Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa zamieszkania na Okólnej? Jest pomysł na zapewnienie dzieciom lewobrzeżna bezpieczniejszej drogi do żłobka i szkoły

Adrian Stelmaszyk
Niektózy mieszkańcy ulicy Okólnej apelują o poprawę bezpieczeństwa na tej drodze
Niektózy mieszkańcy ulicy Okólnej apelują o poprawę bezpieczeństwa na tej drodze Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy ulicy Okólnej w Toruniu od kilku lat walczą o wprowadzenie strefy zamieszkania w swojej okolicy. Ma to poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Jeden z mieszkańców okolic Okólnej odwiedził ostatnio naszą redakcję, żeby podzielić się problemami dotyczącymi odcinka ulicy Okólnej od Andersa do Jabłońskiego. Pan Romuald od kilku lat działa na rzecz wprowadzenia na tym odcinku strefy zamieszkania.

- W okolicy jest żłobek, dzieci chodzą też tamtędy do szkoły. Niestety, samochody potrafią tam jechać z prędkością powyżej 70 kilometrów na godzinę, a do tego często chodnik jest w całości zablokowany przez parkujące samochody ciężarowe - argumentuje Czytelnik. - Wprowadzenie strefy zamieszkanie znacznie ograniczyłoby te utrudnienia.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Negatywna opinia

W styczniu 2017 roku pan Romuald otrzymał pismo z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta o negatywnym zaopiniowaniu wniosku. Argumentowano to faktem, że tym odcinkiem Okólnej kursują autobusy komunikacji miejskiej oraz jeżdżą samochody ciężarowe. W piśmie z marca 2017 roku Miejski Zarząd Dróg podtrzymał tę decyzję.

Wniosek w sprawie wprowadzenia strefy zamieszkania na odcinku Okólne, od ul. Andersa do ul. Jabłońskiego był rozpatrywany przez Komisję Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na posiedzeniu 22 sierpnia 2018 roku.

- Mając na uwadze, że po północnej stronie tego odcinka ulicy Okólnej jest usytuowany chodnik o szerokości 2 metrów, a na jezdni obowiązuje ograniczenie ruchu do 30 km/godzinę i są tam usytuowane progi zwalniające oraz że nadal odbywa się tam międzynarodowy transport ciężarowy, związany z działalnością firmy EUROHANSA Sp. Z o.o., Komisja OBRD uznała istnieją organizację ruchu za wystarczającą dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a wniosek o ustanowienie strefy zamieszkania zaopiniowała negatywnie - wyjaśnia Magdalena Stemplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

A co z parkującymi na chodniku samochodami ciężarowymi?

Do policji i straży

- Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, na chodniku dopuszczalny jest postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem pozostawienia dla pieszych szerokości chodnika nie mniejszej niż 1,50 m - mówi Magdalena Stemplewska. - Niedostosowanie się do powyższego przepisu jest wykroczeniem i naraża kierującego na ukaranie mandatem karnym. Mieszkańcy mogą oczywiście takie przypadki zgłaszać na policję czy Straż Miejską.

Polecamy

Zobacz też: Stop agresji na drodze - odc. 5

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska