Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczny nastrój stworzą choinkowe ozdoby i stroiki

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Swoje dzieła w salach Muzeum Etnograficznego ma w niedzielę zademonstrować ponad setka artystów z całego kraju
Swoje dzieła w salach Muzeum Etnograficznego ma w niedzielę zademonstrować ponad setka artystów z całego kraju Jacek Smarz
W niedzielę w Muzeum Etnograficznym przy Wałach gen. Sikorskiego będzie można nie tylko zrobić zakupy, ale również zwiedzić wystawę.

[break]
Handel w niedzielę ma swoich zwolenników i przeciwników, są jednak takie miejsca i chwile w roku, kiedy jedni i drudzy w zgodzie spieszą z nadzieją, że uda im się za rozsądne pieniądze nabyć coś absolutnie wyjątkowego. Takim miejscem są kiermasze przedświąteczne organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na ten bożonarodzeniowy, muzeum zaprasza do swojej głównej siedziby przy Wałach gen. Sikorskiego jutro między godz. 10 i 15. Swoje dzieła zademonstruje ponad stu artystów z całego kraju.

- Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych - wylicza Jakub Kopczyński z MET. - Garncarze zaprezentują całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne cacka. Podziwiać będzie można również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, sękacze, pierniki, domowe wypieki i przetwory.

Bilety normalne będą kosztowały cztery złote, ulgowe dwa, a rodzinne 10 złotych. Z biletem w kieszeni będzie można nie tylko zrobić zakupy, ale również zwiedzić wystawę „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”. Pracownicy muzeum będą oprowadzali po niej wszystkich zainteresowanych o godz. 11, 12, 13 i 14.

Wystawa miała swoją premierę przed świętami w ubiegłym roku i była związana z książką o tym samym tytule. Do jednego i drugiego warto będzie powrócić. Wystawa jest bardzo ciekawa, a książka robi jeszcze większe wrażenie. Hanna Łopatyńska i Agnieszka Kostrzewa przedstawiły święta i związane z nimi zwyczaje od każdej strony. Ich dzieło jest pierwszą tak szeroką publikacją poświęconą Bożemu Narodzeniu, jaka pojawiła się w Polsce.

Szykując się na niedzielę z tradycją warto pamiętać o tym, że noc świętej Łucji, czyli właśnie 13 grudnia, należy według wierzeń ludowych do najbardziej niebezpiecznych w roku. Wtedy właśnie czarownice miały się spotykać na sabatach. To nie one jednak spowodowały, że kiermasz zaplanowany na 13 grudnia 1981 roku, się nie odbył. Decyzja o tym zapadła w innym gremium. Jak opowiadają pracownicy muzeum, stan wojenny zastał w Toruniu górali, którzy mieli pojawić się na kiermaszu. Tak się zdenerwowali, że mocno nadwyrężyli meble w jednym z toruńskich hoteli. To są jednak dawne kiermaszowe dzieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska