Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia Torunia na realizację autorskich projektów w dziedzinie kultury otrzymało 15 osób

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia był w komisji przyznającej stypendia miasta w dziedzinie kultury
Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia był w komisji przyznającej stypendia miasta w dziedzinie kultury Jacek Smarz
Rozmowa ze Zbigniewem Derkowskim, dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na najbliższe pół roku przyznaliście według zmienionych kryteriów. Dlaczego je zmieniliście?
[break]
Doprecyzowaliśmy zarządzenie prezydenta Torunia w sprawie tego, na co można dostać stypendium, a na co nie. Zdarzało się bowiem, że dostawaliśmy skopiowane wnioski z projektów, które zostały zrealizowane. Były też prośby o wsparcie zakupu sprzętu. Na przykład jeden niedoszły stypendysta planował wystawę fotograficzną i złożył wniosek o sfinansowanie mu zakupu... aparatu i kursu fotograficznego. Nie o to nam chodzi.
W takim razie kto i na realizację jakich przedsięwzięć może się ubiegać o stypendium?
Kulturalne stypendium Torunia może być przyznane na realizację nowych przedsięwzięć w takich dziedzinach jak: literatura, muzyka, plastyka, teatr, film, taniec, fotografia, upowszechnianie dóbr kultury, podjęcie edukacji artystycznej. Stypendium nie może być przeznaczane na realizację prac licencjackich, magisterskich lub doktorskich, a takie wnioski też się zdarzały. Zależy nam na tym, by młodzi twórcy mogli doskonalić swój warsztat i rozwijać zdolności. Konkurs jest ogłaszany na cały rok z podziałem na pierwsze i drugie półrocze. Przy pierwszym rozdaniu przyznawane jest stypendium całoroczne albo tylko na pierwsze półrocze. To od stypendysty zależy wymiar autorskiego projektu, czy będzie go realizował w ciągu całego roku, czy przez sześć miesięcy. Drugie rozdanie jest dopełnieniem stypendiów na pierwsze półrocze.
Jaki jest budżet przeznaczony na stypendia?Mamy zarezerwowane 150 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o indywidualne kwoty stypendium, to na półrocze jest to 4800 złotych na realizację projektów. Uważam, że to bardzo dużo. Patrząc na przyznawane stypendia z perspektywy poprzednich lat i tego, co do nas napływa, nie sposób nie zauważyć, że mamy mnóstwo ciekawych projektów, ale wiele jest też stworzonych tylko po to, by dostać pieniądze. Trzeba znać rynek toruńskiej kultury, ponieważ - jak wspomniałem - wiele osób składa wnioski o stypendium na rzeczy, które są już dawno zrobione.
Przyglądając się liście 15 stypendystów, którzy otrzymają wsparcie w najbliższych sześciu miesiącach, mam wrażenie, że próbowaliście Państwo udowodnić, że Toruń nie tylko muzyką stoi, w przeciwieństwie do poprzednich lat. Nie ma też na liście znanych nazwisk...Nigdy nie ocenialiśmy kandydatów w kategoriach znany, nieznany. Zawsze ocenialiśmy projekt. W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele nie tylko prezydenta, ale również radni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w kulturze. To osoby, które znają środowisko i są w stanie ocenić merytorycznie projekty. Nie patrzą przez pryzmat osób, które za nimi stoją. Na początku rzeczywiście mnożyły się płyty i rzeczy, do których się przyzwyczailiśmy. W pewnym momencie uznaliśmy, że zespoły już otrzymały od nas wsparcie na pierwszą płytę i teraz jest czas na to, by wesprzeć tych, którzy czekają na pierwsze stypendia od miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska