Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie na szlaku pamięci

Anita Etter
Przez trzy dni odbywał się w Grudziądzu XXI Zjazd Kawalerzystów II RP. W uroczystościach wzięło udział około stu gości z kraju i z zagranicy.

Przez trzy dni odbywał się w Grudziądzu XXI Zjazd Kawalerzystów II RP. W uroczystościach wzięło udział około stu gości z kraju i z zagranicy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 129763" sub="Kawalerzyści co roku odwiedzają swoje koszary im. Księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie znajdowały się m.in. stajnie / Fot. Anita Etter">Niestety, z roku na rok ubywa absolwentów Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W ubiegły weekend w Grudziądzu przebywało ich już tylko sześciu.

Pomimo sędziwego wieku, z chęcią i wzruszeniem uczestniczyli w zaplanowanych uroczystościach, które rozpoczynały się na Cmentarzu Garnizonowym, a kończyły niedzielnymi pokazami na błoniach.

- Łączy nas to, że jesteśmy z tych samych koszar - powiedział Henryk Solawa z 3. Pułku Ułanów Śląskich do młodych żołnierzy 8. Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej, który mieści się w dawnym Centrum Wyszkolenia Kawalerii. - My walczyliśmy na koniach, a waszą bronią jest elektronika. Życzę wam, żebyście byli dumni ze swojej służby, tak jak my jesteśmy.

W koszarach im. Księcia Józefa Poniatowskiego miała miejsce promocja książki profesora Macieja Smoleńskego, zatytułowanej „Generał brygady Józef Marian Smoleński (1894-1978). Ósmy ułan Beliny”.

<!** reklama>Jej autor - a zarazem syn przedostatniego komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii - nie krył wzruszenia atmosferą zjazdu. - Ojciec w 1938 roku otrzymał przydział do Warszawy i wtedy opuściliśmy Grudziądz. Obecnie mieszkam w Irlandii, a na zjeździe jestem po raz pierwszy. Żałuję, że mnie tu nie było wcześniej. Książka jest biografią mojego ojca, ale większe zasługi w jej powstaniu ma profesor Grzegorz Nowik.

<!** Image 3 align=right alt="Image 129763" sub="Rotmistrz Tadeusz Bączkowski wręczył swoją nagrodę w konkursie „Śladami kawalerii po Grudziądzu”. Na zdjęciu Marcin Izbrandt i Maja Prawdzik / Fot. Gerard Szukay">W sobotę kawalerzyści spotkali się także w teatrze, gdzie kilkunastu osobom wręczono honorowe odznaki Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, po raz pierwszy bite w ubiegłym roku. Goście wysłuchali też pieśni ułańskich i patriotycznych

- Każdego roku podczas zjazdów mamy taką chwilę zatrzymania - mówi Karola Skowrońska, prezes fundacji. - Koncerty łapią za serce i nas, i kawalerzystów. To bardzo wzruszające spotkania, ale pokazują, że Grudziądz jest na szlaku pamięci. Wspominamy tych co tu się uczyli i tych co polegli.

Wczoraj w Muzeum otwarto wystawę zorganizowaną pod hasłem „W koszarach i od święta - życie codzienne kawalerzysty”, którą można będzie zwiedzać przez najbliższe tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska