Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzebielinek - obóz internowania [WSPOMNIENIA]

Zbigniew Berent
13 sierpnia w Strzebielinku, koło Wejherowa odbyło się spotkanie osób, które zostały tam internowane w stanie wojennym. Wśród nich było wówczas kilkudziesięciu działaczy Solidarności i NZS z regionu Torunia i Bydgoszczy. Poniżej prezentujemy wspomnienia toruńskiego przedsiębiorcy i prawnika Zbigniewa Berenta, które dotyczą spotkania oraz samego obozu.

"Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych w Zakładzie Karnym w Strzebielinku funkcjonował od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 roku. Internowano w nim większość działaczy „Solidarności” z Regionów Gdańskiego i Słupskiego, członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zatrzymanych 12/13 grudnia 1981 roku w Gdańsku, od marca 1982 roku także związkowców z Regionów Toruńskiego i Bydgoskiego przewiezionych z Potulic, a od sierpnia 1982 roku – z Regionu Pomorze Zachodnie oraz internowanych przewiezionych z Białołęki. Jednym z pierwszych internowanych w Strzebielinku był Lech Kaczyński.

W ośrodku przebywało łącznie 491 osób. Internowanych osadzono w 16-osobowych celach. Zakład Karny w Strzebielinku był jednym z czterdziestu obozów dla działaczy opozycji uznanych za niebezpiecznych dla bezpieczeństwa komunistycznego państwa przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.

Więcej "Odwagi"

Pierwszy raz (po 1989 roku) w Strzebielinku ludzie „Solidarności” lat 1980-81, z różnych stron świata spotkali się wspólnie 17 sierpnia 2014 roku. Po mszy świętej odsłonięta została na murze obiektu (obecnie jest tam Dom Pomocy Społecznej) tablica pamiątkowa. Po raz kolejny spotkanie internowanych odbyło się 13 sierpnia br. Przybyli liczni internowani z rodzinami, z całej Polski. Toruń reprezentował Staszek Śmigiel, były senator/poseł Jan Wyrowiński. Najpierw przed tablicą pamiątkową po okolicznych przemówieniach złożono kwiaty i darowano art. spożywcze pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej.

Potem w kościele Św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie modlono się w intencji Ojczyzny i za dusze zmarłych internowanych. Strawa duchowa w kościele była pierwszej próby. Trzech koncelebrujących duchownych nawiązało do historii i czasów współczesnych. Motywem przewodnim był strzebieliński krzyż i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany w obozie przez toruńskiego internowanego śp. Antoniego Szymkowskiego. Ewangeliczne zawołanie Jezusa „Odwagi” zabrzmiało dobitnie kilka razy z ust kapelana i było duchową zachętą do dalszego sprzeciwiania się złu. Księża nie ukrywali skąd było sterowane i gdzie mieścił się sztab generalny zła.

Po mszy świętej gmina Gniewino zaprosiła na lunch do hotelu „Mistral”. W przesyłanych e-mailach organizatorzy zapowiedzieli, że podczas spotkania „koleżeńskiego” odbędą się przemówienia i dyskusja. Prosili o „unikanie tematów związanych z bieżącymi wojnami politycznymi. Skupmy się na tym co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli. Łączy nas Solidarność”. Niestety żadnej dyskusji nie było. Najwyraźniej obawiano się krytycznych, polemicznych głosów.

Duch "Solidarności"

Mimo wszystko klimat wzajemnej życzliwości, szacunku, duch „Solidarności” lat 1980-81 wygrał. Ożywione, życzliwe dyskusje toczone były przez internowanych przy okrągłych restauracyjnych, ponad 10-ciu dużych stołach. Nawiązane zostały nowe kontakty, wymieniliśmy dane kontaktowe, umówiliśmy się na kontakty e-mail i telefoniczne. Okazuje się, że wielu internowanych pisze artykuły, książki i blogi.

Piotr Niczyperowicz z Olsztyna od kilkunastu lat ma swojego bloga o profilu par excellence patriotycznym. Tomek Hutyna ze Stoczni Gdańskiej pisze artykuły dla WNET i zakłada swojego bloga. „Docent” z Gdańska nagrywa filmy odfałszowujące historie Henryki Krzywonos, Wałęsy, Tuska. Mówi, że nie interesuje go ani PiS ani PO, ani KOD. Interesuje go prawda, a bliższy jej jest PiS. Zatem społeczność internowanych nadal jest aktywna społecznie, walczy z wszelkimi formami manipulacji dla dobra wspólnego."

Zbigniew Berent, internowany jako student prawa z UMK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska