Spadek poparcia dla Polski w Unii Europejskiej? CBOS wskazuje na najgorszy wynik od lat

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Polacy wciąż są przychylni Unii Europejskiej, ale badanie wykazuje wysokie spadki w tej kwestii
Polacy wciąż są przychylni Unii Europejskiej, ale badanie wykazuje wysokie spadki w tej kwestii 123rf
W najnowszym badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) na temat stosunku Polaków do członkostwa w Unii Europejskiej ujawniono, że poparcie dla obecności Polski w UE osiągnęło najniższy poziom od 2013 roku. Tylko 77% respondentów wyraziło poparcie dla członkostwa Polski w Unii, co jest wynikiem znacząco niższym w porównaniu z rekordowym poparciem z czerwca 2022 roku, które wynosiło 92%. Badanie przeprowadzono w kontekście obchodów 20 lat członkostwa Polski w UE.

Spis treści

Z badań CBOS wynika, że w ostatnich latach Polska notowała rekordowo wysokie wskaźniki poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej. W niektórych okresach akceptacja przynależności naszego kraju do tej organizacji przekraczała 90%. Jednak najnowsze dane pokazują znaczący spadek poparcia.

- Wyniki tegorocznego badania wskazują na znaczący spadek poparcia dla członkostwa: za obecnością Polski w Unii Europejskiej opowiada się obecnie 77 proc. badanych, o 8 punktów procentowych mniej niż w kwietniu 2023 roku i o 15 punktów mniej niż w czerwcu 2022 roku, kiedy to rejestrowaliśmy rekordowo wysoki odsetek zwolenników obecności Polski w Unii - wskazał CBOS.

Elektoraty a UE

Interesującym aspektem badania jest rozkład poparcia dla UE w zależności od preferencji politycznych. Wśród elektoratów ugrupowań rządzącej koalicji poparcie dla obecności w UE utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, przekraczającym 90%. Jednak wśród zwolenników partii Konfederacja WiN, przeciwników UE jest więcej niż jej zwolenników.

Po 20 latach członkostwa w Unii Europejskiej, Polacy w większości pozytywnie oceniają skutki integracji dla kraju. 59% ankietowanych uważa, że obecność Polski w UE przynosi więcej zysków niż strat. Badani wskazali również na korzyści i minusy członkostwa w UE, z korzyściami finansowymi i otwartymi granicami na czele listy plusów.

28 proc. badanych wskazało na korzyści finansowe, napływ pieniędzy z funduszy unijnych, dotacje i projekty unijne; 22 proc. na otwarcie granic, swobodę przemieszczania się, strefę Schengen, brak wiz; 12 proc. na rozwój gospodarczy, swobodny przepływ kapitału; 12 proc. na bezpieczeństwo kraju, całej Europy, pokój, współpracę w dziedzinie obronności, obronę przed Rosją, bezpieczeństwo ekonomiczne.

Z drugiej strony, wskazano również minusy, takie jak ograniczona suwerenność czy konieczność dostosowania prawa polskiego do prawa unijnego.

Polacy mniej przychylni do UE?

Badanie „20 lat członkostwa Polski w UE” przeprowadzono metodą mixed-mode na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Respondenci mieli możliwość wyboru między wywiadem bezpośrednim, telefonicznym lub wypełnieniem ankiety internetowej, co zapewniało elastyczność i dostępność badania.

„Stosunek Polaków do członkostwa w UE jest obecnie najmniej przychylny od maja 2013, kiedy to przynależność do Unii popierało 72 proc. badanych, zaś odsetek jej przeciwników sięgał 21 proc.”

Najnowsze dane CBOS ukazują zmieniające się nastroje Polaków wobec Unii Europejskiej. Spadek poparcia dla członkostwa w UE może być sygnałem dla polityków i decydentów do refleksji nad przyszłością Polski w strukturach europejskich. Pomimo spadków, większość Polaków wciąż pozytywnie ocenia obecność kraju w Unii, podkreślając zarówno jej korzyści, jak i wyzwania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu