Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po ruinach miasta

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Pierwsze zachowane do dziś zdjęcia Torunia powstały w 1861 roku. Wykonał je Heinrich Edward Flottwell, który pasjonował się fotografią, a poza tym stał na czele rejencji kwidzyńskiej, do której Toruń należał w czasie zaborów.

Studiowanie tych obrazów to prawdziwa przygoda. Widać na nich niemal każdy szczegół, widać również, jak bardzo Toruń się przez 150 lat zmienił.
[break]

Prac Flottwella nie mamy, ale dzięki wsparciu naszych Czytelników udało nam się uzbierać całkiem pokaźne archiwum intrygujących widoków. Zdjęcia powstały stosunkowo niedawno, pokazują jednak miejsca zmienione dziś często nie do poznania.
Okolice ulicy Podgórnej nie tak dawno były jednym z najbardziej klimatycznych i zielonych fragmentów miasta. Dodatkowego smaku i aromatu dodawały temu miejscu liczne piekarnie. W ubiegłym wieku narodził się nawet pomysł, by niezwykły charakter przedmieścia jakoś utrwalić. Idea upadła, podobnie jak mury większości stojących tam szkieletowych domów, które przez dziesięciolecia pozbawione remontów wciąż jeszcze rozpadają się same, bądź też są burzone, aby zrobić miejsce dla nowych bloków stawianych ciasno jeden obok drugiego.

Toruńska rzeźnia miejska została oddana do użytku w lipcu 1884 roku. Wielokrotnie była rozbudowywana i modernizowana. Przez ponad sto lat udało się jej jednak zachować charakter XIX-wiecznego zakładu, tak bardzo dziś ceniony, chociaż wykorzystywany w inny sposób. Rzeźnia mogłaby być wizytówką Torunia, jest jednak bolesnym wyrzutem sumienia.

Na koniec zapraszamy jeszcze na ulicę Kościuszki, dawniej zwaną Lipową. Nie bez powodu arteria ta była gęsto obsadzona drzewami, kamienicami oraz domami z ogrodami. Fundamenty tych budynków tu i tam pojawiają się w wykopach związanych z właśnie prowadzoną w tych okolicach wymianą ciepłociągów. Zatrzymujemy się na rogu ulicy Olbrachta, obok kamienicy, w której znajdował się wspominany do dziś sklep Jana. Przed nim widać kapliczkę św. Jana Nepomucena, która - jak ustaliliśmy - przywędrowała na Mokre w XIX wieku, a w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy ulica Kościuszki zyskała nowe oblicze, została przeniesiona na teren obok kościoła Chrystusa Króla.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy tym, którzy dzielą się z nami fotograficznymi skarbami ze swoich rodzinnych archiwów. Dzięki Państwa pomocy Toruń na pewno nie straci swoich interesujących i bogatych korzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska