wsi, stagnacja nie mogła trwać długo i w kolejnych latach KGW reaktywowały swoją działalność. Dzisiaj w powiecie toruńskim jest ich ponad 80. Dobrą tradycją są ich coroczne spotkania integracyjne. W tym roku panie z KGW spotkały się już po raz piąty.

CZYTAJ TEŻ:
Ile zarabia policjant? STAWKI
Toruński areszt śledczy od środka. Tak wyglądają cele
W jakich sklepach płacą najwięcej? ZAROBKI


Jak panie to robią?Tradycją jest też, że na każdym z takich spotkań, w ramach odpowiedzi na pytanie: „Jak one to robią?”, jedno z kół prezentuje zebranym swoją działalność.

Tym razem zrobiły to panie z koła w Strużalu w gminie Chełmża. A że nie przyjechały z pustymi rękami, to wręczyły Mirosławowi Graczykowi, staroście toruńskiemu upieczone przez siebie chałki z prośbą o poczęstowanie uczestników obu zjazdów.
Zobacz galerię
Działalność KGW w Strużalu zaprezentowała Katarzyna Machalewska, sołtyska z tej miejscowości i przewodnicząca tamtejszego koła. Powstało ono w 2012 r. i ma za sobą wiele ciekawych przedsięwzięć. A jeśli dodamy, że jest w nim jedynie sześć pań, to rzeczywiście „czapki z głów” i tylko pogratulować zapału.

Naszym marzeniem jest własna świetlica - mówiła na zakończenie swojego wystąpienia pani Katarzyna, zwracając się do obecnego na sali Jacka Czarneckiego, wójta gminy Chełmża. Czy i kiedy to marzenie się spełni, zobaczymy.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ


Festyny i wyjazdyNajważniejszym, oficjalnym punktem XI Zjazdu Sołtysów powiatu było ogłoszenie wyników konkursu na Sołtysa Roku 2017. Tym razem ten zaszczytny tytuł otrzymała Iwona Owieśna, sołtyska miejscowości Toporzysko w gminie Zławieś Wielka. Oprócz symbolicznego wyróżnienia otrzymała w nagrodę... sporych rozmiarów telewizor.

Pani Iwona jest sołtysem pierwszą kadencję, jest też przewodniczącą lokalnego KGW. To z jej inicjatywy organizowane są znane w okolicy festyny, wyjazdy kulturalne i turystyczne, a także rywalizacja sołectw w „sołecjadzie”.

To dzięki wam, sołtysom i KGW życie na wsi jest coraz ciekawsze, to wy upiększacie każdą imprezę w gminie i powiecie - mówił do uczestników obu zjazdów Andrzej Siemianowski, wicestarosta toruński. - Bez waszego zapału, inicjatyw i zaangażowania nie wyobrażam sobie dzisiejszej wsi. I za to wam dziękujemy.

Po oficjalnej części, podczas której szczęśliwcy mogli wylosować bilety na mecz żużlowy na Motoarenie czy szalik toruńskiej drużyny żużlowej, a nawet piękny rower, było coś „na ząb”, a dla ducha przygrywała kapela Toruniacy.

Były więc wspólne śpiewy biesiadne i popularnych utworów ludowych oraz korowód taneczny, do którego panie z KGW i sołtyski porywały nie tylko kolegów sołtysów, ale też starostę, jego zastępcę, członków zarządu powiatu i innych gości.

Program Pirat – odc. 1

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo