Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STAŻE I PRAKTYKI - Praktyczne lato

Redakcja
KDR Solutions
KDR Solutions Tomasz Czachorowski
Ponad 600 uczniów z 14 bydgoskich szkół zawodowych spędziło część wakacji na stażach i praktykach. Zdobywali doświadczenie i podejmowali wyzwania, a pracodawcy wypatrywali wśród nich swoich przyszłych pracowników.

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, ale - jak się okazuje - nie od pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń zawodowych.

Dla młodych ludzi, uczęszczających do bydgoskich szkół, tego lata przygotowano trzy programy, dające możliwość odbycia miesięcznego stażu lub praktyki w lokalnych firmach. Pierwszy z nich - „Czas na staż”, oferował Urząd Miasta Bydgoszczy. Drugi projekt pod nazwą „Doskonalenie zawodowe w praktyce”, ratusz zrealizował wraz z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym. Natomiast nad trzecim projektem, pt. „Zawodowy rozbieg. Staże i praktyki jako profesjonalna forma wsparcia kształcenia zawodowego” czuwała Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Trochę starań, wypełnienie formalności na czas i chęć poświęcenia miesiąca wakacji wystarczyły, by dostosować swoje umiejętności do wymogów rynku pracy, zwiększyć szanse na zatrudnienie i otrzymać stypendium w wysokości około 1500 złotych.

„Czas na staż”

Stażowy program Urzędu Miasta był skierowany do 6 bydgoskich szkół: Zespołu Szkół Chemicznych, ZS Samochodowych, ZS Drzewnych, ZS Handlowych, ZS nr 12 oraz nr 1. Efekt? Aż 255 uczniów uznało, że tegoroczne wakacje to doskonały „Czas na staż” i zgłosiło chęć udziału w tym projekcie.

Przyszli mechanicy, fototechnicy, handlowcy, stolarze, fryzjerzy czy elektrycy przez 4 tygodnie realizowali programy, opracowane przez nauczycieli i dyrektorów swoich szkół, oczywiście w ścisłej współpracy z pracodawcami.

Nie brakowało okazji do tego, aby wiedzę zdobytą w szkole wykorzystać przy realizacji prawdziwych zadań i sprawdzić swoje umiejętności w kontaktach z klientami.

„Doskonalenie zawodowe w praktyce”

Do drugiego z projektów, będącego efektem partnerskiego działania Bydgoskiego Klastra Przemysłowego i Miasta Bydgoszczy, zgłosiło się 181 uczniów, na co dzień uczących się w Zespołach Szkół Mechanicznych nr 1 i nr 2, ZS Ekonomiczno-Administracyjnych oraz w ZS Spożywczych.

Szeregi firm z regionu w wakacje zasilali więc, m.in., przyszli mechanicy lotniczy, mechatronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, ekonomiści i logistycy.

Otwarte drzwi do firm

Nie zawiedli także sami pracodawcy, którzy wielokrotnie ubolewają nad brakiem specjalistów, chętnych do pracy. Dzięki stażom mieli oni okazję podszkolić potencjalnych kandydatów na swoich pracowników. Drzwi przed stażystami i praktykantami z wyżej opisanych projektów otworzyło ponad 70 firm. Wśród nich były te największe - zatrudniające setki czy tysiące osób, ale także mniejsze przedsiębiorstwa.

Co ważne: - Doświadczenie pokazuje, że pracodawcy po zakończeniu stażu lub praktyki oferują ich uczestnikom pracę - podkreśla Beata Tylman z Wydziału Funduszy Europejskich bydgoskiego ratusza, która czuwała nad projektami stażowymi. W konsekwencji część z uczniów ostatnich klas łączy naukę z pracą.

Zawodowy rozbieg

Stażowy projekt BARR był realizowany we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych, ZS Mechanicznych nr 1, ZS Gastronomicznych, ZS Budowlanych oraz Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 5.

Uczniowie doskonalili swoje umiejętności i zdobywali doświadczenie zawodowe w branżach: informatycznej, teleinformatycznej, elektronicznej, budowlanej, geodezyjnej, drogowej, hotelarskiej i gastronomicznej. Przez okres wakacji zrealizowanych zostało blisko 170 staży i praktyk w 26 firmach z Bydgoszczy i okolic. Do projektu BARR zgłosiły się zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa, w tym m.in. biura geodezyjne. Do jednego z nich, a konkretnie do Geo-Inwest, trafił Arek Czeszewski, uczeń trzeciej klasy w zawodzie technik geodeta z bydgoskiej „budowlanki”. - Bardzo cieszę się, że zdecydowałem się na ten staż. Mogłem wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą w szkole i przy okazji przekonać się, że to, czego się uczę, dobrze przygotowuje mnie do zawodu. Brałem udział w różnych zadaniach geodezyjnych: inwentaryzacjach, wytyczaniu budynków czy niwelacjach po studniach. Jednak największym wyzwaniem było badanie pionowości komina, który mierzył 85 metrów - mówi przyszły geodeta. Warto dodać, że wiele wskazuje na to, iż staż Arka zaowocuje dalszą współpracą z Geo-Inwest.


Najwięcej uczniów z projektu stażowego organizowanego przez BARR, trafiło do firmy iQor
z Bydgoszczy. Najlepsi stażyści mogą zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Najwięcej uczniów z projektu BARR zostało przyjętych do firmy iQor z Bydgoszczy, zajmującej się naprawą sprzętu elektronicznego i telefonicznym wsparciem klienta w 10 europejskich językach. - Inwestycja w stażystów jest inwestycją w przyszłość, również naszą. Patrzymy na te młode osoby jak na potencjalnych kolegów i koleżanki z pracy - mówi Jakub Tomczewski, Education Center Manager w iQor Global Services Poland sp. z o.o. Pierwszego dnia stażyści i praktykanci, którzy trafiają do tej firmy, odbywają spotkanie z certyfikowanym coachem. Zastają także zaproszeni na swobodną rozmowę z byłym stażystą, który obecnie jest już pracownikiem iQora.- To okazja, by zapytać o wszystko, co wiąże się z pracą w naszej firmie. Prowadzimy też system oceny stażystów. Dzięki temu możemy przyznawać wyróżnienia i nagrody czy np. sami zaprosić dobrze ocenioną osobę na rozmowę kwalifikacyjną - dodaje. W firmie funkcjonuje też specjalistyczny program stażowy - „Drużyna iQora”, który jest realizowany - nie tylko w wakacje - we współpracy ze szkołami i uczelniami z regionu oraz takimi instytucjami, jak właśnie BARR.

W wakacyjnym projekcie BARR uczestniczyła również bydgoska firma KDR Solutions, specjalizująca się w informatycznym wspomaganiu przedsiębiorstw w obszarze HR. Stażyści mieli okazję sprawdzić swoje siły przy projektach związanych z zarządzaniem strukturą organizacyjną. Co ciekawe, stworzyli nawet aplikację dla praktykantów. Dzięki niej papierowy formularz wstępny został zastąpionym elektronicznym, od razu podliczającym punkty.

W sierpniu staż w KDR Solutions odbywali Mateusz Sobiecki i Kuba Paprocki. Zapytaliśmy ich o wrażenia. - Robimy to, co inni pracownicy. Taki brak taryfy ulgowej bardzo nam się podoba, bo czujemy się częścią zespołu. Sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce daje bardzo wiele i pokazuje nasze słabsze i mocniejsze strony. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy. Miedzy innymi stworzyliśmy platformę do wystawiania ogłoszeń w Internecie - mówią uczniowie ZS Mechanicznych nr 1.

- Cieszymy się, że możemy organizować tego typu projekty stażowe. BARR pełni rolę pośrednika między pracodawcami, a młodymi ludźmi kształcącymi się w szkołach w naszym mieście. W dzisiejszych czasach dla przedsiębiorców niezwykle cenna jest możliwość szkolenia przyszłych pracowników już na pierwszym etapie ich wkraczania na rynek pracy. To szansa na zbudowanie kadry doskonale przygotowanej do działania w danej firmie - podkreśla Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wakacyjne projekty stażowe były finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: STAŻE I PRAKTYKI - Praktyczne lato - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska