Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suchość w ustach. Skąd się bierze? Domowe sposoby na suche gardło i drażniącą suchość w ustach

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Suchość w gardle jest wyjątkowo nieprzyjemnym odczuciem, które towarzyszy nam w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Przede wszystkim może być ona związana np. z infekcją lub odwodnieniem. Suchość w ustach objawy ma bezpośrednio związane z przyczyną. Co więcej, ten nieprzyjemny stan towarzyszy nam również w konkretnych stanach chorobowych, a także przy wystawianiu gardła na szkodliwe czynniki. Istnieją jednak domowe sposoby na suchość w gardle. Co pomaga na suche gardło?
Suchość w gardle jest wyjątkowo nieprzyjemnym odczuciem, które towarzyszy nam w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Przede wszystkim może być ona związana np. z infekcją lub odwodnieniem. Suchość w ustach objawy ma bezpośrednio związane z przyczyną. Co więcej, ten nieprzyjemny stan towarzyszy nam również w konkretnych stanach chorobowych, a także przy wystawianiu gardła na szkodliwe czynniki. Istnieją jednak domowe sposoby na suchość w gardle. Co pomaga na suche gardło? Pixabay
Suchość w gardle jest wyjątkowo nieprzyjemnym odczuciem, które towarzyszy nam w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Przede wszystkim może być ona związana np. z infekcją lub odwodnieniem. Suchość w ustach objawy ma bezpośrednio związane z przyczyną. Co więcej, ten nieprzyjemny stan towarzyszy nam również w konkretnych stanach chorobowych, a także przy wystawianiu gardła na szkodliwe czynniki. Istnieją jednak domowe sposoby na suchość w gardle. Co pomaga na suche gardło?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Suchość w ustach - co to takiego?

Stanem tym określa się specyficzne zaburzenie wydzielania śliny, w wyniku którego odczuwamy nieprzyjemny posmak w ustach. Co więcej, suchość w ustach wywołuje zaburzenie smaku, a także niemal gwarantuje nam nieprzyjemny zapach z ust. Po czym poznać, że mamy z tym problem?

Jakie są objawy suchości w ustach?

Należy uświadomić sobie, że suchość w ustach wyróżnia kilka podstawowych objawów. Są to:

  • trudności w przełykaniu śliny,
  • wysuszenie śluzówki gardła,
  • problemy z mówieniem,
  • zaburzenia smaku,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • przesuszone usta,
  • metaliczny posmak w ustach.

Warto wspomnieć, że bardzo często jednocześnie występuje suchość w gardle i nosie, co może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Warto przeczytać

Suchość w ustach - przyczyny

Za pojawiający się zły stan gardła i ust może odpowiadać jeden z kilku czynników. Podstawowym problemem jest zwyczajne odwodnienie się, co powoduje suchość w gardle. Również winna może być nieodpowiednia dieta. Nie należy jednak zapominać o tym, że suchość w gardle i problemy z przełykaniem mogą mieć swoje źródło w różnych stanach chorobowych, a także przy przyjmowaniu niektórych leków i używek. Tu wyróżnia się przede wszystkim:

  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby jamy ustnej,
  • cukrzycę.

Czy za suche gardło może odpowiadać niedobór witamin?

Jedną z podstawowych przyczyn suchości w gardle może być niedobór witamin. Dotyczy to w szczególności grupy B (B1 i B6), których braki mogą powodować charakterystyczne drapanie w gardle. W przypadku tego problemu warto postawić na odpowiedni jadłospis, w tym na produkty takie jak ryby, owoce morza, płatki owsiane i pieczywo pełnoziarniste. W razie znacznych niedoborów witamin zaleca się suplementację.

Polecamy

Suchość w ustach a choroby jamy ustnej

Jama ustna to specyficzne środowisko, w którym może rozwijać się wiele bakterii, a co za tym idzie, również chorób. W związku z tym suchość gardła może być spowodowana m.in.:

  • próchnicą,
  • zapaleniem dziąseł,
  • zapaleniami miazgi,
  • zaburzeniem pracy ślinianek,
  • innymi chorobami przyzębia.

Jedną z przyczyn tych chorób może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym zbyt krótkie lub nieregularne szczotkowanie. Suchość w ustach może zostać wyleczona m.in. dzięki odpowiedniej opiece stomatologicznej.

Suchość w ustach a dieta

Zostało już podkreślone, jak specyficznym środowiskiem jest wnętrze jamy ustnej. Suchość w ustach może być spowodowana również złą dietą, która obfituje w mocno przetworzone produkty. Szczególnie niebezpieczne są słone i słodkie przekąski, które zaburzają pH jamy ustnej. Może to wywołać wyraźnie uczucie suchości, co szczególnie łatwo możemy odczuć podczas zaniedbywania higieny.

Zobacz koniecznie

Jeśli dalej planujemy spożywać przekąski (nawet w ograniczonej liczbie), powinniśmy później uważnie szczotkować zęby, aby pozbyć się resztek jedzenia. Zaleca się również używanie nitki dentystycznej oraz odpowiednich płynów do płukania.

Suchość w gardle a stres

Nasz organizm reaguje również na to, co dzieje się w naszej głowie. Nie inaczej jest w przypadku suchego gardła. Charakterystyczna suchość w ustach jest jednym z najlepiej znanych objawów mocnego stresu. Nagły wyrzut do organizmu kortyzolu (czyli hormonu stresu) oraz pojawienie się silnych emocji często powoduje krótkotrwałe „zaschniecie w gardle”.

Suchość w ustach a cukrzyca

W przypadku nieustannego odczuwania suchości w ustach powinniśmy koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten zazwyczaj zleci nam wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą na określenie, czy źródłem problemu nie jest przypadkiem cukrzyca.

Choroba ta leczona jest i diabetyka i w znacznej mierze opiera się na przestrzeganiu ścisłej diety. Szczególnie istotne jest przede wszystkim kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Polecamy

Zaburzenia hormonalne a suchość w ustach

Wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki hormonalnej wyraźnie oddziałują na całe nasze ciało, w tym na usta oraz gardło. Suchość jest jednym z częstszych objawów nie tylko zaburzenia tarczycy, ale również i skoków poziomu estrogenów, co szczególnie dobrze znają kobiety zbliżające się do menopauzy. Problem ten może jednak dotknąć również innych, młodszych kobiet, które mają zespół policystycznych jajników PCOS.

Zaistniałe problemy wymagają przede wszystkim kontaktu z lekarzem, który zleci dodatkowe badania. Jeśli suchości ust towarzyszy m.in. wypadanie włosów, nocne poty i kołatanie serca, istnieje duże ryzyko tego, że winne jest zaburzenie gospodarki hormonalnej.

Choroba zawodowa, czyli drapanie w gardle u nauczycieli i nie tylko

Intensywne użytkowanie gardła jest jedną z przyczyn, dla których mamy wyraźnie problemy z odpowiednim jego nawilżeniem. Dotyczy to zwłaszcza osób wyraźnie opierających się w swojej pracy na wytężaniu strun głosowych. Przyjęło się wskazywać tutaj przede wszystkim nauczycieli, jednak problem ten doskonale znają również pracownicy infolinii, śpiewacy oraz wiele innych osób. Jak można temu przeciwdziałać?

Doskonałym pomysłem jest przede wszystkim nawilżanie gardła, picie dużej ilości wody, a także dawanie czasu strunom na regenerację. Niektórzy zalecają również stosowanie środków powlekających gardło.

Polecamy

Czego powinniśmy unikać? To szkodzi Twojemu gardłu

Za zły stan gardła może być winne również środowisko, w którym funkcjonujemy lub też działania, które podejmujemy. Dlatego też powinniśmy wystrzegać się:

  • palenia papierosów,
  • klimatyzacji,
  • suchego powietrza,
  • nadwyrężania strun głosowych,
  • przebywania w pomieszczeniach wyraźnie zadymionych,
  • nadużywania substancji psychoaktywnych.

Suchość w gardle - domowe sposoby

Nie zawsze musimy uciekać się do stosowania konkretnych leków. Są znakomite domowe sposoby na suchość w gardle. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • picie co najmniej dwóch litrów wody, co ma nawodnić organizm,
  • ssanie naturalnych cukierków, które wytwarzają specjalną powłokę i stymulują wydzielanie śliny,
  • stosowanie płynów do higieny jamy ustnej,
  • płukanie gardła naparami z szałwii lub nagietka,
  • żucie gumy,
  • stosowanie roślin i ziół, które często są składnikami syropów i tabletek na suche gardło.

Polecamy

Co może pomóc na suche gardło?

Na problem suchości w ustach przede wszystkim pomoże zrezygnowanie ze słodzonych napojów, słonych i słodkich przekąsek oraz zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza. Warto również sięgnąć po takie specyfiki:

  • cukierki ziołowe,
  • porost islandzki,
  • napary ziołowe,
  • syropy powlekające gardło,
  • gumy do żucia (uwaga na zęby!),
  • picie wody.

Warto również zadbać o unikanie suchego, gorącego powietrza w pomieszczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska