Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superfilm o superlekarzu

Redakcja
Dokument wybrano wydarzeniem 2009 roku w naszym regionie. Miał trafić na płytę DVD, ale póki co obejrzymy go w telewizji. Swój wkład w jego powstanie mieli nasi Czytelnicy.

Dokument wybrano wydarzeniem 2009 roku w naszym regionie. Miał trafić na płytę DVD, ale póki co obejrzymy go w telewizji. Swój wkład w jego powstanie mieli nasi Czytelnicy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167188" sub="Otton Karwowski na spacerze / Fot. Nadesłana">Otton Karwowski w Grębocinie był osobą niemal kultową. Przez ponad trzydzieści pięć lat kierował Ośrodkiem Zdrowia, w którym pracował wspólnie z żoną. Charyzmatyczny lekarz, który stawiał trafne diagnozy w czasach, gdy metody leczenia były ograniczone. Przyszywał palce, leczył trudno gojące rany. A wszystko z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru. Kiedy umarł w 1980 roku, na ulicach Grębocina żegnały go tłumy.

<!** reklama>Informacje od Czytelników

- To była prawdziwa manifestacja - powie prawie trzydzieści lat później Janina Wiśniewska, sąsiadka doktora, wspominając jego pogrzeb przed kamerą. Na podstawie jej i wielu innych opowieści wnuk doktora - reżyser Łukasz Karwowski - nakręcił w 2009 roku poruszający dokument o swoim dziadku. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od krótkiej wzmianki o Ottonie Karwowskim przy okazji premiery „Południe-Północ” Łukasza Karwowskiego. Czytelnicy „Nowości” chwycili za telefony i niemal zasypali naszą redakcję informacjami na temat lekarza.

Dzień z życia doktora

Tych, którzy zgodzili się wystąpić przed kamerą, odwiedzaliśmy z reżyserem przez kilka miesięcy. Wybrane wypowiedzi i historie, podobnie jak wiele fotografii z domowych archiwum, trafiło później do filmu. Ciekawostką jest fakt, że w „Doktorze” można również zobaczyć... żywego Ottona Karwowskiego. Jak to możliwe? Doktor Karwowski był bohaterem Polskiej Kroniki Filmowej. W latach sześćdziesiątych ekipa filmowa utrwaliła dzień z jego lekarskiej pracy, a powstały wówczas materiał wykorzystano pięćdziesiąt lat później w dokumencie.

„Doktor” miał swoją premierę 1 lipca 2009 roku w Teatrze Baj Pomorski podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest”. - Film stał się zjawiskiem społecznym i do grającego go regularnie Kina Centrum przyciągał więcej widzów niż inne światowe produkcje. Dla regionu to znak, że tutejsze historie zyskują ponadregionalny charakter i mogą odnieść sukces - pisała Katarzyna Jaworska w uzasadnieniu nominacji do konkursu na największe wydarzenie filmowe 2009 roku, które głosami filmowców dokument ostatecznie zdobył.

Nowy cykl w TVP Bydgoszcz

Już w niedzielę film zaprezentuje TVP Bydgoszcz w ramach nowego cyklu „OFFensywa Bydgoszcz/Toruń”. Pod tą nazwą prezentowane będą co niedziela różne oblicza regionalnego kina. Do współtworzenia cyklu dziennikarka Katarzyna Marcysiak zaprosiła szefową toruńskiego „Tofifestu” Katarzynę Jaworską oraz organizatorów bydgoskiego festiwalu „Camera Obscura” - znany duet dokumentalistów: Macieja Cuskego i Marcina Sautera. „Doktora” obejrzymy w niedzielę 27 lutego o godzinie siedemnastej.

WARTO WIEDZIEĆ

Więcej informacji na temat powstawania „Doktora” oraz masę zdjęć z planu filmu można znaleźć na filmowym blogu pod adresem: www.ottonkarwowski.blogspot.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska