MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenia dla rodzin 2022. Kto może z nich korzystać? Kiedy należy składać wnioski? Ile wynoszą? Przegląd świadczeń rodzinnych

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Świadczenie rodzinne 500 plus funkcjonuje od 2016 roku i jest przyznawane rodzinom mającym na wychowaniu dzieci. Na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia przysługuje 500 zł, a prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.Wnioski obsługuje ZUS. Świadczenie wychowawcze 500 plus jest przyznawane na każde dziecko bez kryterium dochodowego.
Świadczenie rodzinne 500 plus funkcjonuje od 2016 roku i jest przyznawane rodzinom mającym na wychowaniu dzieci. Na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia przysługuje 500 zł, a prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.Wnioski obsługuje ZUS. Świadczenie wychowawcze 500 plus jest przyznawane na każde dziecko bez kryterium dochodowego. Gettyimages.com
Świadczenia rodzinne dla rodzin opiekujących się dziećmi mają na celu ich wsparcie w bieżących wydatkach. Przykładowo świadczenie wychowawcze 500 plus, jak i te cykliczne np. Dobry Start, kiedy uczniowie ruszają do szkół. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej sprawuje pieczę nad ustawodawstwem tych świadczeń. Za nami pierwsze półrocze 2022, a w związku z tym czas na podsumowanie ewentualnych zmian i nowości. Z tych drugich rząd zaproponował dofinansowanie żłobka oraz RKO. Zobacz nasz przegląd aktualnych świadczeń dla rodzin. Kto może otrzymać pieniądze? Ile wynoszą świadczenia? Gdzie składać wnioski? Mamy odpowiedzi na te pytania – wszystko w jednym miejscu.

Świadczenia dla rodzin 2022

Na liście świadczeń rodzinnych znajdują się te, które dotyczą rodziców lub opiekunów prawnych dzieci. Niektóre świadczenia można dostać tylko po spełnieniu określonych warunków np. limitu dochodowego.

Większość świadczeń rodzinnych od 2021 roku obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowością w 2022 roku jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, tylko do końca pierwszego kwartału 2022 wypłacono już z tego tytułu ponad 1 mld złotych.

Od 1 lipca 2022 można też składać wnioski o 300 zł, w ramach programu Dobry Start. Środki mają na celu pomoc w wyposażeniu uczniów do szkoły.

Zobacz przegląd wszystkich świadczeń rodzinnych w naszym zestawieniu. Podajemy:

  • jakie są aktualne świadczenia dla rodzin w Polsce,
  • ile miesięcznie można uzyskać z tytułu danego świadczenia,
  • komu przysługuje dane świadczenie,
  • gdzie i kiedy składać wnioski.
Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska