Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stała tam prawosławna cerkiew

Stanisław Białowąs
Parafia prawosławna w Toruniu zwróciła się o zwrot gruntu, na którym przed II wojną światową stała w Aleksandrowie cerkiew. Dzisiaj znajduje się tam pawilon handlowy.

Parafia prawosławna w Toruniu zwróciła się o zwrot gruntu, na którym przed II wojną światową stała w Aleksandrowie cerkiew. Dzisiaj znajduje się tam pawilon handlowy.

Ustalenia między rządem polskim a kościołami pozwalają na zwracanie mienia o ile zostało one przejęte przez państwo z naruszeniem obowiązujących wtedy przepisów o własności.

Pismo do komisji

<!** Image 2 align=right alt="Image 18152" >W ten sposób do kościoła katolickiego wróciło w ostatnich kilkunastu latach wiele obiektów, które zostały w latach czterdziestych i pięćdziesiątych przejęte w ramach nacjonalizacji. O zwrot dawnych nieruchomości zwracają się też żydowskie związki wyznaniowe.

Ostatnio do specjalnej komisji zajmującej się sprawami odzyskiwania majątku kościelnego zwróciła się parafia prawosławna w Toruniu. Obejmuje ona swoim zasięgiem Aleksandrów i pobliski Ciechocinek. Proboszcz ppłk Mikołaj Hajduczenia napisał, że w latach trzydziestych, przed II wojną światową w pobliżu dworca kolejowego stała cerkiew, która została zburzona. - Aleksandrowska cerkiew powstała podczas zaborów – mówi Andrzej Cieśla, wicestarosta aleksandrowski, znany w regionie historyk. – Zbudowano ją za zgodą cara na gruncie należącym wtedy do kolei. Podczas słynnego spotkania cara Aleksandra II i niemieckiego kanclerza Wilhelma I w 1879 roku kościół już był gotowy. W latach trzydziestych, na fali antyrosyjskich nastrojów cerkiew została zburzona. Grunt wrócił do kolei. Po II wojnie światowej grunt przeszedł na rzecz skarbu państwa. Przez długie lata urządzano tam lodowisko, organizowano liczne zawody. Później zbudowano pawilon handlowy PSS „Społem”, a potem jeszcze przez lata plac stał pusty.

Została kapliczka

Teren ten nigdy nie należał do parafii prawosławnej, choć cerkiew rzeczywiście tam istniała.

Dzisiaj pawilon handlowy należy do Leader Price. Niedaleko, w parterowym budynku znajduje się kapliczka prawosławnej parafii. Niebawem Starostwo Powiatowe przygotuje pismo dla warszawskiej komisji. Dowodzić będzie, że grunt do parafii nigdy nie należał.

Przykład sąsiadów

  • W Ciechocinku cerkiew po długotrwałej, kosztownej renowacji odzyskała dawny blask. Jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także atrakcją turystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska