Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia medyków od 1 marca obowiązkowe! W szpitalach w Toruniu większość pracowników przyjęła szczepionkę przeciwko COVID-19

Sara Watrak
Sara Watrak
@Karolina Misztal
Od 1 marca szczepienia dla medyków są obowiązkowe. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w szpitalach w Toruniu. Wyjaśniamy również, co może spotkać osoby, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Nowy odcinek!

od 16 lat

Kto musi się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Rząd wprowadził obowiązkowe szczepienia dla medyków. Zaszczepić muszą się jednak nie tylko lekarze, pielęgniarki czy ratownicy. Obowiązkowi podlegają też farmaceuci oraz studenci kierunków medycznych. Co więcej, przepis dotyczy również pracowników zatrudnionych w przychodniach czy szpitalach, ale niewykonujących zawodów medycznych. Jak podkreśla resort zdrowia, certyfikat ozdrowieńca nie zwalnia z konieczności przyjęcia szczepionki, jeśli do 1 marca od momentu otrzymania pozytywnego testu na COVID-19 upłynęło więcej niż 6 miesięcy. Obowiązek szczepienia nie dotyczy jedynie tych, którzy mają przeciwwskazania do przyjęcia preparatu, wynikające z ich stanu zdrowia.

W toruńskich szpitalach zdecydowana większość personelu przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

- Na ok. 2200 wszystkich pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego jedynie ok. 100 osób nie poddało się szczepieniu - poinformował nas w poniedziałek, 28 lutego, rzecznik lecznicy, dr n. med. Janusz Mielcarek.

Oznacza to, że ok. 95 proc. pracowników szpitala przyjęło preparat. Rzecznik dodaje, że, spośród niezaszczepionych, mniej niż połowa ma bezpośredni kontakt z pacjentem.

Z kolei w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim trwa zbieranie danych na temat liczby osób posiadających aktualne certyfikaty covidowe.

- Jak wynika ze wcześniejszych, dobrowolnie podanych informacji, poziom wyszczepienia pracowników szpitala był bardzo wysoki, ponad 94 proc - informuje Marta Niespodzińska, p.o. Kierownika Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta.

Jakie kary dla niezaszczepionych medyków?

Zgodnie z przepisami, tym, którzy do 1 marca nie zdecydują się na przyjęcie szczepionki, grożą kary pieniężne w wysokości od 5000 do 10 tys. zł, wymierzane w drodze decyzji administracyjnej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Pracodawca nie ma obowiązku zwolnić niezaszczepionej osoby. Jak jednak mówił w grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski, on sam absolutnie nie chciałby kontynuować współpracy z niezaszczepionym medykiem.

Polecamy

A co planują toruńskie szpitale?

  • Dr n. med. Janusz Mielcarek odpowiada krótko: "Szpital Wojewódzki będzie podejmował decyzje dotyczące tych osób zgodnie z obowiązującym prawem."
  • W szpitalu przy Batorego z personelem prowadzi się rozmowy. - W związku z wprowadzonym obowiązkiem szczepień wszystkie osoby pracujące w szpitalu zostały poinformowane o możliwych konsekwencjach niewypełnienia tego obowiązku, do których zgodnie z obowiązującymi przepisami należy m.in. kara pieniężna nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez inspekcję sanitarną. Z osobami niezaszczepionymi prowadzone będą rozmowy, których następstwem będzie decyzja o możliwości dalszego zatrudnienia - informuje Marta Niespodzińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska