MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Białostockiej pomogli Lakusiowi. Stworzyli wózek, dzięki któremu pies bez łapki znowu może biegać

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Lakuś może z powrotem cieszyć się życiem. Dzięki umiejętnościom studentów ze studenckiego koła naukowego ORTHOS działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, 11-letni dorodny pies dostał „uszyty na miarę” wózek.

Lakuś to 11-letni pies, który sześć lat temu został znaleziony przez swoich obecnych właścicieli z odciętą częścią tylnej nogi. U weterynarza łapka została amputowana. Okazało się też, że przy drugiej trzeba było amputować również paliczki, dlatego Lauś chodzi w skarpetkach, ponieważ cały czas rani sobie tkankę miękką.

- Do tego parę lat temu pokazał się guz na prawej przedniej łapce i jest to guz nieoperacyjny - opowiada Małgorzata Kosewska, właścicielka zwierzęcia. - Tylna łapka zaczęła mu siadać, bo waży prawie 50 kilo, więc już sobie nawet te kolanko, jak ja to mówię, bardzo rani i trzeba robić opatrunki. Poza tym piesek jest bardzo zdrowy, bardzo aktywny, chciałby więcej, a przez to, że nie ma tej tylnej łapki, to cały jego ruch to tylko wyjść za swoją potrzebą i kłaść się patrzeć, jak inne pieski biegają.

Pani Małgorzata trafiła na fanpage Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Tam znalazła informację o Budyniu. Studenci z koła naukowego ORTHOS wraz z pracownikami inżynieryjno-technicznymi Wydziału Mechanicznego i we współpracy z firmą DesignProTechnology odmienili życie Budynia – psa, który musiał mieć amputowaną tylną kończynę. Zaprojektowali i wykonali od podstaw wózek inwalidzki, który wspomaga poruszanie się psa i odciąża jego kręgosłup.

- Takie wózki są bardzo drogie. Odezwałam się i za jakąś godzinę dostałam odpowiedź, że oczywiście – można taki wózek skonstruować i przysłano mi tylko tabelkę, jak mam pieska wymierzyć, ponieważ to daleka trasa, żebym z nim jechała – mówi pani Małgorzata.

Studenci kierunku inżynieria biomedyczna w Politechnice Białostockiej od wielu lat pomagają charytatywnie niepełnosprawnym zwierzętom. Dzięki ich pracy psy, które są sparaliżowane, mają urazy lub z jakiegokolwiek powodu nie mogą chodzić, odzyskują mobilność i mają szansę normalnie funkcjonować. Mogą poruszać się po różnych rodzajach nawierzchni, a co ważniejsze – bardzo często proteza lub wózek ratują im życie.

Stworzony dla Lauksia Wózek jest wykonany z profili aluminiowych, co zapewnia mu niewielki ciężar.

- Gdybyśmy użyli profili stalowych, to byłby ciężki i pomimo, że odciążyłby psa to byłby dosłownie kamieniem, który pies musi ciągnąć – obrazowo opowiada Kacper Snarski, student VI semestru inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a zarazem prezes SKN ORTHOS. - Zastosowanie aluminiowych profili oraz ceowników umożliwiło nam także regulację wózka. To było widać podczas przymiarek z Lakusiem, bo to co jest w komputerze, jest w komputerze, a w praktyce trzeba trochę krócej tu, trochę niżej tam, pies inaczej się ułoży, bo jest spięty i regulacja jest po prostu konieczna. Za pomocą odpowiednich pokręteł możemy wyregulować wysokość kół oraz długość całej ramy, co umożliwia w odpowiedni sposób usytuować oś wózka z osią stawu biodrowego zwierzęcia. Przy okazji wydrukowaliśmy na drukarce 3D rejestrację, żeby wózek miał fajny design.

Wszystkie materiały potrzebne do skonstruowania wózka sfinansowała Politechnika Białostocka.

- Studenci i opiekunowie, którzy zrobili ten wózek nie wzięli od nas kompletnie nic, nawet grosika! A byliśmy przygotowani, żeby zapłacić. Dla mnie to jest ogromna pomoc, a przede wszystkim dla tego zwierzaka - on będzie mógł teraz wychodzić na spacery, będziemy mogli z nim chodzić. Do tej pory nie wyszedł dalej jak dwa, trzy kroki i już kładł się, bo było mu ciężko. Uwielbia jeździć samochodem, więc pojedziemy, założymy wózek i będzie mógł sobie pobiegać - podkreśla właścicielka psa.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny