Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści z Zespołu Szkół nr 31 na Rubinkowie zapraszają na bezpłatne szkolenia dotyczące autyzmu

Justyna Wojciechowska-Narloch
ZS 31 nie chce u siebie ZS 26ZS 31
ZS 31 nie chce u siebie ZS 26ZS 31 Sławomir Kowalski
Dwa październikowe czwartki poświęcone zostaną tematyce diagnozowania i terapii zaburzeń autystycznych. Darmowe konsultacje w dniach 2 i 9 października organizuje ZS nr 31 przy ul. Dziewulskiego.

Oddziały integracyjne, w których uczą się dzieci z zaburzeniami autystycznymi i ich zdrowi koledzy, działają w szkole na Rubinkowie od 2007 roku.

Specjaliści z tej placówki wypracowali własny model edukacji uczniów niepełnosprawnych. Dziś są wzorem dla wielu innych placówek w kraju, są uwzględniani w międzynarodowych badaniach prowadzonych nad autyzmem.

- Skuteczność naszych działań trudno jednoznacznie oceniać. Wszystko zależy od skali zaburzeń, zaangażowania dziecka i jego rodziny w terapię i wielu innych czynników. Mogę powiedzieć, że kiedy dzieci do nas trafiają, mają wiele cech utrudniających normalny proces edukacji.

Dzięki naszej terapii z czasem są one niwelowane, a uczniowie pokonują przeszkody - tłumaczy Wanda Antonowicz, dyrektorka ZS nr 31. - Terapia prowadzi do tego, że uczniowie potrafią całą godzinę spędzić na lekcji i w razie czego sygnalizować swoje potrzeby. Rola nauczyciela wspomagającego maleje. Nauczyliśmy się zmniejszać u dzieci stres, którego poziom przy zaburzeniach autystycznych jest bardzo wysoki.

W tej chwili w „trzydziestej pierwszej” jest 34 uczniów z autyzmem i zespołem Aspergera. Znajdują się na wszystkich szczeblach edukacji: od zerówki po ostatnią klasę gimnazjum. Oddziały integracyjne składają się z 13 uczniów zdrowych i dwójki z zaburzeniami autystycznymi. Zajmują się nimi nauczyciel prowadzący i wspomagający oraz na etapie edukacji wczesnoszkolnej pomoc pedagogiczna.
- W czerwcu odejdą z naszej szkoły pierwsi absolwenci klas integracyjnych w gimnazjum. To zawsze budzi obawy, jak sobie poradzą w życiu - mówi Wanda Antonowicz.

- Mamy jednak jeszcze wiele miesięcy, by naszych uczniów do tej życiowej zmiany przygotować.

Warto dodać, że w ZS nr 31 działa punkt konsultacyjny dla rodziców. Wszelkie udzielane tam porady są bezpłatne. Z pomocy korzystać mogą rodzice, nauczyciele i bliscy dzieci z autyzmem. Wystarczy się wcześniej telefonicznie umówić.

Osoby szczególnie zainteresowane terapią w placówce na Rubinkowie po odpowiednich uzgodnieniach mogą uczestniczyć w zajęciach w roli obserwatorów.

Specjaliści z „trzydziestej pierwszej” już po raz kolejny przygotowali warsztaty dla rodziców, nauczycieli, terapeutów i innych osób zainteresowanych Autystycznym Spektrum Zaburzeń. Celem spotkań będzie zapoznanie uczestników z podstawami wiedzy na temat autyzmu, pomoc w zrozumieniu zachowań dzieci, jak również przedstawienie ogólnych zasad prowadzenia terapii według Stosowanej Analizy Zachowania.

Spotkania zaplanowano 2 i 9 października o godz. 15.30 w szkole przy ul. Dziewulskiego 41 b. Każde z nich potrwa około 2,5 godziny. Po zakończeniu pierwszego etapu szkoleń, w planach są także kolejne. Informacje na ten temat znaleźć będzie można na internetowych stronach szkoły.

Kiedy to szkolenie?

- 2 października, godz. 15 30, spotkanie poświęcone diagnozie autyzmu,
- 9 października, godz. 15.30, spotkanie poświęcone metodom pracy z dziećmi i planowaniu terapii. (sala 206).

Oba są dla uczestników bezpłatne.
Zespół Szkół nr 31, ul. Dziewulskiego 41b, Toruń, zapisy pod numerem telefonu 56 648-51- 28, www.szkola31.torun.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska