Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy twoja skóra jest gotowa na lato!

STRONA KOBIET
Przed latem warto bardzo mocno nawilżyć skórę. Nie można też zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. To podstawa - mówi Magdalena Rucińska, kosmetolog i specjalista medycyny estetycznej.

Rozmawiamy z Magdaleną Rucińską, kosmetologiem i specjalistą medycyny estetycznej

Skąd się biorą przebarwienia?
Przebarwienia powstają, gdy komórki barwnikowe w naszej skórze, czyli melanocyty, z jakiegoś powodu nie rozkładają się równomiernie. Najczęściej dzieje się tak w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, po opalaniu albo wizycie w solarium, dlatego bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. To coś, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać! Warto też wiedzieć, że na naszą skłonność do przebarwień wpływają inne, dodatkowe czynniki: zaburzenia hormonalne, styl życia, odżywianie, antykoncepcja. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie stała antykoncepcja bardzo uwrażliwia nas na światło, bo skóra jest ostatnim odbiornikiem hormonów.

A jak na powstawanie przebarwień wpływają kosmetyki albo to, co jemy?

Na światło mocno uwrażliwiają antybiotyki, leki przeciwzapalne, lukrecja, cytrusy, niektóre zioła, na przykład dziurawiec czy bergamotka. Tak samo kosmetyki z witaminą A, witaminą C albo z  wysokim stężeniem alkoholu. Powinniśmy ich unikać latem, w duże upały, szczególnie wtedy, gdy planujemy kąpiele słoneczne. To zmniejszy ryzyko przebarwień.

Można się opalać?
Korzystajmy ze słońca, byle mądrze i z umiarem. Podstawą jest stosowanie kremów z  wysokimi filtrami, które ochronią nas nie tylko przed promieniem UVA i  UVB, ale również przed światłem widzialnym oraz podczerwonym. Proszę pamiętać, że taki krem trzeba nakładać na skórę co dwie godziny! Często pytam moich pacjentów, czy używają filtrów. Okazuje się, że tak, ale na przykład… tylko raz dziennie, rano, przed wyjściem z domu. Tymczasem krem, jak każdy inny kosmetyk, wchodzi w reakcje z naszą skórą i jego składniki aktywne przestają działać mniej więcej po dwóch godzinach. Innym częstym błędem jest nakładanie bardzo grubej warstwy filtra. Tak naprawdę nie ma znaczenia, ile kremu nałożymy, ale czy będziemy stosować go regularnie.

Co jeszcze zrobić, żeby dobrze przygotować skórę do lata?
Bardzo polecam różnego rodzaju mezoterapie - na przykład z witaminami, mikro- i makroelementami, kwasem hialuronowym albo peptydami, które regulują proces melanogenezy, czyli właściwego układania się barwnika w skórze. Mamy teraz naprawdę fantastyczne koktajle, można je dobierać pod potrzeby pacjentów i walczyć z konkretnymi problemami: przebarwieniami, suchością skóry, jej jędrnością, kolorytem, grubością i odżywieniem. Są nawet koktajle stworzone specjalnie dla delikatnej skóry pod oczami, na tzw. brown ring czy eye bag, albo do skóry głowy, stymulujące wzrost włosa i odżywiające cebulki.

Na jakiej zasadzie działa mezoterpia?
Podczas mezoterapii igłowej za pomocą ampułkostrzykawki wprowadzamy substancje aktywne do głębszych warstw skóry. Można powiedzieć: bezpośrednio ją suplementujemy i bardzo skutecznie odżywiamy. Mezoterapia ma zastosowanie w wielu sytuacjach, świetnie się sprawdzi właśnie jako przygotowanie przed latem - pięknie nawilży i rozświetli. Ale nawet po mezoterapii musimy stosować filtry! Zawsze powtarzam pacjentkom, że skóra ma pamięć - możemy osiągnąć świetne efekty, wygładzić, usunąć przebarwienia, ale jeżeli potem zabraknie dbałości, jeżeli nadużyjemy kąpieli słonecznych, wszystkie problemy do nas wrócą. Z drugiej strony mezoterapia będzie też dobrym rozwiązaniem już po lecie, kiedy nasza skóra jest przesuszona. Świetnie sprawdzi się też przed i po zabiegach laserowych.

Czy mezoterapia jest popularnym zabiegiem?
Coraz bardziej! Jest lubiana zarówno przez panie, jak i przez panów. I nie ma się co dziwić, skoro efekty są widoczne już po kilku zabiegach. Dla mnie to powód do radości, bo uważam mezoterapię za kwintesencję nowoczesnej medycyny estetycznej.

Wcześniej medycyna estetyczna kojarzyła się tylko z popularnym botoksem oraz wypełnionymi ustami czy policzkami. A prawdziwa medycyna estetyczna to coś zupełnie innego, przede wszystkim skupia się na wspieraniu naturalnych procesów skóry, jej regeneracji i zachęcaniu, żeby pracowała, produkowała białka i nowe włókna kolegenowe, czego z czasem skórze zaczyna brakować. Celem jest nie tylko ładny wygląd, ale też dobre samopoczucie i po prostu zdrowie.

Sprawdź, czy twoja skóra jest gotowa na lato!

MAGDALENA RUCIŃSKA

kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, specjalista medycyny estetycznej, zajmuje się m.in. leczeniem trądziku i usuwaniem blizn, prowadzi gabinet odnowy skóry na ul. Sierocej 21/5u, tel. 601 999 206.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Sprawdź, czy twoja skóra jest gotowa na lato! - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska