Sprintem na podium

Sławomir Kabat
Justyna Kowalczyk zajęła 3. miejsce w finale sprintu podczas zawodów w Rybińsku. Adam Małysz z kolei był dwukrotnie 6. na „mamucie” w Niemczech indywidualnie i w drużynie

2,5 tygodnia przed rozpoczęciem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oslo (23 lutego - 6 marca) w wysokiej formie są nasi zimowi czempioni. Justyna Kowalczyk po piątkowym zwycięstwie w zawodach Pucharu Świata w Rybińsku w biegu łączonym na 10 km w sobotę startowała w sprincie.

Walczyła do końca

Po bardzo dobrych startach w kwalifikacjach i półfinale w finale Polka pobiegła słabiej niż rywalki i została na szóstej pozycji. W drugiej części długiego trudnego podbiegu dała popis siły i możliwości mijając trzy Włoszki i Słowenkę Visnar, która na mecie była jednak minimalnie szybsza. Triumfowały Słowenki Vesna Fabjan 2.54,3, przed Katją Visnar - strata 0,7 s i Justyną Kowalczyk - 0,7.

<!** reklama>

Kowalczyk była zadowolona na mecie. Zdobyła 60 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Teraz nasza najlepsza biegaczka udaje się do włoskiego Seiser Alm, gdzie będzie przygotowywać się do mistrzostw świata w Oslo. Ostatnim startem przed najważniejszą imprezą w sezonie będzie start za 2 tygodnie w Drammen.

Na „mamucie” poza podium

W weekend skoczkowie rywalizowali dwukrotnie na „mamucie” w Oberstdorfie w Niemczech. W sobotę w konkursie indywidualnym Adam Małysz po pierwszej serii zajmował 4. lokatę (201,5 m). W drugiej przy bardzo silnym wietrze w plecy skoczył 184,5 m i spadł w klasyfikacji końcowej na 6. miejsce 393,2.

Na 11. miejscu uplasował się Kamil Stoch 391,2 (185,5+207,5), a do finałowej trzydziestki „załapał” się jeszcze Piotr Żyła - 27. pozycja - 320 (168,5+174). Triumfował Martin Koch (Austria) 428,4 (214,5+210,5), przed Tomaszem Hilde (Norwegia) 406,6 pkt i Gregorem Schlierenzauerem (Austria) - 404,5.

Wczoraj odbył się konkurs drużynowy. Niestety, tym razem Polacy spisali się poniżej oczekiwań. Dalekie skoki oddał Adam Małysz (207 i 210,5), ale pozostała trójka: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Stefan Hula skakali nierówno. Triumfowali Austriacy (Morgenstern, Kofler, Schlierenzauer, Koch) - 1579,1, przed Norwegami (Evensen, Jacobsen, Romoeren, Hilde) - 1528,6 i Niemcami (Neumayer, Freitag, Uhrmann, Freund) 1479,2. Na 6. pozycji uplasowali się biało-czerwoni 1379,3.

Z pozostałych aren

Presque Isle/USA. Agnieszka Cyl, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Tomasz Sikora, Łukasz Szczurek zajęli 8. miejsce w sztafecie mieszanej w biathlonowym Pucharze Świata.

Erzurum/Turcja. Aleksandra Kluś-Zamiedziowy zdobyła 2 medale na Uniwersjadzie Zimowej. Nasza narciarka alpejska zdobyła srebro w slalomie oraz brąz w kombinacji (suma punktów z czterech konkurencji).

Cesana/Włochy. Dawid Kupczyk i Paweł Mróz zajęli 19. miejsce w Pucharze Świata w bobslejowych dwójkach