Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia dla dzieci. Obowiązkowe i dodatkowe. Na które warto zwrócić uwagę? [14.09.2020]

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Polska Press
Jesienią po raz pierwszy dzieci od drugiego roku życia mogą być szczepione przeciw grypie nową donosową szczepionką. Jest ona refundowana i kosztuje ok. 50 złotych. Niebawem bezpłatne mają być też szczepienia przeciwko rotawirusom, za które wcześniej rodzice musieli zapłacić kilkaset złotych. Na co jeszcze można zaszczepić dziecko? Z jakich programów warto skorzystać? Warto sprawdzić!

Pierwsze obowiązkowe szczepienia niemowlaka odbywa się już w szpitalu, w ciągu 24 godzin po narodzinach. Noworodek otrzymuje wówczas szczepienia ochronne przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Informacje o kolejnych szczepieniach rodzice otrzymują od pediatry. Wszystkie szczepienia obowiązkowe w Polsce, w tym szczepienia niemowląt są bezpłatne dla osób ubezpieczonych.

Polecamy

Kiedy i za ile?

W drugim miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia życia) dziecko powinno otrzymać:

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - WZW typu B (druga dawka szczepienia podstawowego);
  • szczepienie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTP);
  • szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (Hib);
  • szczepienie przeciw pneumokokom (PCV).

Szczepionki te bezpłatnie podawane są w 4 kłuciach i są powtarzane do ukończenia 1 roku życia. Rodzice mogą też skorzystać z tych samych szczepionek skojarzonych. Dzięki nim dziecko ma jedno lub dwa wkłucia, ale za takie szczepienia trzeba dodatkowo zapłacić. Trzeba podać 4 dawki, a każda kosztuje ok. 180 złotych.

Polecamy

Dodajmy, że szczepienia przeciwko pneumokokom są refundowane. Na liście refundowanych i obowiązkowych szczepień dla dzieci niebawem znajdą się także szczepienia przeciwko rotawriusom, które wywołują u maluchów wymioty, biegunki i inne dolegliwości jelitowe. Szczepionki są podawane do picia. Pierwszą dawkę dziecko powinno otrzymać do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach. Jedna kosztowała ok. 310 złotych. Niebawem rodzice będą mogli skorzystać z niej za darmo.

Po ukończeniu 1 roku życia dziecko obowiązkowo powinno być zaszczepione przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepienie to jest bezpłatne dla wszystkich.

Szczepienia uzupełniające

Uzupełnieniem szczepień obowiązkowych są też szczepienia zalecane. Ich lista nie jest jednak długa. To m.in. szczepienie przeciw meningokokom, które są groźnymi bakteriami dla zdrowia. Największe niebezpieczeństwo związane jest z ryzykiem wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej, która przebiega pod postacią sepsy i/lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Pierwsze objawy choroby przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego trudno ją rozpoznać, a rozwija się błyskawicznie – w ciągu zaledwie 24 godzin może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Warto szczepić szczególnie małe dzieci do 2 roku życia, ponieważ dla nich meningokoki są najgroźniejsze. Szczepionka jest jednak droga, a trzeba podać co najmniej dwie dawki. Jej cena wynosi od 250 do nawet 500 złotych.

Płatna jest też zalecana szczepionka przeciwko ospie wietrznej, która kosztuje do 200 złotych. Na bezpłatne szczepienie mogą jednak liczyć rodzice dzieci żłobkowych, o co warto pytać w swojej przychodni rodzinnej.

Polecamy

Dość popularną szczepionką wybieraną dodatkowo przez rodziców jest też szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Decydują się na nią rodzice, którzy mieszkają w okolicach lasów albo mają zwierzęta, które mogą przynieść kleszcza. Szczepionka jest podawana w trzech dawkach w . Jedna kosztuje 100 złotych. Lekarze zalecają, by szczepić się najlepiej w zimie.

Przeciwko HPV

Popularnym i bardzo ważnym szczepieniem dla dzieci w Polsce jest także szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego**HPV**, który może wywoływać m.in. raka szyjki macicy u kobiet. Szczepienie ochronne przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom. Szacuje się, że obie starsze szczepionki po podaniu wszystkich zalecanych 3 dawek zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o około 70 procent a nowsza szczepionka prawdopodobnie o około 90 procent. Szczepionki Silgard i Gardsil 9 ponadto skutecznie chronią przed brodawkami płciowymi. Szczepionka ta jest jednak droga. Jeden zastrzyk kosztuje około 300 zł, całkowity koszt kuracji to nawet 1000 złotych. Warto dodać, że wiele miast realizuje programy profilaktyczne dla mieszkańców i dziewczynki w wieku od 11 do 13 lat (wtedy powinno się wykonać szczepienie) mogą być zaszczepione za darmo.

Nowością na rynku jest też donosowa szczepionka przeciwko grypie dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Szczepionka kosztuje ok. 100 złotych, ale jeśli rodzice zdecydują się zaszczepić dziecko to mogą liczyć na refundację i zapłacić za nią połowę ceny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska