Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne przepisy Marleny Cichockiej - uczestniczki "MasterChefa". Kurczak w sosie pomarańczowym z winogronami i zakwas na barszcz

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Marlena Cichocka z Chełmży to finalistka ubiegłorocznej edycji kulinarnego programu "MasterChef"
Marlena Cichocka z Chełmży to finalistka ubiegłorocznej edycji kulinarnego programu "MasterChef" Facebook
W ubiegłym roku chełmżanka Marlena Cichocka była o krok od wygranej kulinarnego show. Dotarła do finału. Choć programu nie wygrała, nie przestała gotować. To jej wielka pasja, którą rozwija, a swoimi przepisami dzieli się z internautami. Na jej blogu znalazło się kilka świątecznych przepisów, z których warto skorzystać. Na pewno będzie pysznie!

Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?

Finalistka "Master Chefa" poleca kilka świątecznych dań. Pierwsze, które doskonale sprawdzi się np. w pierwszy dzień świąt to kurczak w sosie pomarańczowym z winogronami. Jak pisze Marlena Cichocka:

- To wspaniała propozycja na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Taki pieczony kurczak to nie tylko bardzo smaczne danie, ale równie efektowne. Szczególnie kiedy podane w pięknym naczyniu. Ja podałam go w naczyniu żaroodpornym z pokrywą marki @pyrexpolska. Jeśli będziecie wybierać naczynia w najbliższym czasie, to oczywiście polecam Wam te od @pyrexpolska, ponieważ w swojej dziedzinie nie mają sobie równych. Szkło jest bardzo wysokiej jakości, odporne na działanie temperatury od -40 do 300 stopni. Wszystko dzięki starannemu procesowi produkcji oraz idealnej mieszance stosowanej do wypalania szkła.

Składniki:

  • 1 duży kurczak 2-3 kg
  • 2 pomarańcze
  • 100 g masła
  • 2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 350 g winogrona różowego/ciemnego bezpestkowego
  • Sól i pieprz
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki sosu sojowego

Polecamy

Przygotowanie:
Kurczaka umyj, oczyść i osusz. Dokładnie posól i zostaw na 10 minut. Po tym czasie posmaruj kurczaka miękkim masłem na górze tj. piersi, uda. Spód naczynia posmaruj jedną łyżką masła, wyłóż na to kurczaka, posyp go tymiankiem. Pomarańcze obierz ze skórki i pokrój w ósemki. Nafaszeruj nimi kurczaka i poukładaj w około. Skórki z pomarańczy zostaw na później. Zakryj naczynie pokrywą i wstaw do piekarnika na 180 stopni i piecz 1,5 godziny. W tym czasie w garnuszku zagrzej miód, sos sojowy, 4-5 łyżek wody i skórki z pomarańczy. Pamiętaj tylko, aby jak najlepiej obrać skórki z białych błonek. Gotuj taki syrop aż nabierze aromatu pomarańczy i zgęstnieje. W tym czasie umyj również winogrono i oddziel od gałązek. Po 1,5 godziny pieczenia kurczaka ściągnij pokrywę, smaruj z góry przygotowaną glazurą/syropem i obsyp winogronem. Piecz jeszcze około 30 minut aż mięso się zarumieni, co jakiś czas polewaj sokami lub glazurą jeśli jeszcze Ci została. Po tym czasie kurczak powinien być gotowy. Możesz go podawać do jakiejś sałatki lub z soków, które zostały na dnie naczynia przygotować wspaniały pomarańczowy sok. Wystarczy zlać soki do garnuszka, w szklance wymieszać 2 łyżki mąki z 1/3 szklanki wody i wlać do gotującego się sosu. Cały czas mieszać aż zgęstnieje. Możesz doprawić do smaku solą i pieprzem.

Najlepszy barszcz na święta. Oto przepis Marleny Cichockiej

Drugi przepis, jakim z internautami dzieli się Marlena Cichocka to zakwas na barszcz

Jeśli nigdy nie robiliście domowego zakwasu, albo nigdy nie gotowaliście barszczu na zakwasie to czas to zmienić. Smak jest zupełnie inny, intensywny i nie do podrobienia przez żadne gotowe mieszanki. Jeśli zrobicie w tym tygodniu to spokojnie zdążycie ugotować domowy barszcz na wigilię - podpowiada kulinarna mistrzyni.

Polecamy

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 4 liście laurowe
  • 7 kulek ziela angielskiego
  • 10 kulek czarnego pieprzu
  • 7 ząbków czosnku
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

Potrzebny Ci będzie duży wyparzony słój, około 2-2,5 litra. Buraki obierz i pokrój w większą kostkę. Wrzuć do słoika, dodaj przyprawy, obrany czosnek i delikatnie zgnieciony. Zalej wodą (u mnie filtrowana, ale może być przegotowana i wystudzona) wymieszaną z solą. Pamiętaj, aby zalać wszystkie buraki dokładnie, aby żaden nie wystawał poza powierzchnię.

Polecamy

Teraz przykryj zakrętką (nie zakręcaj) i odstaw w ciepłe miejsce, u mnie na blacie kuchennym. Zakwas będzie fermentował około 5 dni, ale może być to również 6,7 dni. Przez pierwsze dni zawsze zbieram łyżką pianę, która zbiera się na górze zakwasu, aby zapobiegać pleśnieniu. Gdy piana jest już różowa/fioletowa to nie zbieram jej z góry. Codziennie również mieszam zakwas. Po 5 dniach smakuję i jeśli jego ostrość jest odpowiednia to przelewam przez sito i wlewam do szklanych butelek. Przechowuję w lodówce około 2 tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska