Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary cmentarz w Brzozie został uporządkowany

kl
Cmentarz położony jest na wzniesieniu, w lesie pomiędzy DK nr 91  a...
Cmentarz położony jest na wzniesieniu, w lesie pomiędzy DK nr 91 a... Nadesłane
W Brzozie, gmina Wielka Nieszawka odprawiono ekumeniczne nabożeństwo z okazji uporządkowania cmentarza.

To był podniosły moment, bo jak się okazało, 21 października po raz pierwszy od ponad siedemdziesięciu lat na cmentarzu zabrzmiało Słowo Boże.

Nabożeństwu przewodniczyli pastor Michał Walukiewicz z Parafii Ewangelicko--Augsburskiej w Toruniu i ksiądz pomocnik Rafał Kreczman z parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy z toruńskich Czerniewic.

Zobacz też: Aktywność toruńskich radnych

Był też gość specjalny, pastor Helmut Brauer z Lubeki, syn ostatniego przedwojennego pastora parafii ewangelickiej w Obornikach (woj. wielkopolskie). Towarzyszył mu tłumacz Adam Maliński, niestrudzony społecznik od lat zaangażowany w partnerstwo polsko-niemieckie.

Głos zabierali także przedstawiciele samorządu gminy Wielka Nieszawka - radni Krzysztof Czarnecki i Arkadiusz Wyrzykowski oraz Dorota Lepak reprezentująca Szkołę Podstawową nr 34 im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Po nabożeństwie wszyscy goście zwiedzili uporządkowany cmentarz. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło porównanie stanu aktualnego wielu nagrobków ze zdjęciami wykonanymi przed pracami porządkowymi. Z niekłamanym zadowoleniem słuchali tych pochwał wykonawcy prac porządkowo-renowacyjnych na cmentarzu - członkowie stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”, Grupy Turystyczno-Krajoznawczej działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, osoby skupione wokół Gminnej Biblioteki Publicznej w Służewie. To oni, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich doprowadzili cmentarz do dzisiejszego stanu.

Przeczytaj również: Grzegorz szalał w Toruniu i okolicach

- Kolejnej cząstce ewangelickiej Atlantydy przywrócono godność - mówi Michał Wiśniewski, prezes stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”. - To był nasz mały wkład w tegoroczne obchody 500-lecia reformacji. Pamiętajmy jednak, że takich zapomnianych cmentarzy, których nie rozjaśni światło zniczy, jest setki. Życzmy sobie, żeby Brzoza nie była ekstrawaganckim wyjątkiem, ale normalną praktyką w wielu wsiach i miastach.

Cmentarz ewangelicki w Brzozie założony został na początku XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1867 r. Przed podjęciem prac w stowarzyszeniu wiedziano o 27 nagrobkach, a po pracach okazało się, że jest ich 50.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska