Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółki kolejowe zamierzają pozbyć się nieruchomości przy remontowanej głównej toruńskiej stacji

Szymon Spandowski
Ekipy pracujące przy renowacji toruńskiego Dworca Głównego przygotowują się do budowy tunelu pod torami
Ekipy pracujące przy renowacji toruńskiego Dworca Głównego przygotowują się do budowy tunelu pod torami Grzegorz Olkowski
Jeszcze w tym roku pod młotek mają pójść budynki przy ulicy Dybowskiej 11 i 15 oraz obiekt przy Kujawskiej 9. Otoczenie toruńskiego Dworca Głównego najprawdopodobniej czekają rewolucyjne zmiany.

Renowacja Dworca Głównego, który od lat był bardzo wątpliwą wizytówką Torunia idzie pełną parą.
[break]

Dawna poczta dworcowa przykuwa oko czerwienią murów, ekipy budowlane usuwają kolizje techniczne przygotowując się do budowy tunelu, pracują również na peronie pierwszym oraz w budynku, w którym znajdują się dworcowe szalety.

Do 2015 roku na stacji zmieni się w zasadzie wszystko, entuzjazm z tego powodu studzi jednak jej zapuszczone i zdewastowane otoczenie. Remont dworca wzięło w swoje ręce miasto, które przejęło obiekt od PKP, tymczasem grunty i obiekty przy ulicy Dybowskiej oraz Kujawskiej w większości nadal należą do spółek kolejowych. Część z nich już niebawem najprawdopodobniej zmieni właściciela.

- Nieruchomości przy ulicy Dybowskiej 11 i 15, oraz Kujawskiej 9 chcemy sprzedać - potwierdza Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP SA. - Do końca trzeciego kwartału tego roku planujemy zakończyć związane z tym przygotowania.

Ważą się również losy budynku położonego przy ulicy Kujawskiej 8, obok wejścia do przejścia podziemnego. Jeszcze niedawno swoją siedzibę miała tam miejscowa sekcja eksploatacji Polskich Linii Kolejowych, specjaliści od torów jednak się przeprowadzili, a obiekt stoi pusty.

- Podjęcie ostatecznej decyzji o dalszych losach nieużytkowanego już budynku, to znaczy przekazania lub sprzedaży, jest uwarunkowane kilkoma czynnikami - mówi Maciej Dutkiewicz z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Linii Kolejowych.
Obecni właściciele będą brali pod uwagę m.in. bliskie sąsiedztwo torów, opinię konserwatora zabytków oraz ewentualne plany magistratu lub działającego w jego imieniu inwestora. Na brak przedsiębiorców zainteresowanych terenami w cywilizującej się części miasta kolejarze pewnie nie będą narzekać.

- To bardzo dobra wiadomość - ocenia Jerzy Przedpełski, prezes toruńskiego Dompolu i właściciel działki przy Dybowskiej 13, zajmowanej kiedyś przez budynek pierwszego toruńskiego dworca. - Moim zdaniem na tych terenach powinny powstać obiekty handlowe oraz służące obsłudze turystów, zarówno podróżujących koleją, jak i odwiedzających pobliską Kępę Bazarową.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska