Strajk nauczycieli w Toruniu. Pierwsze wyniki referendum strajkowego! Przygniatająca większość opowiedziała się za przyłączeniem do protestu

JWNZaktualizowano 
Od lewej stoją: Jerzy Wiśniewski NSZZ Solidarność, Krzysztof Kucharski, WZZ "Solidarność-Oświata", Urszula Polak, ZNP,  Sławomir Liczkowski WZZ "Solidarność-Oświata"
Od lewej stoją: Jerzy Wiśniewski NSZZ Solidarność, Krzysztof Kucharski, WZZ "Solidarność-Oświata", Urszula Polak, ZNP, Sławomir Liczkowski WZZ "Solidarność-Oświata" Justyna Wojciechowska-Narloch
W toruńskich placówkach oświatowych do 20 marca trwać będą referenda strajkowe. Ci pracownicy, którzy już głosowali, są zdecydowanie na tak.

Jak informuje Urszula Polak, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu, wynik referendum w dwóch placówkach potwierdza ogromną determinację nie tylko nauczycieli, ale także pracowników niepedagogicznych.

Dotarły do nas protokoły z Przedszkola Miejskiego nr 15, gdzie 94 proc. biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za strajkiem. W Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO wszyscy głosujący powiedzieli strajkowi „tak” - mówi Polak. - Rządzący udają brak świadomości, że to od dobrej edukacji, świetnie przygotowanego i godziwie wynagradzanego nauczyciela zależy gospodarka, kultura, zdrowie i wszystko inne. Jeśli teraz rząd się cieszy i mówi, że gospodarka się rozwija, przynosi konkretne zyski, to się nie wzięło z niczego. To są efekty naszej pracy przez wiele lat.

ZAROBKI NAUCZYCIELI:

Zarobki nauczycieli 2019 [PASKI PŁACOWE] Realne wynagrodzeni...

Niezadowolenie w środowisku doprowadziło do tego, że działające w Toruniu oświatowe związki zawodowe zaczęły współpracę. Do porozumienia doszło 6 lutego pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Wolnym Związkiem Zawodowym „Solidarność- Oświata”, Komisją Międzyzakładową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Kujawsko-Pomorskim Związkiem Logopedów. Organizacje dogadały się w sprawie walki o podwyżkę pensji w oświacie, w tym dla pracowników niepedagogicznych. Oczekiwania płacowe trzech z nich są zbieżne – chcą tysiąca złotych więcej co miesiąc ze spłatą od stycznia 2019 roku. NSZZ „Solidarność” głosi odmienne postulaty, czyli 650 zł więcej na ten rok, a od stycznia 2020 roku 15 -procentowy wzrost wynagrodzeń.

Nasze władze centralne nie podjęły współpracy ani z ZNP, ani z WZZ „Solidarność- Oświata” na szczeblu krajowym, jaki i również nie dopuściły współpracy na poziomie regionalnym. Dopuszczono natomiast współpracę na poziomie poszczególnych zakładów pracy, czyli placówek oświatowych. My to właśnie robimy – informuje Jerzy Wiśniewski, szef KMOiW NSZZ „Solidarność” w Toruniu.

W mieście jest 70 placówek oświatowych. Spór zbiorowy wszczęto we wszystkich z nich – z wyjątkiem jednej, gdzie żaden z oświatowych związków zawodowych nie ma swoich przedstawicieli. Chodzi o Przedszkole Miejskie nr 13 na Skarpie.

Czytaj też:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019

Próbuje się nas - nauczycieli wpędzić w poczucie winy związanej z egzaminami. To nie fair, bo to nie strona związkowa odeszła od stołu rozmów i my w dalszym ciągu jesteśmy przekonani, że gdyby była dobra wola po drugiej stronie, to można byłoby tego protestu uniknąć – dodaje Sławomir Liczkowski, przewodniczący WZZ „Solidarność- Oświata” w Toruniu. - Strajk jest ostatecznością, ale dziś jesteśmy na tyle zdeterminowani, że tę ostateczność na poważnie bierzemy pod uwagę.

Referenda w Toruniu zakończą się 20 marca. Termin strajku wyznaczono natomiast na 8 kwietnia.

Zobacz też: Lekarze oceniają filmy medyczne! Gdzie jest ściema?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Magdalena

Wyjaśnijmy sobie coś:
- nauczyciel "na etacie" pracuje 40 godzin tygodniowo (często 46-48 godz.)
- nauczyciel w szkole 18 godz. "przy tablicy" 22 godz. inne obowiązki (zebrania, konsultacje, kółka
zainteresowań, przygotowywanie pomocy dydaktycznych -bardzo dużo ich robią n-le klas 0-3,
wystrój sal i korytarzy, imprezy i uroczystości szkolne, opracowywanie planów, projektów, prac
klasowych, sprawdzianów itp.
- nauczyciel wych. przedszkolnego (25 godz. z dziećmi 15 godzin j.w.; nie przygotowuje prac
klasowych ale prawie codziennie tworzy, wycina pomoce na zajęcia dla swoich podopiecznych,
drukuje w domu za własne pieniądze, kupuje kolorowy papier, ozdoby itp.) Uwaga urlop to: 35 dni
(zatem o 9 dni więcej niż inny pracownik) w przedszkolach nie ma ferii czy wolnego miedzy np.
Świętami a Nowym rokiem - zatem proszę nie wrzucać wszystkich nauczycieli do jednego wora!
- nauczyciel: logopeda, pedagog szkolny, terapeuta, psycholog
- nauczyciel w internacie
- nauczyciel w domu dziecka
Jest wielu nauczycieli, oni wszyscy pracują po 40 godzin tygodniowo, choć mają różne ilości godzin pracy bezpośrednio z dzieckiem i co ważne mają zupełnie inne ilości dni wolnych czy urlopu.

Pozdrawiam wszystkich nauczycieli. Walczmy o godne życie. Nie dajmy się więcej poniżać.

n
nauczycielka

Trzeba odejść od tablicy i KONIEC!!!!! A jak się nie podoba szanownym rodzicom, to niech biorą dzieci ze szkoły i sami je uczą w domach. A jak brak ochoty na samodzielne uczenie dzieci to niech zamilczą, bo sami sobie wstydu robią komentarzami poniżej poziomu! Wszystkie szkoły powinny strajkować DO SKUTKU!!!

S
Sid

Godziny przy tablicy to jedno, a przerwy? W mojej szkole mamy ich ponad 200 minut w tygodniu. A darmowe kółka, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, itp. Mam 2 godziny w tygodniu. Każdy u nas ma takie zajęcia.

N
Nauczyciel

Czytam te negatywne komentarze i widzę, ze rodzicom wydaje się że my w szkole tylko siedzimy za biurkiem i machamy nozka. Otóż... rozważam odejscie z zawodu, ponieważ codziennie wracam z pracy z bólem głowy. Żeby zarobic 3500 zł pracuje w dwoch placowkach ciagne 32 godziny lekcyjne, mam dużo klas wiec i dużo sprawdzania, jestem koordynatorem projektu erasmus plus, ogarniam to codziennie w domu. A bol głowy mam dlatego, ze w szkole panuje niesamowity halas, po 6 dyżurach dziennie na korytarzu gdzie dzieci tluka się, bija, krzyczą, biegają naprawde padam na ryj, na lekcji mam różne przypadki np ucznia z zaburzeniami ktory non stop się masturbuje- nic nie da sie z nim zrobić, ucznia z autyzmem, ktory wpada w szal i jest agresywny itd. I wracam do domu myśląc sobie: po co mi to? Z moim wyksztalceniem mogę żyć inaczej. Powinniscie drodzy rodzice zobaczyć filmiki z zachowaniem swoich dzieci, jestem jak najbardziej za monitoringiem na lekcji. Owszem sa cudowne dzieci, ale gina i sa tlamszone przez wszechobecna agresje w polskiej szkole

e
eh

Drodzy rodzice, swoje własne dzieci należy wychowywać nie hodować! Jakie to jest okropne czytać, ja muszę spędzać tyle z dzieckiem odrabiając lekcje... Straszne! Dzieci siedzą całymi dniami w świetlicach szkolnych... To teraz utrwalanie nabytej wiedzy w szkole też przerasta... Jaki to problem być z dzieckiem waszym własnym!!!

N
Nauczycielkaaa

Kamil
Nie wypowiadaj się o zawodzie, którym nic nie wiesz. Ja wychodzę z pracy 2 godziny po zakończeniu zajęć bo to albo trzeba dekoracje zrobić, a to materiały przygotować. Nie rozśmieszanie mnie że to 18 h!!!!

R
Rodzic

Popieram strajk. I proszę WYTRWAJCIE, nie ustąpcie nawet o krok. Nie przejmujcie się hejtem. Macie racje i w końcu macie odwagę o swoją racje zawalczyć. Brawo.

G
Gość

Dlaczego nauczyciele świetnie uczą na korepetycjach a w szkole nie? Bo na korepetycjach jest 1:1, w w szkole 1:25.... a kto tworzy warunki nauki w szkole? .... hmmmm nauczyciele?

J
Juzew

@Nl , a niby z czego miałbym się urwać??? Zrezygnowałem z tego syfu, jak durne uwagi starszych kolegów i koleżanek oraz pseudo przełożonych uniemożliwiły mi kontynuację nauczania według własnych wypracowanych metod (i bardzo skutecznych - nawet do teraz otrzymuję potwierdzenie). Chyba nie powiesz, że nauka informatyki opierająca się na prezentowaniu dyskietek 3,5 cala to prawidłowy kierunek nauczania !!!!

N
Nl

@Juzew, skąd Ty się urwałeś?!

N
Nl

@muzeów, a skąd Ty się urwałeś?!

J
Juzew

Nie uważam, że nauczycielom należą się podwyżki!!! Powód??? Obecnie w szkołach jest jakikolwiek brak efektywności nauki (łącznie ze wszystkimi studiami oprócz kierunków inżynieryjnych, prawniczych i lekarskich)!!! To nie czasy 15 -20 lat temu, gdzie uczyło się tylko z książek i wymuszano wykucie na blachę durnych treści!!! Dziś dominuje internet, e-booki, kursy on-line i inne elementy rozwoju techniki i najważniejsze, aby kształtować w uczniu kreatywność, umiejętność poszukiwania, umiejętność odpowiedniego interpretowania, umiejętność kształtowania własnego toku myślenia itd. Jak pamiętam, to 2/3 nauczycieli to chamy i buraki, które traktowały ucznia jak szmaciarza, łącznie z głupimi i wątpliwej jakości tekścikami w obecności całej klasy, co później niejednokrotnie odbijało się stygmatyzacją takiego ucznia przez resztę klasy. No ale jak to!!! Żeby uczeń miał prawo głosu?? żeby mógł się wypowiedzieć zgodnie z własnym poglądem?? żeby miał możliwość konstruktywnej wymiany tych poglądów, z poziomu świata jaki widzi obecnie z racji wieku?? żeby uczeń w obronie swojej osoby dając w ryj jednemu czy drugiemu z automatu stawał się najgorszym, którego trzeba zdeptać, bo sprawia problemy wychowawcze!!! Moi drodzy!!! Uczyłem przez 5 lat i przy odpowiednim podejściu do uczniów można naprawdę bezstresowo nauczać i zyskać ich sympatię oraz tak ich zafascynować nauką, że sami z chęcią poza godzinami drążą temat i szukają rozwiązań!!! Więc wykażcie trochę kreatywności w prowadzeniu lekcji, bo tępe wkuwanie niezrozumiałych treści i bezwzględne ich egzekwowanie na pewno nie przekona ich do sympatii wobec szkoły. Więc zadaję pytanie - drodzy Państwo za co należy się podwyżka nauczycielom ????

p
popierająca strajk

Nauczyciel "nie potrafi nauczyć w szkole", ale już na korepetycjach potrafi? Przecież Państwo sami sobie przeczycie. Nauczyciele z korepetycji to ci sami Nauczyciele ze szkół. Skoro w szkołach uczą lenie, nieuki, życiowe miernoty to czemu wy, rodzice je tam posyłacie? Uczcie w domu. Jest to legalne. Tylko kto zechce tłumaczyć pociechom matematykę, polski, angielski, niemiecki? Zobaczylibyście rodzice, że to wlewanie wody do dziurawego dzbana :) Popieram strajk całym sercem.

A
AD

"Nauczyciel nie umie nauczyć" - a co pociecha w szkolnej ławce telepatycznie nabędzie wiadomości i umiejętności, jak uczeń nie chce i nic nie robi to nauczyciel nie włoży do głowy. transplantacja tego organu jest niemożliwa - może obecni uczniowie będą w dorosłym życiu takie operacje przeprowadzać ze skutkiem pozytywnym.

A
Aga

I jakie strajki co roku...pracuje już 10 lat jako nauczyciel i jeszcze nie było u nas w szkołach strajku...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3