MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje nowy program dopłat dla właścicieli i współwłaścicieli budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Chodzi o nawet 30 tys. zł

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
W ramach programu „Moja elektrownia wiatrowa" będzie można otrzymać wsparcie do zakupu przydomowego wiatraka. Budżet całego programu, który będzie realizowany do 2029 roku, ma wynieść 400 mln zł.
W ramach programu „Moja elektrownia wiatrowa" będzie można otrzymać wsparcie do zakupu przydomowego wiatraka. Budżet całego programu, który będzie realizowany do 2029 roku, ma wynieść 400 mln zł. Mariusz Kapala/ Polska Press
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział start programu „Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ma na celu wsparcie osób fizycznych w zakupie przydomowych wiatraków lub do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej. Budżet całego programu, który będzie realizowany do 2029 roku, ma wynieść 400 mln zł. Sprawdź, ile wyniosą dopłaty.

Spis treści

Kiedy startuje program „Moja elektrownia wiatrowa"?

NFOŚiGW w odpowiedzi na pytania PAP przekazał, że nowy program „Moja elektrownia wiatrowa" ma ruszyć w drugim-trzecim kwartale 2024 roku. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii oraz chęć przyczynienia się do ochrony środowiska przez osoby fizyczne.

Program ma na celu ułatwienie dostępu do technologii wiatrowej, która może znacząco zmniejszyć zależność od tradycyjnych źródeł energii – wskazano.

Budżet całego programu wynosi 400 mln zł i będzie realizowany aż do 2029 roku. Choć szczegóły dotyczące puli środków dostępnych w pierwszym naborze wniosków nie są jeszcze znane, to wiadomo, że umowy z beneficjentami mają być podpisywane do końca 2028 roku. To pokazuje długoterminowe zaangażowanie Funduszu w promowanie odnawialnych źródeł energii.

Kto skorzysta z programu „Moja elektrownia wiatrowa"?

Program „Moja elektrownia wiatrowa" skierowany jest do osób fizycznych, czyli właścicieli bądź współwłaścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, którzy chcą na własne potrzeby wytwarzać energię elektryczną za pomocą przydomowych wiatraków. To szansa na uzyskanie znaczącego wsparcia finansowego dla tych, którzy myślą o inwestycji w zieloną energię.

– Będą one mogły otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej lub do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej – poinformowano.

Dodatkowo, Fundusz zaznaczył, że możliwy jest również zakup i montaż magazynu energii, jednak nie jest on obowiązkowy. To daje większą elastyczność w planowaniu własnej instalacji wiatrowej.

Jakie kwoty dofinansowania? Na co można przeznaczyć środki z programu?

Jak przekazano, dotacja może pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie przekraczając 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową. Warunkiem jest, aby zainstalowana moc elektryczna wiatraka wynosiła od 1 kW do 20 kW. Limit wsparcia finansowego został ustalony na 5 tys. zł/1 kW.

W przypadku magazynów energii elektrycznej, czyli akumulatorów o pojemności minimalnej 2 kWh, dopłata może wynieść do 17 tys. zł, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh. To ważna informacja dla osób zainteresowanych nie tylko produkcją, ale i magazynowaniem energii wiatrowej.

Program „Moja elektrownia wiatrowa" stanowi znaczący krok w kierunku promowania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zapewniono, dzięki niemu, wiele gospodarstw domowych będzie miało szansę na zwiększenie swojej energetycznej niezależności oraz przyczynienie się do ochrony środowiska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Startuje nowy program dopłat dla właścicieli i współwłaścicieli budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Chodzi o nawet 30 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska