Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spójrzmy nocą w niebo. Zobaczymy nie tylko "starlinki"

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Wyglądają jak sznurki świecących koralików, przesuwające się po późnowieczornym niebie. - To nie UFO, tylko satelity "Starlink" wysłane w kosmos przez firmę Elona Muska - uspokajają astronomowie. „Starlinki” można było zaobserwować w Polsce we wtorek i w środę.

- Widziałem je przedwczoraj. Są na tyle jasne, że można było je zobaczyć nawet znajdując się w centrum oświetlonego miasta - mówi Jerzy Rafalski, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń”. - Na taki „sznurek pereł” składa się kilkadziesiąt satelitów poruszających się po tej samej orbicie. W tej chwili wokół Ziemi krąży siedem takich grup.

Polecamy

Satelity służą do łączności internetowej. Jak czytamy na portalu czasopisma „Urania. Postępy Astronomii”, w przestrzeni kosmicznej umieściła je firma SpaceX należąca do Elona Muska. Docelowo planuje wysłać 12 tysięcy takich „starlinków”. Dotąd wystrzeliła 360, w pięciu seriach.

Zasłonią gwiazdy?

- W środę wieczorem wystartowała kolejna rakieta, wynosząca na orbitę następne satelity „Starlink”. Udało mi się ją dostrzec na niebie nad Toruniem - mówi Jerzy Rafalski, który przyznaje, że astronomów nie cieszy to kolejne przedsięwzięcie amerykańskiego przedsiębiorcy. - Tych „perełek” będzie tak dużo, że znacząco utrudnią naukowcom obserwacje nieba. Pojawiły się nawet pomysły, by zamiast pokrywać je srebrną folią odbijającą światło, malować ich powierzchnie na czarno. Wówczas jednak za bardzo by się nagrzewały. Astronomowie protestują, ale jak widać biznes wygrywa z nauką...

Polecamy

„Starlinki” można będzie zauważyć także dzisiaj i w następne wieczory. Pojawiają się na zachodzie, przelatują przez południową część nieba i nikną na zachodzie.

Złowróżbne komety?

Miejmy nadzieję, że sznurki sztucznych pereł nie przeszkodzą nam w oglądaniu „prawdziwych klejnotów” nocnego firmamentu.
- Zachęcam, by w najbliższe noce spojrzeć w niebo i poszukać na nim planety Wenus, która teraz przepięknie świeci nad zachodnim horyzontem. Jest wręcz „nienaturalnie” jasna. Będzie ją można obserwować jeszcze przez miesiąc. Potem zniknie nam z pola widzenia. Zbliżają się do nas też dwie komety. Niewykluczone, że w maju będzie je można zobaczyć gołym okiem - mówi Jerzy Rafalski.

Astronom przypomina, że nasi przodkowie pojawienie się tych „ogoniastych” obiektów uznawali za zły znak.
- Żywili przekonanie, że komety wróżą choroby i susze… Jednak nie radzę w to wierzyć!

kujawsko-pomorskie
  • Zakażonych266 937
    + 1 285
  • Zmarło6 497
    + 0

10. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska