Świetny start Katarzyny Zillmann i jej koleżanek

Czwórka podwójna kobiet (od lewej): Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Agnieszka Kobus w Poznaniu stanęła na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata Adrian Wykrota
Po raz pierwszy w historii Torunia wioślarka miejscowego AZS-u UMK stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata!

Katarzyna Zillmann, bo o niej mowa, wraz z koleżankami z osady: Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa), Marią Spring-wald (AZS AWF Kraków) i Martą Wieliczko (Wisła Grudziądz) świetnie spisały się w finałowym biegu czwórki podwójnej kobiet.

Podopieczne trenera Jakuba Urbana pewnie wygrały z czasem 6.14,60 min. i wyprzedziły osady Australii (6.17,29) oraz Chin (6.18,35).

Polska osada prowadziła od startu do mety. Warto dodać, że w tej konkurencji biało-czerwone zdobyły brązowy medal w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, ale płynęły wówczas bez reprezentantek naszego regionu, czyli Zillmann i Wieliczko. W Brazylii po medal sięgnęły Maria Springwald, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch i Joanna Leszczyńska.

Odważne zdjęcia polskich sportsmenek! Zobacz galerię zdjęć p...

- Nie mówiłem tego dziewczynom, żeby nie zapeszać, ale patrząc na wcześniejsze występy byłem raczej przekonany, że mogą wygrać - stwierdził dla portalu pztw.org.pl szkoleniowiec osady Jakub Urban.

W cieniu klubowej koleżanki byli tym razem srebrni medaliści mistrzostw Europy: Robert Fuchs i Mirosław Ziętarski.

Pierwszy z nich wraz z ósemką zajął piąte, ostatnie miejsce.

Męska ósemka była jedną z trzech polskich osad, która uzyskała miejsce w finale A ze względu na liczbę zgłoszeń. W tej konkurencji rywalizowało pięć ekip. W biegu o tory nie było jeszcze tak źle, bowiem wygrali Niemcy 5.29,97 przed Polską 5.31,28, Australią 5.32,11, Wielką Brytanią 5.32,84 i Nową Zelandią 5.38,69. Podopieczni Jerzego Brońca (oprócz Fuchsa w osadzie są jeszcze Piotr Juszczak, Marcin Brzeziński, Mateusz Wilangowski, Krystian Aranowski, Ryszard Ablewski, Bartosz Modrzyński, Zbigniew Schodowski i sternik Daniel Trojanowski) w finale dopłynęli jednak na ostatniej pozycji z olbrzymią stratą do zwycięzców. Triumfowali Niemcy (5:18,680) przed Nowozelandczykami (5:23,200) i Brytyjczykami (5:25,970). Polacy uzyskali czas 5:31,800 min.

Drugi z naszych reprezentantów, Mirosław Ziętarski, wraz ze swoją osadą czwórki podwójnej w składzie z Wiktorem Chablem (Posnania Poznań), Mateuszem Biskupem (AZS AWFiS Gdańsk) i Dariuszem Radoszem (RTW LOTTO Bydgostia) również zajął piąte miejsce.

Polacy uzyskali czas 5.43,05 min. Z walki o podium wyeliminował ich błąd techniczny popełniony na finiszu. Wygrała Wielka Brytania 5.36,42 przed Holandią 5.38,97 oraz Norwegią 5.39,42.

Drugie w tym sezonie regaty Pucharu Świata były udane dla Polaków. Biało-czerwoni zdobyli osiem medali, w tym dwa złote i dwa srebrne. W klasyfikacji medalowej naszą ekipę wyprzedziła tylko Nowa Zelandia (6-1-0). Trzecia była Australia (2-1-2), a czwarte Niemcy (2-1-1).

W poznańskich regatach wystąpiło ponad 500 zawodników z 39 krajów.

Ostatni, trzeci tegoroczny Puchar Świata rozegrany zostanie w Lucernie w dniach 7-9 lipca. \