W rzeczywistości "spadające gwiazdy" nie są oczywiście gwiazdami - to niewielkie ciała niebieskie, bywa, że dosłownie maleńkie, które wpadają w ziemską atmosferę i zaczynają się w niej spalać. Najczęściej nie zostaje z nich nic, niekiedy w mniejszej lub większej formie spadają jednak na Ziemię jako meteoryty. Roje meteorów można oglądać na niebie w różnych miesiącach, ale szczególnie intensywny i łatwy do obserwacji, a dzięki temu powszechnie kojarzony, jest sierpniowy rój Perseidów.
O ile w środku miasta oglądanie meteorów bywa trudne lub wręcz niemożliwe, o tyle z dala od miejskich świateł na niebie można śledzić efektowne widowisko - i z takiego właśnie założenia wychodzą Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz obserwatorium astronomiczne UMK. W dniach 14-16 sierpnia w obserwatorium odbędzie się Piknik Spadających Gwiazdy - Perseidy 2024. Z uwagi na spodziewane spore zainteresowanie chętni mogą zapisywać się wyłącznie na jeden dzień. Główną atrakcją będą oczywiście obserwacje, ale w planach jest także koncert toruńskiej kapeli klezmerskiej.
Program pikniku za każdym razem będzie następujący:
- 18:30-20:00 - zwiedzanie obserwatorium z przewodnikiem-astronomem
- 20:30-21:30 - wykład popularnonaukowy (w środę 14.08 i piątek 16.08) / koncert Freygish Orchestra (w czwartek 15.08)
- 21:30-22:00 - warsztaty obsługi obrotowych mapek nieba
- od 22:00 - obserwacje wieczornego nieba przez teleskopy oraz swobodne obserwacje spadających gwiazd (pod warunkiem dobrej pogody)
Koszt udziału w pikniku to 40 zł. Organizatorzy podkreślają, że warto zabrać ze sobą koce, leżaki, ciepłe bluzy i kurtki oraz prowiant. Na miejscu będzie możliwość zakupu ciepłych napojów.
Do obserwatorium w każdą sobotę
Zbliżające się pikniki będą oczywiście największą atrakcją w obserwatorium w najbliższym czasie, ale ci, którzy nie zdołają wybrać się na nie do Piwnic, mają szansę pojechać na zwiedzanie w innym terminie. Astronomowie zapraszają wszystkich chętnych w każdą sobotę aż do końca miesiąca na wycieczki dla osób indywidualnych.
24 i 31 sierpnia na godzinę 20 zaplanowane jest zwiedzanie obserwatorium, które obejmie spacer z przewodnikiem po terenie obserwatorium astronomicznego, wejście do kopuł teleskopów optycznych oraz podejście pod radioteleskop RT-4. O godzinie 22 rozpoczną są wspólne obserwacje.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?