Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne wsparcie dla uczniów jednego z toruńskich liceów ogólnokształcących

JWN
Młodzi ludzie, zwłaszcza nastolatki, często radzić sobie muszą z masą problemów: kłopoty szkolne, rodzinne i osobiste, presja, stres, oczekiwania, napięcia w grupach rówieśniczych. Bywa, że problemy narastają.
Młodzi ludzie, zwłaszcza nastolatki, często radzić sobie muszą z masą problemów: kłopoty szkolne, rodzinne i osobiste, presja, stres, oczekiwania, napięcia w grupach rówieśniczych. Bywa, że problemy narastają. Fot. Polska Press
W jednej z toruńskich szkół mogło dojść do tragedii. Nieszczęścia udało się uniknąć, ale konieczne było zapewnienie uczniom opieki psychologicznej. O sprawie powiadomiono władze oświatowe.

Według informacji, jaką potwierdziliśmy w toruńskiej policji, w ostatni czwartek w jednym z toruńskich liceów doszło do próby samobójczej. Na szczęście dzięki przytomności umysłu dwóch uczniów szkoły, do najgorszego nie doszło. Szkoła bez zwłoki wezwała pomoc. O zdarzeniu dyrekcja poinformowała także organ prowadzący, czyli gminę oraz kuratorium.

Polecamy

Wiadomość o tych zdarzeniach wydostała się poza szkołę, była komentowana w mediach społecznościowych. Także wielu rodziców nie wiedziało, jak poradzić sobie z tą sytuacją, jak pomóc dzieciom, które stały się jej współuczestnikami.

Córka od czwartku chodzi jak struta - mówi nam matka 17-letniej licealistki.

Wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz przyznaje, że takie zdarzenie na terenie szkoły to rzadkość.

- To rzeczywiście wstrząsające zdarzenie, bardzo traumatyczne dla innych młodych ludzi w tej szkole. Z mojej wiedzy wynika, że już w dniu, gdy to się stało, uczniowie zostali objęci opieką psychologiczną. I na pewno na jednym spotkaniu czy rozmowie się nie skończy. Oni potrzebują wsparcia i je otrzymają - zapewnia Maria Mazurkiewicz.

Powinniśmy być dumni z postawy tych dwóch chłopców, którzy, choć byli w szoku jak inni , wiedzieli jak się zachować - dodaje wicekurator oświaty

Statystyki dotyczące samobójstw wśród nastolatków są bardzo niepokojące. Według danych zebranych przez Komendę Główną Policji w 2018 roku prób samobójczych dokonało 746 nastolatków w wieku 13-18 lat (w 2017 roku 702 przypadki) i 1143 osoby w wieku 19-24 (tyle samo w 2017 roku).

Psychologowie wskazują, że na złe samopoczucie psychiczne wśród młodych osób wpływ ma samotność, wyobcowanie, brak akceptacji ze strony grup rówieśniczych. Nie bez znaczenia jest też chroniczne zmęczenie - plaga wśród nastolatków.

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzi Fundacja Itaka - 800 080 222. Do godz. drugiej w nocy można też dzwonić pod nr 116 111 - to Fundacja „Dajemy dzieciom siłę”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska