Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, które zabiegi opłaci fundusz zdrowia

Tomasz Skory
Za wyrwanie zęba nic nie zapłacimy, ale musimy się przygotować na to, że nikt nie pokryje za nas kosztów wypełnienia miejsca po nim.

Za wyrwanie zęba nic nie zapłacimy, ale musimy się przygotować na to, że nikt nie pokryje za nas kosztów wypełnienia miejsca po nim.

Według stomatologów, zabieg wszczepiania implanta zęba powinien być refundowany, ponieważ utrata uzębienia to nie tylko problem estetyczny, ale także przyczyna kłopotów zdrowotnych. Jednak w Polsce wszczepienie implantu nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Wszystkie świadczenia refundowane przez NFZ są wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - W połowie 2008 roku powstało coś takiego jak koszyk świadczeń gwarantowanych, w którym wymienione są wszystkie zabiegi refundowane. Wstawienie implantów jest bardzo drogie, jednak chyba na terenie całej Unii Europejskiej nie jest to usługa finansowana. O ile dobrze pamiętam, w Niemczech swego czasu można było za darmo wstawić implant, ale zainteresowanie było tak duże, że się z tego wycofano.

<!** reklama>Jakie usługi stomatologiczne są bezpłatne, a za jakie trzeba zapłacić w gabinecie, który podpisał umowę z NFZ?

W wykazie gwarantowanych świadczeń ogólnostomatologicznych znalazły się, m.in., trzykrotne badanie lekarskie kontrolne w ciągu roku, leczenie próchnicy powierzchniowej, wykonanie zdjęcia zębowego, znieczulenie miejscowe powierzchniowe lub nasiękowe oraz znieczulenie przewodowe wewnątrzustne. Za darmo założony zostanie opatrunek leczniczy w zębie stałym, wyleczone zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej oraz usunięty ząb.

Modyfikacja przepisów o leczeniu refundowanym przez NFZ spowodowała, że niektóre, do tej pory odpłatne, świadczenia stomatologiczne są dostępne dla części pacjentów za darmo. Od maja 2008 roku dzieci do 18. roku życia otrzymują refundacje wypełnienia światłoutwardzalnego wszystkich rodzajów ubytków w kłach i siekaczach. Bez zmian pozostało leczenie protetyczne, raz na pięć lat przysługuje pacjentowi prawo do wykonania bezpłatnej protezy ruchomej na wszystkie zęby w szczęce górnej i dolnej, a raz na dwa lata prawo do bezpłatnej naprawy uszkodzonej protezy.

Dzieci do 12. roku życia mają refundowane ruchome aparaty ortodontyczne. Z ich bezpłatnej naprawy mogą korzystać dzieci w wieku do 13 lat. Aparaty stałe nie są refundowane.

Osoby niepełnosprawne, o ile istnieje takie wskazanie, mogą korzystać z refundowanego leczenia stomatologicznego w narkozie. Dzieci i młodzież do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia kanałowego zębów trzonowych i przedtrzonowych. Do refundacji mają też prawo kobiety w ciąży. Pozostałe osoby muszą za leczenie kanałowe zapłacić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska