Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Sto lat Niepodległej, czyli łazik marsjański na tropie...

Sto lat Niepodległej, czyli łazik marsjański na tropie Błękitnej Armii generała Hallera

Szymon Spandowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Sto lat Niepodległej, czyli łazik marsjański na tropie Błękitnej Armii generała Hallera
1/6

Przejdź do
galerii zdjęć

©Grzegorz Olkowski

29 września spod Dworca Miejskiego ruszy robot. Pojedzie szlakiem Błękitnej Armii opowiadając o tym, co w Toruniu działo się w 1920 roku. Chwilę później do akcji wkroczą seniorzy z Rubinkowa, którzy poprowadzą łazika po makiecie Czerwonej Planety.
W jaki sposób ciekawie i oryginalnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Przedstawiciele różnych instytucji i organizacji głowią się nad tym już od dawna. Trudno im będzie przeskoczyć poprzeczkę jaką właśnie stawiają torunianie. 29 września, sprzed toruńskiego Dworca Miejskiego, gdzie w 1920 roku Polacy witali wkraczające do miasta wojska Błękitnej Armii, szlakiem wojsk gen. Hallera ruszy... łazik marsjański. Tak, dobrze Państwo przeczytali - po toruńskim bruku będzie się toczył robot kosmiczny.

Sto lat temu zdobycie niepodległości było misją prawie tak trudną, jak zdobycie innej planety - mówi Artur Dobiegała, toruński przewodnik i historyk, jeden z twórców projektu Stulecie na biało-czerwonej planecie. - Z drugiej strony, dzięki tej niepodległości, możemy teraz prowadzić badania i budować roboty kosmiczne.

Toruń jest pod tym względem jednym z najważniejszych ośrodków w kraju. W naszym mieście działają cztery firmy z tej branży, współpracując z Polską oraz Europejską Agencją Kosmiczną.

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

Robota, który ruszy śladem wkraczających do Torunia oddziałów Błękitnej Armii przygotowali specjaliści z ABM Space. Zajmują się oni konstruowaniem tego typu specjalistycznych pojazdów, coraz częściej znajdujących zastosowanie również na Ziemi, a przy ich pomocy noszą także oświaty kaganek, z czego tym razem korzystają seniorzy z Rubinkowa.

Po kolei jednak. Łaziki marsjańskie mogą być wyposażane w różne urządzenia, wszystko zależy od misji jaką mają wypełnić. Robot, który w sobotę pojedzie przez miasto, będzie musiał połączyć przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Zostanie zatem wyposażony w głośniki i jadąc szlakiem wolności „opowie” o tym, co w mijanych miejscach działo się w 1920 r.

„Kosmiczny” rajd rozpocznie się o godz. 14. Łazik ruszy sprzed dworca, pojedzie ulicą Piastowską do placu Św. Katarzyny i dalej, ul. Św. Katarzyny, przez Rynek Nowmiejski, ul. Królowej Jadwigi dotrze na Szeroką, skąd skręci na ul. Mostową. Błękitna Armia poszła prosto, łazik musi jednak opowiedzieć o kilku miejscach znajdujących się przy ul. Mostowej, bardzo mocno związanych z odzyskaniem niepodległości.Po powrocie na Szeroką łazik pojedzie na Rynek Staromiejski, gdzie po zachodniej stronie ratusza wyemituje słynne przemówienie gen. Hallera. Stąd potoczy się do Centrum Sztuki Współczesnej, aby o godz. 16 zacząć śledzić misję na Marsie.

Makieta czerwonej planety znajduje się w siedzibie ABM Space przy ul. Prostej. Na tej makiecie będzie się uwijał drugi łazik sterowany przez seniorów przebywających w Domu Pomocy Społecznej na Rubinkowie. Temu wszystkiemu będą się natomiast przyglądali zebrani w kinie CSW uczestnicy wcześniejszego spaceru szlakiem gen. Hallera i jego ludzi. Telemosty nie są już niczym zaskakującym, czego nie można powiedzieć o seniorach sterujących robotami.

- Zareagowali znakomicie, zresztą na samym początku powiedziałem, że bardzo im zazdrościmy, ponieważ to oni oglądali lądowanie człowieka na Księżycu, a nie my - mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes ABM Space.

Wszyscy zainteresowani będą na tym niezwykłym spacerze, i później w kinie Centrum Sztuki Współczesnej, bardzo mile widziani. Pomysł doczekał się realizacji dzięki konkursowi „Wspólne dziedzictwo, wspólna sprawa” zorganizowanemu przez Fundację Zamek Dybów i Gród Nieszawa.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Zobacz też: Stop Agresji Drogowej - odcinek nr 3

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (1)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo