Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szampan z mistrzem olimpijskim

Sławomir Ciara
Wicemistrzostwo olimpijskie Jerzego Adamskiego, brązowy medal IO Brunona Bendiga, a także brąz w MŚ Jagody Karge to największe osiągnięcia pomorsko - kujawskich pięściarzy.

Wicemistrzostwo olimpijskie Jerzego Adamskiego, brązowy medal IO Brunona Bendiga, a także brąz w MŚ Jagody Karge to największe osiągnięcia pomorsko - kujawskich pięściarzy.

W sali konferencyjnej (trybuna „B”, początek – 17.00) na obiekcie CWZS Zawisza przy ulicy Gdańskiej 163 swoje 85. urodziny świętować będą przedstawiciele tej dyscypliny sportu. Organizatorzy - Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu i Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Bokserski - na dzisiejszą uroczystość zaprosili wiele wybitnych postaci z mistrzem olimpijskim z Montrealu, sternikiem PZB Jerzym Rybickim na czele.

<!** reklama>Wręczone zostaną wyróżnienia państwowe, resortowe jak i klubowe. Na koniec nie zabraknie urodzinowego tortu oraz lampki szampana, a goście będą mogli obejrzeć galerię archiwalnych zdjęć, którą stworzył były sędzia EABA, obecnie prezes P-KKSB, Kazimierz Kosiński.

Pięć minut damskiej pięści

Największy sukces zdobył w 1960 roku Jerzy Adamski. Pięściarz Astorii z IO w Rzymie powrócił ze srebrnym medalem. Na tych samych igrzyskach Brunon Bendig (Zawisza) był trzeci. Rok wcześniej Jerzy Adamski wywalczył mistrzostwo Europy. Natomiast brązowy medal przypadł Zygmuntowi Zawadzkiemu (Zawisza).

Tymczasem pierwszym historycznym dla regionu medalem z ME mógł pochwalić się Alfred Paliński (Legia Chełmża), który w 1951 roku stanął na najniższym stopniu podium. Ten sam wynik powtórzył w 1963 r. Jerzy Adamski. I dalszych zwycięstw nie brakowało.

W mistrzostwach Europy (Berlin, 1965) srebro zdobył Hubert Skrzypczak (Zawisza), a ostatnimi dla regionu medalistkami europejskiego czempionatu były... panie: Jagoda Karge (Wda Świecie) i Kinga Siwa (Pomorzanin Toruń) – brązowe krążki - oraz Oliwia Łuczak (Wda), która w ME była druga. Ponadto Jagoda Karge zajęła trzecie miejsce na MŚ w New Delhi.

Powrót do... Grudziądza

85 lat temu w Grudziądzu powstał Okręgowy Związek Bokserski. Sport ten także zaistniał w Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku, Chełmży, Chełmnie, Aleksandrowie Kujawskim i Bydgoszczy. Przez wiele lat po wojnie siedziba bokserskich władz mieściła się w grodzie nad Brdą.

Jednak po wycofaniu się z ligi Zawiszy przeniesiono ją (2003 r.) do... Grudziądza. Zarządem kieruje Kazimierz Kiczyński, pełniący również w Polskim Związku Bokserskim funkcję wiceprezesa. Szkolenie głównie skupione jest na pracy z młodzieżą - które owocuje medalami z mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska