Spór radnych Grudziądza o deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. Radni PiS domagali się, by zdjąć ten punkt z obrad sesji

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Radni PiS-u z Grudziądza chcieli, aby znieść punkt dotyczący przyjęcia deklaracji solidarnościowej z osobami LGBT+ przez radnych Grudziądza. Wniosek przepadł w głosowaniu.
Radni PiS-u z Grudziądza chcieli, aby znieść punkt dotyczący przyjęcia deklaracji solidarnościowej z osobami LGBT+ przez radnych Grudziądza. Wniosek przepadł w głosowaniu. Aleksandra Pasis
Udostępnij:
- Żyjemy w kraju i mieście gdzie nikt nie jest dyskryminowany - podnosi Sławomir Szymański, radny PiS-u z Grudziądza. Z kolei Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza dzielił się: - Skąd państwo radni wiedzą, że nikt u nas nie jest dyskryminowany. Sam znam takie przypadki. Znamy rozstrzygnięcie głosowania.

Zobacz wideo. Manifestacja w Grudziądzu "Jestem człowiekiem, nie ideologią"

Radni PiS-u uważali, że punkt obrad dotyczący głosowania nad projektem uchwały dotyczącej przyjęcia deklaracji solidarnościowej z osobami LGBT+ powinien być zdjęty z harmonogramu ze względów formalnych i merytorycznych. Do porządku obrad deklarację solidarnościową z LGBT + jako własną inicjatywę uchwałodawczą wprowadził radny Sojuszu Obywatelski Grudziądz Łukasz Kowarowski, przewodniczący rady miejskiej Grudziądza.

Radny PiS: - Deklaracja obraża mieszkańców Grudziądza

Sławomir Szymański, szef klubu radnych PiS-u uzasadniał wniosek w zakresie merytorycznym: - Deklaracja, której przyjęcie proponuje przewodniczący rady miejskiej obraża nas jako Polaków, mieszkańców Grudziądza. Polska nasza ojczyzna, z którą się identyfikujemy ma piękne tradycje tolerancji. Konstytucja gwarantuje równość wszystkich obywateli a państwo polskie stoi na straży jej przestrzegania. W deklaracji pana przewodniczącego nasz kraj jawi się jako kraj nietolerancji, przemocy, nienawiści, homofobii. To są insynuacje i kłamstwa. Przypadki przemocy i wulgarnej mowy nienawiści które incydentalnie zdarzają się w każdym kraju spotykają się ze stanowcza reakcją władz i są karane. Tak samo jest w naszym mieści i jesteśmy z tego dumni jako Polacy i grudziądzanie. Oświadczamy, że w Polsce w której mieszkamy i mieście którym żyjemy nikt nie jest dyskryminowany ze względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie, wyznanie, czy orientację seksualną. Dlatego insynuacje pana przewodniczącego nas obrażają i oczekujemy przeprosin.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. "Wychodząc naprzeciw osobom należącym do społeczności LGBT+, jako Radni Rady Miejskiej Grudziądza, pragniemy wyrazić swoją deklarację z tymi osobami. Uchwała ta pokazuje, że jako miasto jesteśmy miastem przyjaznym i otwartym dla wszystkich grup społecznych, że u nas wszyscy mogą czuć się jak u siebie w domu, bo tu także jest nasz dom".

Sławomir Szymański z PiS-u: - Lepszym rozwiązaniem jest inicjatywa obywatelska. Ma większy mandat społeczny

W części dotyczącej formalnych powodów z jakich uchwała miałaby zostać zdjęta z porządku obrad, radny Szymański z PiS-u podnosił argument, że przewodniczący Kowarowski nie konsultował jej z radnymi. Nie poprosił o opinię, stanowiska. - Uważamy, że lepszym rozwiązaniem byłaby obywatelska inicjatywa, która w naszej ocenie ma większy mandant społeczny - argumentował Sławomir Szymański. - Przypomnę, że zgodnie z przepisami prawa grupa co najmniej 300 osób może wystąpić do organu samorządu terytorialnego z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Chcemy dowiedzieć się, co na to odpowiedzieli przedstawiciele Tęczowej Wiosny, którym miał Pan także taką możliwość zasugerować.

Szef Rady Miejskiej Grudziądza: - Na prośbę Tęczowej Wiosny wprowadziłem deklarację do porządku obrad

Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza w odpowiedzi poinformował, o tym że miał prawo skorzystać z inicjatywy uchwałodawczej, którą posiada z mocy przepisów prawa. - Pismo od "Tęczowej Wiosny" z projektem deklaracji solidarnościowej wpłynęło do biura rady miejskiej. Taką informację otrzymał też prezydent. 1 kwietnia przewodniczący klubów radnych otrzymali pismo od prezydenta że taka deklaracja wpłynęła. Minęły blisko dwa miesiące i w tym czasie nie otrzymałem żadnych sygnałów od szefów klubów radnych w związku z tym pismem. W odpowiedzi do "Tęczowej Wiosny", zaproponowałem aby skorzystać z inicjatywy obywatelskiej. W odpowiedzi zwrotnej "Tęczowa Wiosna" podniosła argument, że trwa pandemia i trudno będzie zebrać podpisy. Poproszono mnie zatem, abym wprowadził tę deklarację do porządku obrad jako własną inicjatywę uchwałodawczą i tak też zrobiłem.

Podczas głosowania nad wnioskiem o usunięcie z porządku obrad projektu uchwały deklaracji solidarnościowej z osobami LGBT+ większością 10 głosów odrzucono ten wniosek. 3 radnych wstrzymało się od głosu, a 5 poparło ten wniosek. Uchwała będzie głosowana podczas dzisiejszej (środa, 26 maja) sesji. O wyniku poinformujemy.

Przed głosowanie, stanowisko w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej odczytał przewodniczący, radny Tomasz Smolarek: "Wyrażamy pełną solidarność ze wszystkimi osobami, wobec których stosowane są jakiekolwiek formy dyskryminacji czy przemocy. Uważamy, że wszyscy ludzie są równi i w taki właśnie sposób powinni być traktowani. Stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek podziałom, dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu oraz wszelkimi formami przemocy. Dajemy temu wyraz naszym codziennym życiem oraz naszą otwartością na działania mające na celu budowanie Polski wolnej od wszelkich negatywnych zjawisk."

AKTUALIZACJA. GODZ. 17.30
Radni Grudziądza większością 10 głosów radnych SOG-u i KO przyjęli deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. Przeciwko było 5 radnych PiS-u, a Arkadiusz Goszka, radny niezrzeszony oraz Wiesław Kozłowski z SOG-u - wstrzymali się od głosu.

Wideo

Materiał oryginalny: Spór radnych Grudziądza o deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. Radni PiS domagali się, by zdjąć ten punkt z obrad sesji - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc

Czy ci ze szczegolnym swedzeniem POmiedzy nogami musza ciagle otrzymywac extra lizaka? Niech sobie zamowia lizaka u urologa i POzostana w domu, a nie wyc i wgrazac normalnym z genderem kobieta i mezczyzna na ulicach!

Dodaj ogłoszenie