POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Stary cmentarz w Brzozie został uporządkowany

Stary cmentarz w Brzozie został uporządkowany

kl

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Cmentarz położony jest na wzniesieniu, w lesie pomiędzy DK nr 91  a...
1/4

Przejdź do
galerii zdjęć

©Nadesłane

W Brzozie, gmina Wielka Nieszawka odprawiono ekumeniczne nabożeństwo z okazji uporządkowania cmentarza.
To był podniosły moment, bo jak się okazało, 21 października po raz pierwszy od ponad siedemdziesięciu lat na cmentarzu zabrzmiało Słowo Boże.

Nabożeństwu przewodniczyli pastor Michał Walukiewicz z Parafii Ewangelicko--Augsburskiej w Toruniu i ksiądz pomocnik Rafał Kreczman z parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy z toruńskich Czerniewic.

Zobacz też: Aktywność toruńskich radnychBył też gość specjalny, pastor Helmut Brauer z Lubeki, syn ostatniego przedwojennego pastora parafii ewangelickiej w Obornikach (woj. wielkopolskie). Towarzyszył mu tłumacz Adam Maliński, niestrudzony społecznik od lat zaangażowany w partnerstwo polsko-niemieckie.

Głos zabierali także przedstawiciele samorządu gminy Wielka Nieszawka - radni Krzysztof Czarnecki i Arkadiusz Wyrzykowski oraz Dorota Lepak reprezentująca Szkołę Podstawową nr 34 im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Po nabożeństwie wszyscy goście zwiedzili uporządkowany cmentarz. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło porównanie stanu aktualnego wielu nagrobków ze zdjęciami wykonanymi przed pracami porządkowymi. Z niekłamanym zadowoleniem słuchali tych pochwał wykonawcy prac porządkowo-renowacyjnych na cmentarzu - członkowie stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”, Grupy Turystyczno-Krajoznawczej działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, osoby skupione wokół Gminnej Biblioteki Publicznej w Służewie. To oni, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich doprowadzili cmentarz do dzisiejszego stanu.


Przeczytaj również: Grzegorz szalał w Toruniu i okolicach- Kolejnej cząstce ewangelickiej Atlantydy przywrócono godność - mówi Michał Wiśniewski, prezes stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”. - To był nasz mały wkład w tegoroczne obchody 500-lecia reformacji. Pamiętajmy jednak, że takich zapomnianych cmentarzy, których nie rozjaśni światło zniczy, jest setki. Życzmy sobie, żeby Brzoza nie była ekstrawaganckim wyjątkiem, ale normalną praktyką w wielu wsiach i miastach.

Cmentarz ewangelicki w Brzozie założony został na początku XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1867 r. Przed podjęciem prac w stowarzyszeniu wiedziano o 27 nagrobkach, a po pracach okazało się, że jest ich 50.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo