Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny w Ukrainie oznacza zamknięte sklepy. Jak wygląda sytuacja polskich firm działających w Ukrainie?

Justyna Madan
Justyna Madan
Część polskich firm działających w Ukrainie pozostaje zamknięta, inne czekają na rozwój sytuacji
Część polskich firm działających w Ukrainie pozostaje zamknięta, inne czekają na rozwój sytuacji unsplash.com
Atak Rosji na Ukrainę spowodował, że firmy, w tym również te polskie zmagają się m.in. z brakiem gazu do ogrzewania zakładów czy ogólną paniką, a także niedoborem pracowników, którzy są mobilizowani do wojska lub zdecydowali przedostać się za granicę. Stan wojenny na Ukrainie oznacza, że sklepy zostały zamknięte. Przed niemal 2,5 tysiącem firm z polskim kapitałem ważne decyzje: zostać czy uciekać?

„Do najważniejszych polskich inwestycji w Ukrainie należą te dotyczące sektora finansowego (bankowego i ubezpieczeniowego). Jeżeli chodzi o polskie inwestycje w ukraiński sektor produkcji, do najważniejszych należą inwestycje w branży budowlanej, samochodowej, meblarskiej i odzieżowej” – informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

W Ukrainie działa 2486 polskich firm

To 2486 firm z polskim kapitałem, które żyją w strachu przed atakiem ze strony Rosji. Przedsiębiorcy podejmują różne decyzje. Część zagranicznych firm, które w Ukrainie inwestują, zdecydowały się na ewakuację swoich pracowników, inni wstrzymują produkcję lub zamykają zakłady i czekają na rozwój sytuacji. Pojawiła się informacja, że w bankomatach można wypłacać nie więcej niż 2000 hrywien, czyli ok. 300 zł.

„Niektóre firmy przenoszą się do Polski, ale niepokoi też los polskich eksporterów, zwłaszcza gdy nie działają banki. Tu wygrali ci, którzy się ubezpieczyli w KUKE: Polisa bez Granic (gwarantowana przez Skarb Państwa) zawiera m.in. ryzyko wojny i ryzyka polityczne, takie jak sankcje” – podaje Rzeczpospolita.

Stan wyjątkowy na terenie Ukrainy – sklepy są zamknięte

W związku z tym, że na terenie Ukrainy wprowadzono stan wojenny, sklepy, w tym odzieżowy i obuwnicze, zostały zamknięte. Jedną z polskich firm, które funkcjonuje na ukraińskim rynku jest LPP, właściciel m.in. marek Reserved, House czy Cropp. Firma zamknęła swoje ukraińskie sklepy, a centralę przeniosła z Kijowa do Lwowa.

„Od wczorajszego poranka nasze sklepy pozostają zamknięte, a wszelkie transporty na Ukrainę wstrzymane. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo pracowników i przede wszystkim na tym koncentrujemy naszą uwagę. Administracja naszego biura w Kijowie została przeniesiona do Lwowa i to Lwów przejął dowodzenie w naszej spółce ukraińskiej. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, dlatego z uwagą śledzimy doniesienia zza wschodniej granicy, w tym relacje z naszego biura na Ukrainie i reagujemy na bieżąco. W obecnej rzeczywistości nasze tegoroczne plany rozwojowe na Ukrainie na ten moment zostają anulowane” – poinformowało Strefę Biznesu biuro prasowe LPP.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Łukasik, prezes Modern Expo, producenta wyposażenia sklepów przyznał jednak, że „w czwartek zakład był zamknięty. W piątek mamy działać normalnie. Sytuacja się zmienia szybko, stratedzy do wczoraj twierdzili, że nie będzie otwartego ataku na terytorium Ukrainy. Nie powinniśmy wpadać w panikę, trzeba chłodno oceniać realia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan wojenny w Ukrainie oznacza zamknięte sklepy. Jak wygląda sytuacja polskich firm działających w Ukrainie? - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska