Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Toruniu z Chopinem, "Rotą" i przedwojennymi szlagierami

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
W tramwajowym koncercie wystąpili m.in. Magdalena Cysewska i Michał Hajduczenia
W tramwajowym koncercie wystąpili m.in. Magdalena Cysewska i Michał Hajduczenia Archiwum artystów
Miało być jak dwa lata temu wiosną z okazji Święta Konstytucji 3 Maja: do jednego z toruńskich tramwajów wstawiono wtedy pianino, na którym muzycy grali dla pasażerów polonezy. Rok, później 5 maja 2019, tramwajowe koncerty składały się głównie z pieśni Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Teraz będzie prawie tak samo jak wtedy.

„Koncertujące tramwaje” jeździły po Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich „Probaltica” i miały na stałe wejść do programu kolejnych jego edycji. W tym roku, z powodu pandemii, wiosenny festiwal stał się letnio-jesiennym, więc przejazdy muzycznego tramwaju zaplanowano na Święto Niepodległości. Jednak kolejna epidemiczna fala i ograniczenie działalności kulturalnej i te plany pokrzyżowały. Ale nie do końca.

- Zagraliśmy i zaśpiewaliśmy w tramwaju, tyle że stojącym w zajezdni, bez pasażerów. Nie poszliśmy na łatwiznę, zadowalając się jakimś przenośnym instrumentem klawiszowym. Zatrudniliśmy specjalistyczną firmę, która dostarczyła pianino i umieściła je w tramwaju - mówi pomysłodawca i dyrektor „Probaltiki” Henryk Giza.

Polecamy

Koncert składał się z kilku części. Duet Magdalena Cysewska (śpiew) i Michał Hajduczenia (śpiew i kontrabas) z pianistą Robertem Matusiakiem wykonali niezapomniane szlagiery z 20-lecia międzywojennego, autorstwa m.in. Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Potem skrzypek Arno Kamiński i pianista Robert Matusiak zagrali utwory Józefa Ignacego Paderewskiego, Emila Młynarskiego i Karola Szymanowskiego. W trzeciej części śpiewacy Weronika Piwowarska i Paweł Piotrowski z towarzyszeniem pianisty Wojciecha Broczkowskiego wykonali m.in. pieśni Fryderyka Chopina i „Rotę” (Feliksa Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej).

- Towarzyszyły nam kamery TV Toruń, która koncert zarejestrowała. Premiera nagrania koncertu odbędzie się w toruńskiej telewizji 11 listopada. Potem udostępnimy je w internecie, na portalach społecznościowych - zapowiada Henryk Giza.

Na pożegnanie kraju

Z występu na Święto Niepodległości nie rezygnuje też Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Zagra wprawdzie przy pustej widowni, ale będzie transmitować koncert na żywo na swoim kanale w serwisie YouTube.

Polecamy

W pierwszej części koncertu z recitalem chopinowskim wystąpi pianista Michał Francuz, solista, kameralista i pedagog. W drugiej części z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Adama Banaszaka pianista zagra I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

Ten koncert, choć opatrzony numerem jeden, powstał później od nazwanego drugim. Chopin napisał go w wieku zaledwie 20 lat.

„Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na domowym, zorganizowanym przez samego kompozytora, koncercie, gdzie pojawiło się grono warszawskich znawców i miłośników muzyki. Utwór przyjęto owacjami na stojąco. Został powtórzony publicznie 11 października 1830 roku podczas ostatniego występu Chopina przed opuszczeniem Polski” - pisze dr Karolina Smolarek-Szynal w listopadowym programie TOS.

Internetowa transmisja na żywo świątecznego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się 11 listopada i rozpocznie o godz. 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska