Spis Powszechny 2021. Rachmistrzowie zapukają do drzwi! Co zrobią, gdy nie otworzysz? Czy można odmówić? Jakie mogą być kary?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Rachmistrzowie zapukają do drzwi! Co zrobią, gdy nie otworzysz? Sprawdź >>>>>>Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Spis Powszechny. Trwa loteria. Do wygrania samochód, a także sporo pieniędzy!
Rachmistrzowie zapukają do drzwi! Co zrobią, gdy nie otworzysz? Sprawdź >>>>>>Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Spis Powszechny. Trwa loteria. Do wygrania samochód, a także sporo pieniędzy!
Narodowy spis powszechny trwa w Polsce od 1 kwietnia. Jednak wciąż jeszcze bardzo wiele osób nie wzięło w nim udziału. Tymczasem „spisanie się” to ustawowy obowiązek. Uchylenie się od niego może sporo kosztować.

Zobacz wideo: Od 1 kwietnia musisz się spisać. Jakie dane będę zbierane przez GUS?

Narodowy Spis Powszechny. Dla kogo obowiązkowy?

Kto podlega spisowi? Jak stanowią przepisy, „osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz osoby bez miejsca zamieszkania”. Spisywane są też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i „zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”. Spisać się można poprzez specjalny formularz w internecie i telefonicznie, a od środy 23 czerwca także u rachmistrza spisowego, który zapuka do drzwi.

Czytaj więcej

Będą kary za odmowę udziału w spisie!

Zgodnie z Ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. rachmistrzowi nie można odmówić przekazania danych. Natomiast Ustawa o statystyce publicznej wymienia kary za odmowę udziału w spisie, a także za podanie nieprawdziwych danych. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z grzywną nawet do 5 tys. zł. W drugim – nie tylko z karą pieniężną, ale i z karą ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Grzywna grozi również spóźnialskim – za przekazanie danych po upływie wyznaczonego terminu.

Polecamy

Loteria spisowa. Można wygrać samochód!

Żeby skłonić obywateli do spisania się, zastosowano nie tylko metodę kija, ale i marchewki. Ogłoszona została loteria spisowa. Mogą w niej wziąć udział ci, którzy podali swoje dane przez internet. Regulamin loterii można znaleźć na stronie spisu. Główna wygrana to samochód.
Trwa loteria spisowa. Do wygrania samochód, a także sporo pieniędzy

Rachmistrzowie zapukają do drzwi. Jak ich zidentyfikować? Uwaga na oszustów!

Rachmistrzowie kontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Jeśli z jakichś powodów nie chcemy wpuścić rachmistrza do domu, możemy porozmawiać z nim przed domem lub na korytarzu.
Gdybyśmy jednak stanowczo odmawiali rozmowy z rachmistrzem, ten poinformuje nas o grożącej za to grzywnie i zgłosi gminnemu koordynatorowi spisowemu, że pod danym adresem nie chciano wziąć udziału w spisie.

Narodowy Spis Powszechny. Każdy powinien się zapisaćNarodowy Spis Powszechny to największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Ostatnie odbyło się w Polsce w 2011 roku. Zebrane podczas spisu dane pomagają władzom w podejmowaniu strategicznych decyzji.Obowiązkiem spisowym są objęte:- wszystkie osoby (Polacy i cudzoziemcy) stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie Polski,- Polacy przebywający czasowo za granicą,- przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.Obowiązek wzięcia udziału w spisie wynika z przepisów prawa- Kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie - czytamy w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.)Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE:Rusza Spis Powszechny. Jak wziąć udział? O co zapytają rachmistrzowie?

Spis Powszechny 2021. Trwa loteria. Do wygrania samochód, a ...

Jak się ustrzec przed oszustami podszywającymi się pod rachmistrzów? Każdy rachmistrz powinien mieć identyfikator zawierający jego imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, dane o okresie, na jaki identyfikator został wystawiony.

Kto nadal będzie miał wątpliwości, może sprawdzić tożsamość rachmistrza przez internet, na rządowej stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/. Może też zadzwonić na infolinię spisową na numer 22 279 99 99, wybierając wybrać numer wewnętrzny 1, a potem 2. Można wreszcie, w przypadku wątpliwości, o pomoc w weryfikacji tożsamości rachmistrza poprosić policję.

Rachmistrzowie odwiedzający mieszkania zobowiązani są do przestrzegania zaleceń sanitarnych wprowadzonych w związku z pandemią: zachowania dystansu, zasłonięcia nosa i ust maseczką.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kruczkiewicz Kłamie...
polecam książkę mec. posła Wilka z Konfederacji -

""""Jak Legalnie Uniknąć: spisu powszechnego, szczepionek i mandatów za brak maseczki""
K
Kruczkiewicz Kłamie

Kruczkiewicz Kłamie.......nieprawda.....

polecam książkę mec. posła Wilka z Konfederacji -

""""Jak Legalnie Uniknąć: spisu powszechnego, szczepionek i mandatów za brak maseczki""

Dodaj ogłoszenie