Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywny ranking miejskich parków

red.
07.06.2017 torun park na bydgoskim przedmiesciuoprysku muszki meszki komary rosliny drzewafot. sławomir kowalski / polska press
07.06.2017 torun park na bydgoskim przedmiesciuoprysku muszki meszki komary rosliny drzewafot. sławomir kowalski / polska press SłAwomir Kowalski / Polska Press
Subiektywny ranking miejskich parków. Największy jest na Bydgoskim, ale „Glazja” przyciąga kameralnością.

Toruń przed wojną był miastem zieleni. W 1936 roku parki zajmowały 383 hektary. To bardzo dużo, ponieważ obecnie teren całego miasta zajmuje 365 hektarów.

Warto przypomnieć, że jednym z nieistniejących już zieleńców w mieście był chociażby park Wiktoria, znajdujący się w miejscu obecnego Wydziału Fizyki UMK.

Dziś mieszkańcy Torunia mają do dyspozycji jedynie trzy parki miejskie oraz skwery.

Park na Bydgoskim - 4,5

Park na Bydgoskim Przedmieściu to zdecydowanie nr 1 wśród zieleńców w mieście. Jest to najstarszy i największy park w Toruniu, który powstał w 1817 roku. Każdy znajdzie w nim wiele atrakcji zgodnych z własnymi upodobaniami.

Po ostatniej rewitalizacji parku blask odzyskała m.in. fontanna, a główny staw został oczyszczony. Liczne ławki (w tym specjalnie odrestaurowana na cześć wielkiego niemieckiego pisarza Friedricha Schillera) lub tereny rekreacyjne nad Martwą Wisłą z pewnością dopełniają architektury krajobrazu.

Czytaj też: Sklep charytatywny w Toruniu

W parku na Bydgoskim Przedmieściu wybudowano także mały amfiteatr, w którym mogą odbywać się kameralne koncerty i imprezy.

Z kolei bogata flora tego terenu sprawia, że jest on cennym dziełem sztuki ogrodowej - możemy odnaleźć tu 65 gatunków odmian drzew oraz 30 gatunków krzewów.

Park Waryńskiego - 4,0

Przez mieszkańców Torunia jest on także nazywany „Glazją”. Teren parku jest ograniczony od strony południowej fortyfikacjami, od północy i wschodu ulicą Waryńskiego, a od zachodu placem Pokoju Toruńskiego.

Z dobrodziejstw parku najchętniej korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli. Na jego terenie w 2014 roku wybudowano m.in. siłownię zewnętrzną, i plac zabaw. Miejsce ożywa głównie popołudniami, kiedy korzystają z niego rodziny z dziećmi. W środku parku znajduje się także ścieżka rowerowa oraz ogrodzony wybieg dla psów. Minusem tego zieleńca są częściowo zdewastowane ławki lub ich całkowity brak w górnej jego części.

Park Tysiąclecia - 3,5

Park Tysiąclecia swoją młodość ma już dawno za sobą. Utworzony w latach 60. XX wieku z okazji upamiętnienia milenium państwa polskiego ma jednak niedługo odzyskiwać swój dawny blask. Są plany rewitalizacji.

Przeczytaj także: Które gimnazjum w Toruniu najlepsze?

W Parku Tysiąclecia mają się pojawić m.in. drogi rowerowe, nowe ścieżki dla pieszych, pomost przy fosie fortecznej, do którego będzie można cumować łodzie, odpowiednie oświetlenie, monitoring oraz plac zabaw i gier. Zakończenie prac w latach 2018-2019.

Zobacz także:

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska