Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczeństwo murem za Ukrainą. Gdzie można pomóc w Kujawsko-Pomorskiem?

W całym województwie kujawsko-pomorskim powstały liczne zbiórki darów dla sąsiadów z Ukrainy.
W całym województwie kujawsko-pomorskim powstały liczne zbiórki darów dla sąsiadów z Ukrainy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W całej Polsce trwają akcje wsparcia dla osób z Ukrainy. Poniżej prezentujemy listę punktów pomocy w województwie kujawsko-pomorskim.

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

W ostatnich dniach rośnie zainteresowanie pomocą dotkniętym wojną obywatelom Ukrainy. W województwie kujawsko-pomorskim powstały liczne punkty, do których mogą zgłaszać się osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia.

Pomoc dla Ukrainy: Bydgoszcz

Mieszkańcy Bydgoszczy mogą zaoferować Ukraińcom i Ukrainkom pomoc m.in. dot. zakwaterowania. Mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. Jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, w formularzu (dostępny TUTAJ) należy wskazać formę pomocy: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: [email protected].

Zbiórki charytatywne darów w Bydgoszczy prowadzone są w następujących punktach:

Stadion Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163 - dojazd od strony sali konferencyjnej (duży parking przed stadionem). Punkt czynny codziennie w godz. 10-20.

Bydgoski oddział PCK (26-27 lutego): ul. Warmińskiego 10, czynny jeszcze w niedzielę, 27.02. w godz. 10-15. Przyjmowane dary: materiały opatrunkowe, rękawiczki, maseczki jednorazowe, żywność długoterminowa, środki higieny osobistej, prześcieradła, śpiwory, łóżka polowe, koce, nowe ręczniki.

Dodatkowo, na stronie Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie na Facebooku przekazywane są najpilniejsze i najważniejsze informacje dotyczące pomocy. Zostały tam stworzone grupy tematyczne, gdzie każdy może zgłosić chęć konkretnej pomocy lub poinformować, czego potrzebuje.

Obywatele Ukrainy mogą także uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Udzielają jej:

  • Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński, tel. 792 588 810 lub 667467150. Adres mailowy: [email protected]
  • Fundacja EMIC (www.emic.com.pl), tel. 507412653 w godz. 8-16; tel. 506681307 w godz. 15-21 oraz tel. 52 58 58 822).

Pomocy psychologicznej dorosłym i dzieciom udzielają:

  • Marta Zawadzka: 513 564 164
  • Iryna: 575 049 198
  • Dmytro: 575 049 931

Dane kontaktowe do adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej pozostających w gotowości do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz obywateli Ukrainy dostępne są na oficjalnym serwisie Bydgoszczy: www.bydgoszcz.pl.

Nie bez wsparcia pozostaną także zwierzęta z Ukrainy. Pomoc im deklaruje OTOZ Animals. Pracownicy są w pełnej gotowości, aby jechać po zwierzęta na polsko-ukraińską granicę, a także by przywieźć im karmę i leki. Osoby, które mogą zaoferować prom i kotom z Ukrainy dom tymczasowy, mogą zgłosić się na adres: [email protected].

Jak poinformował podczas sobotniej (26.02.) konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, w Bydgoszczy utworzony został także punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Jest on zlokalizowany na dworcu PKP. Wszyscy, którzy przekroczą granicę, będą mieli okazję uzyskać w nich wszelkie informacje dotyczące dalszych dróg postępowania - gdzie dana osoba powinna się zgłosić, by uzyskać pomoc medyczną, schronienie, wyżywienie i wszelkie potrzebne wsparcie. Osoby, które nie będą miały możliwości transportu, zostaną przewiezione do poszczególnych miejsc.

Pomoc dla Ukrainy: Toruń

W Toruniu uruchomiona została baza wolontariacka. Osoby zainteresowane włączeniem się do wolontariatu powinny wysłać e-mail na adres: [email protected]. W wiadomości należy podać swoje imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz informacje na temat zakresu możliwej pomocy. Baza prowadzona jest przez Urząd Miasta Torunia we współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu.

Włodarz Torunia Michał Zalewski przypomina również, iż w poniedziałek, 28 lutego, rozpocznie się zbiórka pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy oraz dla mieszkańców Łucka – partnerskiego miasta Torunia na Ukrainie.

- W ramach zbiórki czekamy przede wszystkim na produkty pierwszej potrzeby: środki higieny osobistej, bieliznę, pieluchy, koce, śpiwory, ciepłą odzież dla dzieci i dorosłych - wymienia prezydent Michał Zalewski. - Katalog potrzebnych rzeczy może zostać rozszerzony, o ile zajdzie taka potrzeba.

Dary przekazywane w ramach zbiórki powinny być nowe lub w bardzo dobrym stanie. Punkty zbiórek:

  • miejskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (w godz. 8-17),
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR, ul. Skłodowskiej-Curie 80F (całodobowo),
  • główna siedziba MOPR, ul. Słowackiego 114 (w godz. 7.30-15.30),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej I MOPR, ul. Mickiewicza 30 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej II MOPR, ul. Poznańska 95 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej III MOPR, ul. Fałata 34/36 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej IV MOPR, ul. Rydygiera 30/32 (w godz. 7.30-15).

Obywateli Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania pomocy po przekroczeniu granicy i dalszego pobytu w kraju poprzez kontakt z uruchomioną przez UMT infolinią (+48 47 721 75 75) oraz na specjalnej stronie internetowej www.ua.gov.pl.

Pomoc dla Ukrainy: Inowrocław i Janikowo

Z kobietami Ukrainy solidaryzuje się Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław, które zorganizowało zbiórkę żywności, środków opatrunkowych, leków i odzieży.

Odzew jest ogromny, a pierwszy transport na granicę Polski z Ukrainą wyrusza już w poniedziałek. Pozostałe dary zostaną przekazane organizacjom, które tym się zajmują. Akcja cały czas trwa. Zainteresowanych współpracą odsyłamy do pani Beaty Szafrańskiej, szefowej Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław: tel. 500 490 559.

Na oryginalny pomysł wpadła społeczność Szkoły Podstawowej nr 14 w Inowrocławiu. Zachęca mieszkańców, by zamawiali jedzenie u mamy jednej z uczennic. - Pani Natalia pochodzi z Ukrainy, w której zostali członkowie jej rodziny. Pomaga im finansowo i aby to robić, musi zarabiać. Zamówmy więc pierogi w jej restauracji! - apelują w SP 14. Restauracja "Pierogi Chinkali pani Natalii" mieści się przy ulicy Królowej Jadwigi 1 w Inowrocławiu.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wystosował apel do wszystkich mieszkańców oraz inowrocławskich przedsiębiorców. Miasto tworzy bazę dodatkowych miejsc noclegowych dla Ukraińców uciekających przed wojną. Liczy na wsparcie mieszkańców i przedsiębiorców. Osoby, które mogą udostępnić takie miejsca, proszone są o kontakt: 52 355 52 83 lub [email protected].

Apel do mieszkańców wystosował również burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński. Chce on pomóc ukraińskim uchodźcom, którzy trafią do miasta. - Wierzę, że serca mieszkańców Janikowa są i będą otwarte, tak jak to wielokrotnie udowadnialiście - podkreśla burmistrz. Gmina Janikowo przygotowała kilka tymczasowych lokali zastępczych dla uchodźców z Ukrainy. Andrzej Brzeziński prosi mieszkańców Janikowa o pomoc w umeblowaniu tych mieszkań. Osoby, które chcą włączyć się w akcję, proszone są o kontakt z burmistrzem: [email protected].

Pomoc dla Ukrainy: Chojnice, Czersk

W Chojnicach powstała zbiórka dla Korsunia - partnerskiego miasta Chojnic na Ukrainie. Do punktu, zlokalizowanego przy ul. Świętopełka 3, przekazywać można następujące dary: środki medyczne, środki pierwszej potrzeby jak śpiwory, koce, termosy, latarki, akumulatory i żywność (np. puszki). Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty w godz. 8-13.

W pomoc angażuje się także Promocja Regionu Chojnickiego przy ul. Stary Rynek 4. Tam utworzony został Powiatowy Punkt Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są: wyposażenie sanitarne, środki ochrony osobistej, sprzęt elektryczny i sprzęt dla strażaków z Korsunia.

Kontakt z Powiatowym Punktem Zbiórki "Pomoc Ukrainie w Chojnicach" możliwy pod nr. tel.: 725 701 096 oraz 501 650 362 (również dla osób porozumiewających się w języku ukraińskim).

Pomoc dla Ukrainy organizuje również Czerskie Centrum Wolontariatu wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Czerska, OSP Czersk, GCK w Czersku. Zbierane są niezbędne artykuły, w tym m.in.: koce, śpiwory, środki higieniczne (m.in. pieluchy, podpaski, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, itp.), materiały opatrunkowe, a także tzw. suchy prowiant, odzież - także dla dzieci (czysta, niezniszczona). Zbiórka ma miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Czersku, ul. Szkolnej 11.

Także w Tucholi trwają prace nad kwestiami organizacyjnymi, dzięki którym sposób przekazywania pomocy uchodźcom będzie uporządkowany. Adres sztabu to: [email protected] - tam można wysyłać informacje, jakiej pomocy chciałoby się udzielić. Zbiórka żywności i rzeczy odbędzie się w poniedziałek i we wtorek (28.02-1.03) godz. 11-18, w Caritasie w Tucholi (wejście od strony dużego parkingu przy ul. Garbary, za plebanią).

Pomoc dla Ukrainy: Rypin

Powiat rypiński zabezpieczył 117 miejsc dla uciekających przed wojną. W związku ze spodziewanym przybyciem uchodźców z Ukrainy, w sobotę 26 lutego obradował Powiatowy Sztab Kryzysowy w Rypinie, który zdecydował o uruchomieniu zbiórki. Podstawowe artykuły można przynosić od poniedziałku 28 lutego, w godz. 8-20, do budynku głównego Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej.

Potrzebne są:

  • kubki, talerze, sztućce jednorazowe,
  • termosy, kubki termiczne,
  • kawa, herbata, cukier,
  • woda, soki, napoje, tubki typu „kubuś” dla dzieci itp.,
  • artykuły spożywcze z długim terminem ważności, np. konserwy,
  • orzechy, bakalie,
  • batony energetyczne,
  • podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.),
  • baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki,
  • nowe koce, ręczniki, śpiwory.

Osoby, które chciałyby przyjąć uchodźców do swoich domów, proszone są o deklarację woli na adres: [email protected]. Należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres, liczbę osób, jaką może przyjąć jedna rodzina.

Pomoc dla Ukrainy: Włocławek

W pomoc włącza się również Włocławek i okolice. Przy ulicy Chmielnej, w budynku po Wyższej Szkole Informatyki, trwa zbiórka darów. Uwaga! Nie należy przywozić już koców, odzieży i ręczników. Tych artykułów jest już dość.

Potrzebne są natomiast:

  • pieluszki jednorazowe,
  • odzież dla dzieci od 2 miesięcy do 16. roku życia,
  • mleko modyfikowane,
  • herbata, kawa, woda mineralna, żywność,
  • artykuły higieniczne - chusteczki, podpaski,
  • czajniki, przedłużacze, sztućce,

a także oferty możliwości zakwaterowania dla kobiet i dzieci.

Pojawiło się wiele oddolnych inicjatyw, związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zostały one zebrane i uporządkowane na dedykowanej stronie facebookowej: https://www.facebook.com/W%C5%82oc%C5%82awek-dla-Ukrainy-102848195682661
Pod tym adresem znaleźć można informacje o akcjach pomocowych: dowiedzieć się gdzie, kiedy i w jakich godzinach można przekazywać we Włocławku dary dla uchodźców.

Pomoc dla Ukrainy: Grudziądz

Zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy zorganizowała grupa znajomych z Grudziądza. Na polsko-ukraińską granicę odjechał już pierwszy bus, wypełniony niezbędnymi towarami. W planach są kolejne transporty.

Rzeczy przyjmowane są w kilku miejscach w mieście:

  • Lamkowska Nieruchomości, ul. Groblowa 4/1,
  • Salon Optyczny Warto widzieć, ul. Chełmińska 69,
  • Yasumi - Waryńskiego 32-36
  • Pracownia Fryzur M.D Polewka, ul. Legionów 32.

Potrzebna jest odzież, przede wszystkim zimowa i jak najlepszej jakości, bielizna (najlepiej nowa), pościele, poduszki, koce, a także różne artykuły higieniczne i dziecięce (na przykład: pieluchy, chusteczki nawilżane, podpaski, ręczniki, koce, mleko dla niemowląt, słoiczki z pokarmami dla dzieci).

Pomoc dla Ukrainy: powiat chełmiński

W powiecie chełmińskim prowadzona jest zbiórka sprzętu strażackiego dla strażaków z Ukrainy.

Zapotrzebowanie, które otrzymała strona polska obejmuje:

  • Kamery termowizyjne,
  • Agregaty prądotwórcze (o mocy co najmniej 400 kVA),
  • Węże pożarnicze 32 mm, typu T,
  • Węże pożarnicze 51 mm, typu T,
  • Węże pożarnicze 77 mm, typu T,
  • Agregaty pompowe o wydajności co najmniej 600 l/min, z kompletem węży,
  • Prądownice,
  • Motopompy o wydajności nie mniejszej niż 600 l/ min z kompletem węży,
  • Agregaty prądotwórcze o mocy 100 - 150 kV,
  • Odzież specjalna typu NOMEX (może być z napisem PSP),
  • Strażackie buty specjalne,
  • Hełmy strażackie,
  • Rękawice strażackie,
  • Rękawice ochronne dla ratowników,
  • Kominiarki pod hełmy strażackie,
  • Torby medyczne typu PSP R-1.

Sprzęt pożarniczy zbierają strażacy do poniedziałku 28 lutego 2022 roku do godz. 12 w komendach miejskich/powiatowych PSP i do godz. 15 w komendach wojewódzkich PSP.

W Chełmnie trwa także zbiórka darów. Dary można przekazywać do kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 w poniedziałek w godz. 8-15:30, we wtorek w godz. 8-18 oraz w środę w godz. 8-18. Jeżeli ktoś chce przyjąć rodziny z Ukrainy u siebie w domu zgłosić to może do Stanisława Łańca pod nr tel. 510043250. Należy podać szczegóły: termin (od kiedy dostępne), adres, liczba pokoi oraz informacje, do kiedy goście mogą pozostać.

Do zbiórki organizowanej przez Chełmno przyłącza się Gmina Chełmno. Dary można przynosić do Urzędu Gminy w: niedzielę w godz. 17-19, poniedziałek w godz. 7.15-15.15, wtorek w godz. 7.15-16.15 oraz w środę w godz. 7.15-15.15.
Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia darów do UG Chełmno mogą kontaktować się także z KGW Kolno Czerwone Szpilki. Nr tel.: 502462064 (Katarzyna Głuszko) oraz 696423710 (Monika Michoń).

W Brzozowie punkt zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy znajduje się w remizie OSP przy ul. Bydgoskiej. Telefon kontaktowy: 602 369 852.

Z kolei w Lipienku (gm. Lisewo) w sklepie GS jest oznakowany karton, do którego można wkładać przekazane dary. Chęć przekazania wsparcia można zgłaszać do sołtysa (nr tel. 504203172) oraz do strażnicy OSP Lipienek.

Zbiórkę dla potrzebujących z Ukrainy organizuje unisławski GOK i strażacy z OSP Unisław. Potrzebne są wyłącznie nowe rzeczy, z terminem przydatności. Lista poniżej:

  • gaza medyczna,
  • bandaż jałowy,
  • bandaż gipsowy,
  • nożyczki taktyczne,
  • środki przeciwbólowe,
  • opaski uciskowe taktyczne,
  • opatrunki hemostatyczne,
  • śpiwory,
  • lornetki,
  • latarki (w tym czołówki),
  • stacje radiowe,
  • apteczki typu NATO (survivalowe),
  • ubrania męskie ciemne (wszystkie rozmiary), w tym: skarpetki, bielizna, swetry lub bluzy, kurtki (zimowe lub przejściowe), spodnie,
  • papier toaletowy, serwetki antybakteryjne, mydło w płynie, płyn antybakteryjny,
  • koce, karimaty,
  • puszki mięsne, rybne,
  • batony: energetyczne, proteinowe.

Osoby zainteresowane pomocą proszone są o kontakt z dh Karolem Sikorą, tel.: 600325953. W razie potrzeby organizatorzy oferują odbiór darów od darczyńców.

Wsparcie dla Lwowa deklarują także strażacy z OSP Lisewo i 5. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Lisewa im. Franciszka Bielińskiego.

Potrzebne są:

  • materace, karimaty,
  • łóżka składane,
  • koce ciepłochronne,
  • śpiwory,
  • koce,
  • poduszki, pościel,
  • ręczniki,
  • ubrania i płaszcze przeciwdeszczowe,
  • wiadra domowe,
  • beczki na 20/30/40/60 litrów,
  • środki do mycia ciała, pasty do zębów i szczoteczki,
  • pieluchy i podpaski,
  • ręczniki papierowe;
  • antyseptyki,
  • maski wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku;
  • apteczki, środki opatrunkowe,
  • grzebienie,
  • bielizna damska, męska i dziecięca,
  • ręczniki z mikrofibry,
  • zastawa stołowa wielokrotnego użytku;
  • baterie,
  • świece,
  • latarki;
  • woda,
  • batony energetyczne,
  • suszone owoce,
  • orzechy,
  • żywność w puszkach,
  • płatki błyskawiczne.

Pomoc dla Ukrainy: powiat sępoleński

Możliwość przyjęcia ponad 700 uchodźców przy współpracy z prywatnymi podmiotami z branży turystycznej zadeklarowały już samorządy powiatu sępoleńskiego. Dodatkowo, prowadzone są liczne formy pomocy dla potrzebujących z Ukrainy. Na profilach facebookowych organizacji społecznych, firm prywatnych z terenu powiatu sępoleńskiego ogłaszane są lawinowo zbiórki darów i in.

Zbiórkę podstawowych artykułów, które pomogą obywatelom Ukrainy w pierwszych dniach pobytu, rozpoczęło sołectwo Komierowo. Potrzebne są między innymi środki czystości oraz produkty żywnościowe. Osoby chętne do pomocy proszone są o kontakt z sołtysem pod numerem telefonu 697 419 706.

W działania na rzecz Ukrainy zaangażowała się także firma Phenix w Sępólnie Krajeńskim, organizując zbiórkę i transport najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, którzy wiele godzin czekają w kolejce, by bezpiecznie przekroczyć granicę. Wśród najpilniejszych potrzeb są: koce, karimaty, ciepła odzież, gotowe posiłki, przekąski dla dzieci itp. Mieszkańcy, którzy chcą wspomóc zbiórkę, proszeni są o przekazanie darów do firmy PHENIX w Sępólnie Krajeńskim, ul. Kościuszki 15A. Przed dostarczeniem darów darczyńcy proszeni są o kontakt z p. Leną pod numerem: 692 917 671.

Sołectwo Skarpa zaprasza do udziału w zbiórce artykułów pierwszej potrzeby. Zbierane są m.in. żywność, środki czystości, koce i in. Osoby chętne wesprzeć akcję proszone są o dostarczanie produktów do świetlicy wiejskiej w Skarpie od wtorku do piątku w godzinach 15-19.

Hurtownia Hydraulik z kolei prowadzi zbiórkę żywności długoterminowej dla 95. Brygady Żytomierza i dla Domów Dziecka na Ukrainie. Miejsce zbiórki: Hurtownia Hydraulik, Sępólno Krajeńskie, ul. Przemysłowa 1D.

W Agroturystyce Kajeńskiej Przystani w Zbożu zamieszkają niebawem kobiety i dzieci z Ukrainy. Sołectwo Zboże zbiera żywność i środki czystości. Osoby zainteresowane pomocą proszone są o kontakt z Michałem Siudą (tel.: 697422229) lub z p. sołtys (tel.: 660723882).

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów przy ul. Pocztowej 4 w Więcborku od poniedziałku do piątku w godz. 8-19 będzie prowadzona zbiórka środków higienicznych dla uchodźców z Ukrainy, którzy zostaną zakwaterowani na terenie Gminy Więcbork.

W środę, 2 marca, w sępoleńskim oddziale Caritas Polska rozpocznie się zbiórka pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt zbiórki: salka katechetyczna przy kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim, czynne codziennie w godz. 10-13. Kontakt: Danuta Zalewska, tel. 602 503 167.

Z kolei Piekarnia Deja zapewni darmowe pieczywo wraz z dostawą dla wszystkich uchodźców znajdujących się na terenie gminy Sępólno Krajeńskie. Wszyscy potrzebujący wsparcia proszeni są o wiadomość prywatną do Piekarni (przez portal Facebook.com).

Pomoc dla Ukrainy: Golub-Dobrzyń

Fundacja "Aktywni Obecni" z Golubia-Dobrzynia organizuje zbiórkę darów dla Ukrainy. Lokalna organizacja przygotowuje także bazę noclegową dla uchodźców. Miejsce zbiórki darów: E PAKA - PUNKT ODBIORU PRZESYŁEK przy ul. Marii Konopnickiej 3 b w Golubiu-Dobrzyniu. Potrzebne są przede wszystkim środki opatrunkowe i higieniczne (pampersy, podpaski itp.), suchy prowiant, konserwy o przedłużonym terminie przydatności, woda butelkowana, koce. Osoby chcące zapewnić miejsca noclegowe mogą kontaktować się z Joanną Metel, nr tel 669 213 437.

Środki higieniczne i żywność długoterminowa zbierane są także w Świetlicy Środowiskowej Uśmiech przy ul. Pocztowej 16 od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki: przydatne kontakty

Przypominamy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomione zostały numery telefonów i adres mailowy, na które mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy.

Infolinia Urzędu do spraw Cudzoziemców: 47 721 75 75
Pomoc dla obywateli Ukrainy: www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Infolinie dla cudzoziemców (język ukraiński i rosyjski): 52 349 74 61 lub 52 349 78 02.
Infolinie czynne są w godz. 7-22.

Infolinia w języku polskim (52 587 27 71) czynna całą dobę.

Osoby, które chcą wesprzeć cudzoziemców przybywających z Ukrainy proszone są o kontakt mailowy: [email protected].

Prowadzone są także ogólnopolskie zbiórki pieniędzy. Koordynują je:

  • Polski Czerwony Krzyż: wpłaty z dopiskiem Ukraina można przekazywać na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060. Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb;
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM udziela pomocy ofiarom wojny na miejscu, na Ukrainie. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Wsparcie można przekazać poprzez stronę internetową: www.pcpm.org.pl/ukraina. Wpłaty możliwe także na konto PCPM (nr rachunku: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001), tytułem "Pomoc dla Ukrainy".
  • Fundacja EMIC: Misją fundacji jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Darowizny można przekazywać on-line lub przelewając na konto: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Społeczeństwo murem za Ukrainą. Gdzie można pomóc w Kujawsko-Pomorskiem? - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska