Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli 2020. Co to za święto? Skąd się wzięło? Czy to dzień wolny od pracy? Tradycje, obyczaje i znaczenie

mn
Święto Trzech Króli 2020. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy? Tradycje, obyczaje i znaczenie
Święto Trzech Króli 2020. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy? Tradycje, obyczaje i znaczenie Grzegorz Olkowski
Święto Trzech Króli to inaczej Święto Objawienia Pańskiego. Co to za święto? Skąd się wzięło? Nawiązuje do historii opisanej w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W kościele katolickim obchodzone jest 6 stycznia. CO warto wiedzieć o tej szczególnej tradycji? Jakie towarzyszą jej zwyczaje? O wszystkim przeczytacie w naszym materiale.

Święto Trzech Króli 2020. Co to za święto?

W Polsce po II wojnie światowej do 1960 roku był to dzień wolny od pracy. W pierwszej dekadzie XXI wieku walkę o przywrócenie tej zasady rozpoczął ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Ostatecznie Sejm ustanowił 6 stycznia dniem wolnym od pracy w 2010 roku. 6 stycznia 2011 był więc pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

Na Trzech Króli setki polskich miast przygotowują atrakcje - dziś to oczywistość, ale 10 lat temu tak nie było. Ideą wspólnego świętowania na ulicach „zarazili” resztę Polski Warszawa i Toruń. Przez te miasta parada Trzech Króli przeszła po raz pierwszy w 2009 roku. Było to w czasach, gdy 6 stycznia nie był jeszcze dniem wolnym od pracy, więc obchody w Toruniu zorganizowano 4 stycznia.

Trzech Króli 2020 - jakie atrakcje podczas orszaku?

Pomysł na takie świętowanie był efektem wspólnych z hiszpańską Pampeluną starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Zabiegi te, jak wiadomo, efektu nie przyniosły, ale idea świętowania w Trzech Króli według modelu hiszpańskiego pozostała. Przejście orszaku przez starówkę co roku cieszyło się i cieszy olbrzymim zainteresowaniem torunian.

Z czasem obchody przeniesiono oczywiście na 6 stycznia, a ich program rozbudowano. Znalazł się w nim plenerowy koncert z udziałem znanych polskich artystów.

Trzech Króli w Toruniu. Kiedy początek parady?

W tym roku parada rozpocznie się o godzinie 12.30 na Rynku Staromiejskim. Ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi orszak przejdzie na Rynek Nowomiejski. Nie zabraknie szczudlarzy i akrobatów, śpiewających aniołów czy olbrzymich postaci Trzech Króli, nawiązujących do hiszpańskich gigantes. Na Rynku Nowomiejskim warto będzie zajrzeć do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.

Tu ulokowana zostanie wystawa Belenes de Navidad, czyli unikalnych, bogato dekorowanych bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim. Orszak zakończy się koncertem na Rynku Nowomiejskim toruńskiego zespołu Paraliż Band, jednego z czołowych polskich grup wykonujących muzykę roots reggae.

Podczas Orszaku odbędzie się konkurs na najpiękniejszą koronę własnego projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska