Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawozdanie z sesji Rady Powiatu Toruńskiego

Krzysztof Lietz
Malwina Rauba przedstawia informację z wykonania Strategii Rozwoju Powiatu toruńskiego za lata 2015-2016
Malwina Rauba przedstawia informację z wykonania Strategii Rozwoju Powiatu toruńskiego za lata 2015-2016 Nadesłana - Starostwo Powiatowe
Podczas sesji Rady Powiatu 17 maja, większość prezentowanych informacji i projektów uchwał przyjmowano jednogłośnie. Inaczej było z propozycją poparcia Apelu przedstawicieli środowisk samorządowych oraz przyjęcia Karty samorządności.

Zanim o kontrowersyjnym Apelu i Karcie samorządności była mowa, radni wysłuchali informacji z wykonania Strategii Rozwoju Powiatu Toruńskiego za lata 2015-2016.

- Tę strategię przyjęto w 2012 roku i będzie realizowana do końca 2020 roku - mówiła Malwina Rouba, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju w starostwie. - Rok 2016 to połówka tego okresu. W wielu punktach naszej strategii wyprzedzamy, w realizacji zadań, czas.

Zobacz także: Kobiety kreatywne mieszkają w Grębocinie

Takim przykładem może być chociażby modernizacja dróg powiatowych. W strategii założono, że w latach 2012 - 2020 nowe nawierzchnie otrzyma 40 km dróg tej rangi, a zmodernizowano ich już 44 km.

Z wyprzedzeniem w stosunku do planu i upływu czasu buduje się w powiecie drogi rowerowe. W strategii założono, że w całym okresie wybuduje się ich 100 km, a na koniec 2016 r. było ich już 71 km.

Strategia zakłada również, że do 2020 roku wszystkie jednostki zakresu opieki społecznej i zdrowia będą spełniały standardy wynikające z przepisów prawa. W 2012 roku jedynie 57 proc. z nich takie standardy spełniało. Dzisiaj wskaźnik ten osiągnął 83 proc. Mieszczą się w nim domy pomocy społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Szpital Powiatowy w Chełmży. Trwają prace nad standaryzacją Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą, ale na zamknięcie sprawy brakuje środków.

Zobacz także: Spotkanie z historią w Łysomicach

Strategia zakładała też stworzenie kolejnych dwóch kanałów komunikowania się z mieszkańcami powiatu. W 2012 r. służyły temu strona internetowa, internetowy Biuletyn Informacji Publicznej, newsletter, wkładka w jednej z gazet i profil na Facebooku. Potem doszła cotygodniowa wkładka do „Nowości”: najpierw jako „Twój Powiat”, a obecnie - „Wokół Torunia”.

Jak już wspomnieliśmy, również ta informacja nie wywołała dyskusji, radni przyjęli ją jednogłośnie.

Zupełnie inaczej było, gdy przystąpiono do punktu w porządku obrad dotyczącego poparcia apelu w obronie samorządności. Propozycję uchwały w tej sprawie rekomendował radnym starosta Mirosław Graczyk (PO).

Komisja statutowo-regulaminowa Rady Powiatu pod przewodnictwem radnego Dariusza Mellera (PiS) zaopiniowała ją pozytywnie, ale stosunkiem głosów 3:2.

Zobacz także: Małże ochronią jezioro Zalesie przed skażeniami środowiska

- Ten apel wpisujące się w strategię totalnej opozycji z Sejmu - przekonywał radny Meller, zdecydowany przeciwnik podejmowania uchwały. - Samorządność ma się w Polsce dobrze, więc nie ma potrzeby popierać takich inicjatyw. Tworzą się jakieś komitety obrony samorządności (KOS), a może to są komitety obrony stanowisk?

- Takie apele sygnalizują pewien problem, który u nas narasta - ripostował starosta Graczyk. - A ponadto nasza uchwała ma charakter solidarnościowy z organizacjami samorządowymi, które podjęły ten apel.

Rada Powiatu poparła ostatecznie wspomniany apel i kartę samorządności stosunkiem głosów 12:7. Przeciwko głosował cały klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska