Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacje Toruń Miasto i Toruń Wschodni będą remontowane na raty. Co się tam teraz dzieje?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Konkurs na modernizację dworca wygrała spółka Budimex.
Konkurs na modernizację dworca wygrała spółka Budimex. Grzegorz Olkowski
Rozpoczęły się remonty dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Dla podróżnych ustawiono kontenerowe dworce tymczasowe. Obie stacje czeka również remont peronów, torów, przejść podziemnych itp. Odpowiedzialne za to Polskie Linie Kolejowe posiadają potrzebną dokumentację, ale nie mają zagwarantowanych funduszy.

Zobacz wideo: O potrzebach i założeniach programu z samorządowcami rozmawiano w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

od 16 lat

Dworce Toruń Miasto i Toruń Wschodni objęli w posiadanie budowlańcy. W budynkach obu stacji trwają prace, na drzwiach Dworca Miejskiego wisi nawet ogłoszenie, że do tej pracy potrzeba kolejnych rąk. Remontem tego dworca zajmuje się toruńska firma AGAD, która jako jedyna wystartowała w ogłoszonym przez Polskie Koleje Państwowe konkursie. Co tam do tej pory udało się zrobić i co mają zrobić ze sobą pasażerowie?

- Pod koniec listopada wykonawcy prac został przekazany plac budowy. Do tej pory wykonawca zakończył organizację placu budowy - wyjaśnia Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego PKP SA. - Na początku stycznia został uruchomiony kontenerowy dworzec tymczasowy, w którym podróżni znajdą poczekalnię i toalety. Obecnie w budynku dworca Toruń Miasto prowadzone są głównie prace rozbiórkowe, a w najbliższym czasie rozpoczną są roboty polegające na wzmacnianiu fundamentów budynku.

Kiedy zakończy się remont dworca Toruń Miasto?

Dworzec tymczasowy znajduje się po prawej stronie. Aby dostać się na peron, trzeba przejść przez dworzec.
Remont powinien się zakończyć w drugiej połowie 2024 roku. Jak informuje PKP, na gruntownie odnowionym dworcu pasażerowie nadal będą obsługiwani w holu, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. W jego wnętrzu architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Polecamy

Peron, z którego do tej pory korzystali podróżni, zostanie zlikwidowany. Zamiast niego powstaną dwa inne, jeden przy dworcu, drugi po przeciwnej stronie torów. Prowadzić do niego będzie przedłużone przejście podziemne. Za to zadanie odpowiada już jednak spółka Polskie Linie Kolejowe.

Jak ma się zmienić Dworzec Wschodni?

Co się natomiast już wydarzyło i co się dzieje na Dworcu Wschodnim? Tu, jak wiadomo, pracują ekipy Budimeksu. Do 2024 roku powinny się uporać m.in. z renowacją elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Jak zapewnia PKP, zachowa ona swój charakter i zostanie oczyszczona. Przewiduje się również uzupełnienie ubytków w cegle oraz schodach od frontu budynku, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na odtworzoną na wzór historycznej. W zależności od przeprowadzonych podczas inwestycji oględzin odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji, a także olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku. Inwestor zapewnia również, że korzystną przemianę przejdzie także bezpośrednie otoczenie dworca. Inwestycja obejmie remont znajdującego się w pobliżu budynku administracyjnego, w którym po renowacji i przystosowaniu do nowych funkcji będą się mieściły hostel oraz lokal gastronomiczny wraz z ogródkiem letnim.

- Pod koniec października wykonawcy prac został przekazany plac budowy, do tej pory zakończył on organizację placu budowy - wyjaśnia Bartłomiej Sarna. Przed świętami został uruchomiony kontenerowy dworzec tymczasowy, w którym podróżni znajdą poczekalnię, kasę biletową oraz toalety. Obecnie w budynku dworca prowadzone są głównie prace rozbiórkowe. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót konstrukcyjnych w zakresie wykonania nowych stropów w części dworca, a także prac przy wykonaniu warstwy pod posadzki w piwnicach.

Kontenerowy dworzec tymczasowy znajduje się po stronie wschodniej, na wysokości budynku, w którym znajdowały się toalety. Stąd również prowadzi tymczasowe przejście na peron pierwszy. Na perony kolejne można się dostać, jak dotychczas, korzystając z przejścia podziemnego. Podobnie jak na Dworcu Miejskim, przejście i perony będą modernizowane przez PLK. W przypadku obu stacji remont będzie zatem dwufalowy, najpierw przetoczy się przez budynki, a później przez perony. Kiedy można się spodziewać tej drugiej fali?

- Polskie Linie Kolejowe posiadają dokumentację projektową - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PLK. - Realizacja inwestycji będzie możliwa po zapewnieniu środków finansowych oraz pozyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska