Spis Powszechny 2021. Trwa loteria. Do wygrania samochód, a także sporo pieniędzy. Jakie są jeszcze nagrody? Poznaj zasady

Sara Watrak
Sara Watrak
Narodowy Spis Powszechny. Każdy powinien się zapisaćNarodowy Spis Powszechny to największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Ostatnie odbyło się w Polsce w 2011 roku. Zebrane podczas spisu dane pomagają władzom w podejmowaniu strategicznych decyzji.Obowiązkiem spisowym są objęte:- wszystkie osoby (Polacy i cudzoziemcy) stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie Polski,- Polacy przebywający czasowo za granicą,- przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.Obowiązek wzięcia udziału w spisie wynika z przepisów prawa- Kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie - czytamy w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.)Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE:Rusza Spis Powszechny. Jak wziąć udział? O co zapytają rachmistrzowie?
Narodowy Spis Powszechny. Każdy powinien się zapisaćNarodowy Spis Powszechny to największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Ostatnie odbyło się w Polsce w 2011 roku. Zebrane podczas spisu dane pomagają władzom w podejmowaniu strategicznych decyzji.Obowiązkiem spisowym są objęte:- wszystkie osoby (Polacy i cudzoziemcy) stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie Polski,- Polacy przebywający czasowo za granicą,- przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.Obowiązek wzięcia udziału w spisie wynika z przepisów prawa- Kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie - czytamy w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.)Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE:Rusza Spis Powszechny. Jak wziąć udział? O co zapytają rachmistrzowie? Arkadiusz Dembinski
1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Potrwa do 30 czerwca 2021 roku (a po nowelizacji ustawy do 30 września 2021). Udział w spisie, według ustawy, jest obowiązkowy. Niektórzy jednak nadal mają sporo wątpliwości. Główny Urząd Statystyczny zachęca do samospisania się przez Internet, kusząc atrakcyjnymi nagrodami. Do zgarnięcia samochód i bony pieniężne. Sprawdźcie szczegóły loterii.

Zobacz wideo: Od 1 kwietnia musisz się spisać. Jakie dane będę zbierane przez GUS?

Narodowy Spis Powszechny. Każdy powinien się zapisać

Narodowy Spis Powszechny to największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Ostatnie odbyło się w Polsce w 2011 roku. Zebrane podczas spisu dane pomagają władzom w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Obowiązkiem spisowym są objęte:

  • wszystkie osoby (Polacy i cudzoziemcy) stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie Polski,
  • Polacy przebywający czasowo za granicą,
  • przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Polecamy

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy! Będą kary dla opornych!

Obowiązek wzięcia udziału w spisie wynika z przepisów prawa.

- Kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie - czytamy w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.)

Jeśli nie zdecydujemy się na zapis, możemy zapłacić nawet 5000 zł kary. Również jeśli udzielimy nieprawdziwych informacji, musimy liczyć się z możliwością otrzymania grzywny, a nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Polecamy

W jaki sposób GUS dowie się, że nie wzięliśmy udziału w spisie? To nietrudne. W formularzu podajemy bowiem swoje imię, nazwisko oraz PESEL.

Jak jednak podkreśla rzeczniczka GUS-u, instytucja wolałaby nie stosować sankcji. - Celem badań statystyki publicznej nie jest karanie kogokolwiek, a dostarczanie jak najlepszej jakości danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania państwa, podmiotów gospodarczych i społeczności lokalnych - wyjaśnia Karolina Banaszek. Zamiast straszyć karami urząd zachęca do udziału w spisie nagrodami.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Loteria spisowa. Weź udział w spisie powszechnym, wygraj pieniądze lub samochód

- Żeby zachęcić wszystkich do udziału w Spisie Powszechnym, biorąc za przykład wcześniej organizowane przez Ministerstwo Finansów loterie paragonowe, my również przygotowaliśmy loterię - mówi dr Dominik Rozkrut, prezes GUS. Zaznacza jednak, że udział w loterii mogą wziąć tylko te osoby, które zdecydują się na samospis przez Internet. Wszyscy, którzy to zrobią, dostaną ofertę wygenerowania kodu pozwalającego na rejestrację w loterii.

- Przewidzieliśmy szereg, wydaje nam się, atrakcyjnych nagród - mówi prezes GUS.

Do wygrania bony pieniężne o wartości 500 i 1000 zł oraz 16 samochodów, po jednym na każde województwo. Nagrody mają być losowane w sierpniu.

Warto przeczytać

Spis Powszechny 2021. Jak się zapisać?

W tym roku podstawową i obowiązkową metodę stanowi samospis internetowy. Formularz znajdziemy na stronie spis.gov.pl. Jeśli nie spiszemy się samodzielnie, wówczas skontaktuje się z nami rachmistrz. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż 4 maja 2021 roku. Wówczas spis będzie zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego. Jeżeli jednak już teraz wiemy, że ze względu na stan zdrowia lub inny, uzasadniony interes, nie możemy wziąć udziału w spisie przez Internet, wówczas mamy obowiązek zgłosić to służbom statystyki publicznej.

Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zostanie zastąpione Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ  TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czyli 1200 zł dla każdego i 6...

Jak to zrobić? Wystarczy zadzwonić na infolinię 22 279 99 99. Musimy to jednak zrobić do 31 sierpnia 2021 roku. Jeśli przegapimy ten termin albo nie zgodzimy się porozmawiać z rachmistrzem, wówczas musimy liczyć się z możliwą karą. Prezes GUS podkreśla, że rachmistrzowie, póki mamy do czynienia z trudną sytuacją epidemiczną, nie będą kontaktować się z mieszkańcami bezpośrednio.

Czego dotyczą pytania w Spisie Powszechnym?

- Pytamy w kilkunastu pytaniach o kilka zasadniczych informacji związanych z charakterystyką demograficzną, aktywnością ekonomiczną osób, poziomem wykształcenia, niepełnosprawnością, migracjami, charakterystyką etniczną. Badamy również gospodarstwa domowe i pochodzenie rodzinne - wylicza prezes GUS, dr Dominik Rozkrut.

Ostatnią część stanowią pytania dotyczące stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Co ciekawe, w formularzu musimy udzielić m.in. informacji o sposobie ogrzewania domu. Przed wzięciem udziału w spisie można sprawdzić pełną listę pytań na stronie spis.gov.pl.

Polecamy

Nie musimy obawiać się udostępnienia swoich danych w spisie. Jak wynika z informacji przekazanych przez GUS podczas konferencji prasowej:

  • wszystkie dane osobowe są prawnie chronione i objęte tajemnicą,
  • dane jednostkowe są anonimizowane,
  • administratorem danych osobowych jest Prezes GUS,
  • zebrane dane służą wyłącznie do opracowań i analiz.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie